Mapa

Tanie loty do Inverness

Wynurzający się ze spowitej mgłą, szarej tafli jeziora Loch Ness dwugarbny grzbiet i długa szyja zakończona straszliwą paszczą – to znany na całym świecie widok z okolic Inverness. Nieważne, że od kilkuset lat na własne oczy widziała go tylko garstka wybrańców i w dodatku mało kto im uwierzył. Legenda o potworze z Loch Ness świetnie wpisuje się w atmosferę szkockich Highlands i leżącego w ich sercu Inverness, najbardziej wysuniętego na północ miasta Szkocji.

Tego nie można przegapić

Nad zabytkowym, gotyckim centrum Inverness, na wzgórzu nieopodal rzeki góruje zamek. To bardzo malowniczy, choć typowy w tym regionie widok. Od wczesnego średniowiecza w Highlands rządziły stale rywalizujące o wpływy, górskie klany, które chętnie budowały i wzajemnie najeżdżały swoje obronne zamczyska, które dziś stanowią atrakcję turystyczną.

Wzniesiony w XIX wieku zamek z czerwonego piaskowca służy obecnie jako budynek sądu okręgowego. W sezonie letnim można tu też zwiedzić tu interaktywną wystawę, poświęconą losom żołnierzy armii hanowerskiej oraz posłuchać grającego przed główną bramą dudziarza. Z wijącej się w dół zamkowego wzgórza drogi, rozciąga się przepiękny widok na przecinającą miasto rzekę Ness. Ciągnie się ona od potężnej, otoczonej klifami zatoki Moray Firth, gdzie często widuje się pływające delfiny butlonose, do największego w Szkocji jeziora Loch Ness gdzie, nieco rzadziej, podobno spotkać można potwora. Aby zwiększyć swoje szanse na spotkanie, należy udać się do ruin zamku Uqhart Castle, bo ze zgromadzonych podań wynika, że to stąd najczęściej udawało się go dojrzeć.

Okiem mieszkańca

Małomiasteczkowa atmosfera, sprzyjające warunki gospodarcze i zapierająca dech w piersiach przyroda sprawiają, że Inverness przyciąga coraz więcej chętnych, by osiedlić się tu na stałe. Nawet wietrzna deszczowa pogoda nie jest w stanie powstrzymać chętnych, bo jak wiadomo, zawsze można rozgrzać się szklaneczką wybornej, lokalnej whiskey. 

Dlatego też Inverness jest najszybciej rozwijającym się miastem w Szkocji. Demografowie przewidują, że w ciągu najbliższych 30 lat liczba jego mieszkańców podwoi się i sięgając 120. tysięcy. Inverness przyciąga przede wszystkim zmęczonych stresem i drożyzną, emerytowanych Anglików z południa, którzy chcą spędzić jesień życia spacerując po okolicznych lasach i łowiąc łososie. Nie mniej chętnie przyjeżdżają tu rodziny z dziećmi ceniące sobie tańsze nieruchomości i wysokie standardy szkockiej edukacji. Jest tu też spora grupa przybyłych w poszukiwaniu pracy i wyższych standardów życia imigrantów. Wielu z nich, bo aż około 6 tyś to przybysze z Polski.

Rdzennym, przywiązanym do spokoju i tradycji mieszkańcom Inverness nie zawsze podobają się te zmiany. Wielu z nich utyskuje, że ich rodzinne miasto zmieniło się w

„Tescotown” a małomiasteczkowa infrastruktura nie wytrzymuje natłoku nowych mieszkańców.

Czy wiesz, że?

* kilometr na północny wschód od dzisiejszego Zamku Inverness stał zbudowany w średniowieczu zamek, w którym według podań król Makbet zabił Duncana

* w ciągu ostatnich 100 lat, ponad 1000 osób doniosło o spotkaniu potwora z Loch Ness. Z zeznań świadków trudno jest jednak odtworzyć spójny obraz zwierzęcia. Najczęściej wspominaną cechą jest jego długa szyja, charakterystyczna dla żyjącego w epoce dinozaurów plezjozaura. Taka budowa nie występuje jednak u współczesnych zwierząt wodnych, które w procesie ewolucji nabrały bardziej opływowych kształtów

* 10 km od miasta znajduje się tajemnicze cmentarzysko z epoki neolitu. Nazywany również „szkockim Stonehenge” obiekt, zdaniem naukowców, może mieć nawet 4000 tys. lat

Lotnisko

Inverness Airport leży 13 km na północny wschód od miasta. Lotnisko obsługuje wiele połączeń na terenie Wielkiej Brytanii, jak również loty do innych krajów Europy.

Często nazywa się je „Gateway to Scottish Highlands and Islands” (brama do szkockich gór i wysp). W istocie, w ciągu 20 minut można dostać się stąd do centrum Inverness, a w niespełna godzinę do większości atrakcji regionu Highlands.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Inverness

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.