Mapa

Tanie loty do Malta

Jedno z najmniejszych państw Europy, składające się z położonych na Morzu Śródziemnym wysp Malta i Gozo. Antycznym Grekom i Rzymianom znana jako Melita – kraina płynąca miodem. Polakom kojarząca się z popularnym kierunkiem kursów językowych.

Tego nie można przegapić

Malta stwarza idealne warunki na wakacyjny wypoczynek, dzięki idealnemu klimatowi, pięknej przyrodzie i bogatej ofercie kulturalnej. Miejscami znanymi z najpiękniejszych piaszczystych plaż są okolice wioski Mellieħa, Għajn Tuffieħa i Złota Zatoka. To doskonałe kierunki nie tylko do plażowania, ale dzięki ciepłej i przejrzystej wodzie – także do snorkelingu i nurkowania. Amatorzy tych sportów mogą tu liczyć na podwodne atrakcje pod postacią skalistych raf, jaskiń i wraków. Wyspa sporo widziała podczas Drugiej Wojny Światowej, a jej wody kryją pozostałości statków i samolotów bojowych. Podczas cieplejszych miesięcy można natomiast obserwować bajkowe życie morskie, między innymi ośmiornice, koniki morskie i różne typy koralowców. Do skarbów przyrodniczych należy także położony na południu wyspy Blue Grotto, zespół jaskiń zanurzonych w soczyście niebieskich wodach. Nie można też pominąć kultowej wśród turystów, nurków i mieszkańców Błękitnej Laguny. Do wypełnionej krystalicznie przejrzystą wodą cieśniny można dostać się łodzią.

Mimo skromnych rozmiarów o Malcie mówi się, że jest największym na świecie muzeum pod gołym niebem. Wszystko dzięki bogactwu zabytków, muzeów i historycznych miejsc. Do pereł dziedzictwa kulturowego Malty należy bez wątpienia jej stolica Valletta. Pałac Wielkich Mistrzów jest symbolem schedy po Zakonie Maltańskim, a Katedra Świętego Jana skrywa w swoich murach słynny obraz Caravaggia - „Ścięcie Św. Jana”. Idealnym miejscem na spędzenie popołudnia i romantyczny spacer jest Mdina – cicha i dostojna poprzednia stolica Malty. Odwiedzając ten kraj nie można przegapić odwiedzenia choćby jednego ze stanowisk megalitycznych kompleksów świątynnych, z magicznym Ħaġar Qim na czele.

Oczami mieszkańca

Malta to mieszanka kultury angielskiej, włoskiej, arabskiej i afrykańskiej. Jedną z domen państwa jest głeboko zakorzeniony katolicyzm, jej mieszkańcy śmieją się nawet czasem, że więcej tu kościołów niż ich samych (ale to nieprawda: kościołów jest około 400, a mieszkańców tysiąc razy więcej). Mieszkańcy Malty uchodzą za życzliwych i otwartych, ale z pewną dozą rezerwy. Zawsze można jednak liczyć na ich pomoc.

Na Malcie są dwa języki urzędowe: maltański (brzmiący trochę jak arabski) i angielski, którym biegle posługują się prawie wszyscy. Wiele osób mówi też po włosku, a wpływy włoskie wpływy są bardzo wyraźne w maltańskiej kuchni. Ale do specjałów typowo lokalnych należy królik – fenek czy słone przekąski pastizzi. Ulubiony maltański napój to gazowany, słodko-gorzki Kinnie.

Malta może się pochwalić pierwszorzędnymi festiwalami. Do najbardziej hucznych należy Karnawał w Valletcie na przełomie lutego i marca, któremu towarzyszą parady, tańce i szalone stroje. Na przełomie września i października również w stolicy odbywa się tak zwana Biała Noc, podczas której

pałace i zabytkowe budowle pozostają otwarte na całą noc, będąc sceną dla spektakli teatralnych, koncertów i wystaw.

Czy wiesz, że…

* podobno o Jaskini Kalipso miał pisać Homer w „Odysei”; według lokalnej legendy w jaskini zamieszkałej przez nimfę Kalipso miał schronić się Odyseusz

* od 1991 roku w Poznaniu odbywa się jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Europie Środkowo-Wschodniej – Malta Festival Poznań; swoją nazwę wziął od Jeziora Maltańskiego

* maltańska krew płynie w żyłach między innym Britney Spears czy Bryana Adamsa

* na wieżach maltańskich kościołów często można zauważyć dwa zegary: jeden wskazuje prawdziwą godzinę, drugi, czasem namalowany i z błędną godziną ma zmylić diabła

Lotnisko

Port lotniczy Malta (MLA) jest położony między miejscowościami Luqa i Valletta.

Znajdź tanie loty na Maltę na Skyscanner. Porównaj miliony ofert linii lotniczych i biur podróży i znajdź tanie bilety lotnicze.

Wyszukiwarka lotów Skyscanner jest szybka i prosta w obsłudze a ponadto zupełnie bezpłatna. Po znalezieniu najlepszej oferty, przekierujemy Cię bezpośrednio na stronę linii lotniczej lub biura po-dróży, gdzie możesz sfinalizować transakcję i zarezerwować bilet. Skyscanner nie pobiera prowizji ani żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli nie masz dokładnie sprecyzowanej daty wyjazdu, wyszukiwarka Skyscanner pomoże Ci znaleźć najtańsze dni w danym miesiącu na loty na Maltę. By skorzystać z tej funkcji, wybierz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w jakich dniach ceny lotów są najniższe.

Jeśli nie jesteś zdecydowany, gdzie chcesz polecieć i szukasz okazyjnych ofert, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu na Malcie? Skyscanner znajdzie dla Ciebie najlepsze hotele i atrakcyjne oferty noc-legów. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.