Mapa

Tanie loty do Wielka Brytania

Wielka Brytania to kombinacja trzech regionów: Anglii, Walii i Szkocji. Anglia ma Londyn i swoje uwielbienie do rodziny królewskiej, Walia – zielone wzgórza, zamki i smoki, a Szkocja – whiskey i poetów. Wraz z Irlandią Północna tworzą Zjednoczone Królestwo.

Tego nie można przegapić

Wielka Brytania jest popularnym kierunkiem wyjazdowym, szczególnie wśród Polaków. Do jej zwiedzania można jednak podejść kreatywnie i na przykład pod kątem wybranego elementu kultury. Dla tych, którzy chcą poznać kraj z perspektywy jego architektury i historii, pierwszym punktem programu na pewno będzie Londyn. Można tu zobaczyć takie światowej sławy obiekty jak Pałac Buckingham czy gmach brytyjskiego parlamentu - Pałac Westminsterski ze słynnym Big Benem. W Walii prym wiodą zamki: Zamek w Cardiff, Castell Coach i zamki – hotele, jak Belle Isle Estate Castle pozwolą lepiej poznać ten region. Budynki Szkocji odzwierciedlają całe spektrum brytyjskiej architektury na przestrzeni wieków. Ciekawymi na to przykładami są XVII-wieczny Heriot's Hospital w Edynburgu czy Forth Railway Bridge we wschodniej części Szkocji.

Miejscem szczególnym w Wielkiej Brytanii, które w pewnym sensie znajduje się na pograniczu ręki ludzkiej i działalności natury jest Stonehenge. Położona w okolicach miasta Salisbury w południowej Anglii jest jedną z najstarszych zbudowanych przez człowieka konstrukcji na świecie. Złożony z kilkudziesięciu wielkich bloków skalnych krąg prawdopodobnie służył naszym przodkom do przewidywania zaćmień słońca.

Poza badaniem architektury, Wielka Brytania jest idealnym miejscem do polowania na duchy. W Walii nie brakuje zamków, w których straszy, a Edynburg jest praktycznie zbudowany z nawiedzonych domów. Legend i mrocznych historii jest tu tak dużo, że jego mieszkaniec Arthur Conan Doyle mógł się nimi do woli inspirować pisząc swoje mroczne opowiadania.

Wielka Brytania to też kraj teatrów. Londyn ma swoją słynną dzielnicę West End, gdzie rocznie spektakle ogląda aż trzynaście milionów widzów. Z kolei w Edynburgu, co roku w sierpniu odbywa się jeden z najsłynniejszych festiwali teatralnych i kulturowych, Fringe. Można na nim zobaczyć trupy z całego świata, najlepsze kabarety i komików.

Oczami mieszkańca

Były francuski prezydent Jaques Chirac w następujący sposób wypowiedział się kiedyś na temat brytyjskiego jedzenia: “Nie można ufać ludziom, których kuchnia jest tak fatalna. Zaraz po Finlandii, Wielka Brytania to kraj z najgorszym jedzeniem”. Rzeczywiście pudding z chleba, fasolka na śniadanie i szkocki haggis świadczą o dość nietypowym guście kulinarnym Brytyjczyków. Z drugiej strony czy jest ktoś, kto nie lubi fish and chips? Albo muffinków? A przecież do serca przez żołądek. Jeśli chcesz więc poznać, jacy naprawdę są Brytyjczycy, spróbuj ich ulubionych potraw. Albo chociaż napij się z nimi ale bądź whiskey.

Czy wiesz, że…

* w pewnym momencie historii królową Wielkiej Brytanii (dokładnie Anglii, Szkocji i Irlandii) została Polka; Maria Klementyna Sobieska, wnuczka Jana III poślubiła księcia Jakuba Stuarta, żeby wzmocnić rolę kościoła katolickiego na wyspach brytyjskich

* to królowa Wiktoria rozpoczęła modę na noszenie białych sukien do ślubu; wcześniej panny nosiły suknie w dowolnym kolorze

* w Nottingham znajduje się pub w kościele; w XIX-wiecznej świątyni już nie odbywają się msze, ale dzięki witrażom i architekturze zachowany został sakralny klimat

* odpowiednikiem Jana Kowalskiego, czyli przykładowego Polaka jest w Wielkiej Brytanii John Doe; w przypadku kobiety jest to Jane Doe

* Wielka Brytania jako jedyna w Europie nie ma spisanej, jednolitej konstytucji; podstawę konstytucyjną tworzą pisma, takie jak “Magnacarta”

Lotnisko

Wielka Brytania ma lotniska w każdej części kraju. Do Londynu można się dostać na kilka rożnych sposobów, z lotnisk: Londyn Gatwick (LGW), Londyn Heathrow (LHR), Londyn Luton (LTN) czy Londyn Stansted (STN). Inne regiony obsługiwane są przez następujące międzynarodowe lotniska: Aberdeen (ABZ), Birmingham (BHX), Bristol (BRS), Edynburg (EDI), East Midlands (EMA), Glasgow (GLA), Glasgow Prestwick (PIK), Leeds/Bradford (LBA), Liverpool (LPL) i Manchester (MAN). Port lotniczy Robin Hood Doncaster Sheffield (DSA) dysponuje połączeniami tylko do kilku państw, ale Polska jest jednym z nich.

Znajdź tanie loty do Wielkiej Brytanii na Skyscanner. Porównaj miliony ofert linii lotniczych i biur podróży i znajdź tanie bilety lotnicze.

Wyszukiwarka lotów Skyscanner jest szybka i prosta w obsłudze a ponadto zupełnie bezpłatna. Po znalezieniu najlepszej oferty, przekierujemy Cię bezpośrednio na stronę linii lotniczej lub biura podróży, gdzie możesz sfinalizować transakcję i zarezerwować bilet. Skyscanner nie pobiera prowizji ani żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli nie masz dokładnie sprecyzowanej daty wyjazdu, wyszukiwarka Skyscanner pomoże Ci znaleźć najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Wielkiej Brytanii. By skorzystać z tej funkcji, wybierz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w jakich dniach ceny lotów są najniższe.

 

Jeśli nie jesteś zdecydowany, gdzie chcesz polecieć i szukasz okazyjnych ofert, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Wielkiej Brytanii? Skyscanner znajdzie dla Ciebie najlepsze hotele i atrakcyjne oferty noclegów.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.