Mapa

Tanie loty do Grecja

Według starej greckiej legendy Bóg stworzył świat przesiewając przez sitko dobrą glebę i ofiarowując ją kolejnym państwom. Kiedy na dnie sitka zostały mu już tylko kamienie, rzucił je przez ramię i tak powstała Grecja.

Tego nie można przegapić

Grecja, jaką znamy z pocztówek i zdjęć to białe domki u zboczy wzgórz, kościoły z niebieskimi kopułami i turkusowa, czysta woda. Rzeczywiście, na miejscu można znaleźć wiele takich malowniczych krajobrazów, ale Grecja potrafi też zaskoczyć podróżnych swoją różnorodnością. Już sama część lądowa charakteryzuje się różnymi tradycjami, w zależności od rodzaju kontaktów z sąsiadami: Turcją, Albanią, Bułgarią i Macedonią. A jest tu przecież jeszcze ponad dwa tysiące wysp. 170 z nich jest zamieszkałych i ma swoją własną, unikatową kulturę.

Zarówno część lądowa, jak i wyspy greckie mogą sie pochwalić ogromnym dziedzictwem kulturowym i zapierającą dech w piersiach przyrodą. Ponad 250 słonecznych dni w roku zachęca do wypoczynku na łonie natury i kąpieli w morzu. Grecja słynie z ogromnego wyboru rajskich plaż. Dla pełnego relaksu z dala od turystycznego zgiełku, warto odwiedzić te mniej oczywiste. Na południowym wybrzeżu Krety znajduje się plaża Elafonisi, Czerwona Plaża na Santorini zachwyca wulkanicznym krajobrazem, trochę jak z powierzchni Marsa. Plażami szczyci się też Kefalonia (Myrtos zachwyca szerokim brzegiem i bielutkim piaskiem). A na Zakyntos koniecznie wybierz się na wycieczkę łodzią do Zatoki Wraku. Prawie 80 procent powierzchni Grecji zajmują góry. W pamie Gór białych na Krecie znajduje się prawdziwy klejnot – 18-kilometrowy Wąwóz Samaria, najdłuższy suchy wąwóz w Europie. Poza wyjątkowym krajobrazem zapewnia coś, o czym każdy marzy po kilku dniach w Grecji – dużo cienia.

Każdy Europejczyk zna chyba na pamięć mity greckie i wie, jak kluczowe znaczenie miała Grecja na rozwój naszej cywilizacji. Tym bardziej niesamowitym przeżyciem jest odwiedzanie na żywo miejsc związanych z antyczną (i nie tylko) historią. Ikoną Grecji jest oczywiście ateńskie wzgórze Akropolis z liczącym prawie dwa i pół tysiąca lat Partenonem, Świątynią Ateny Zwycięskiej i skarbcem Pinakoteką. Na Rodos znajduje się teatr i stadion przy ruinach Świątyni Apolla. Zupełnie odmienny, średniowieczny klimat odnajdziemy w Meteorach, gdzie na szczycie górskim znajdują się prawosławne monastyry. Pierwsi mnisi i pustelnicy zamieszkiwali tamtejsze groty już od XX wieku. Podobno Święty Anastazy, założyciel pierwszego klasztoru, tak zwanego Wielkiego Meteora, wzniósł się na szczyt góry na skrzydłach orła. Inna legenda głosi, że w czasach Sulejmana Wspaniałego monastyry kryły niespotykane skarby i bogactwa.

Oczami mieszkańca

Grecy to naród otwarty i gościnny. Jednym z ich ulubionych zajęć jest biesiadowanie połączone z plotkowaniem i dyskusjami na temat polityki i sztuki. Jeśli chcesz poznać grecką naturę, przysiądź się do takiej biesiady i nie zwracaj uwagi na barierę językową. Wspólne wypicie ouzo przełamie lody. Jeśli to nie pomoże, pozostaje Ci jedzenie w milczeniu. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie

wyszło: kuchnia grecka należy do najwspanialszych na świecie. Opiera się na prostych, naturalnych składnikach, a ser feta, aromatyczne oliwki, oliwę i owoce morza zna i lubi chyba każdy. Będąc w Grecji nie zapomnij spróbować też tradycyjnego gyrosa, moussaki, sałatki tzatziki czy szaszłyków suwlaki. Na deser – baklawy z kawą. Do podejrzenia codziennego życia w Grecji najlepsze są małe, niepozorne wioski i miasteczka. Zobaczysz w nich mężczyzn grających orzed domem w karty i starsze kobiety na przydrożnych ławkach, ciekawych Ciebie, tak samo jak Ty ich.

Czy wiesz, że…

* grecki to jeden z najstarszych języków w Europie; zawdzięczamy mu wiele dzisiejszych słów, między innymi: apodyktyczny, bazyliszek czy galaktyka

* pierwsze Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Grecji prawdopodobnie w 776 roku p.n.e.; najstarszą dyscypliną olimpijską był krótki bieg, zwany dromos

* wybitny brytyjski dramaturg Lord Byron tak bardzo uwielbiał Greków, że przyjechał nawet wesprzeć ich podczas wojny z Turcją; niestety na miejscu zachorował i zmarł; był długo opłakiwany przez Greków i do dziś jest uważany przez nich za bohatera

Lotnisko

Główne lotniska międzynarodowe w Grecji to: Aleksandropolis (AXD), Ateny (ATH), Chania (CHQ), Korfu (CFU), Heraklion (HER), Kalamata (KLX), Kawala (KVA), Kefalonia (EFL), Kos (KGS), Lemnos (LXS), Mitylena (MJT), Rodos (RHO), Samos (SMI), Saloniki-Macedonia (SKG) i Zakyntos (ZTH).

Znajdź tanie loty do Grecji na Skyscanner. Porównaj miliony ofert linii lotniczych i biur podróży i znajdź tanie bilety lotnicze.

Wyszukiwarka lotów Skyscanner jest szybka i prosta w obsłudze a ponadto zupełnie bezpłatna. Po znalezieniu najlepszej oferty, przekierujemy Cię bezpośrednio na stronę linii lotniczej lub biura podróży, gdzie możesz sfinalizować transakcję i zarezerwować bilet. Skyscanner nie pobiera prowizji ani żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli nie masz dokładnie sprecyzowanej daty wyjazdu, wyszukiwarka Skyscanner pomoże Ci znaleźć najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Grecji. By skorzystać z tej funkcji, wybierz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w jakich dniach ceny lotów są najniższe.

Jeśli nie jesteś zdecydowany, gdzie chcesz polecieć i szukasz okazyjnych ofert, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Grecji? Skyscanner znajdzie dla Ciebie najlepsze hotele i atrakcyjne oferty noclegów. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.