Mapa

Tanie loty do Chorwacja

Odwiedzając Chorwację w 1964 roku Alfred Hitchcock powiedział „Zachód słońca nad Zadarem jest najpiękniejszy na świecie; ten w Key West na Florydzie nie może się z nim równać”. Chorwacja nie mogła chyba sobie wyobrazić lepszej rekomendacji.

Tego nie można przegapić

Chorwacja słynie z pięknych, historycznych miast, malowniczych wybrzeży i urokliwych wysp z bajkowymi plażami. Za Hitchcockiem swoje kroki na pewno warto skierować do Zadaru. Mistrz suspensu zobaczył najpiękniejszy w swoim życiu zachód słońca z nadmorskiego bulwaru Riwa. Dziś mieści się tam instalacja "Pochwała Słońca" – amfiteatr z miniaturą Układu Słonecznego. Nazywany „małym chorwackim Rzymem” Zadar przyciąga też mieszkańców i przyjezdnych świetną muzyką i fantastyczną beztroską atmosferą podczas lipcowego festynu "Noc Pełni Księżyca”. Nikomu nie trzeba przedstawiać romantycznego Dubrownika, uważanego za jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Odwiedzając Chorwację nie można sobie darować spaceru po jego murach obronnych, skąd można dokładnie obejrzeć starą część miasta. Wreszcie Zagrzeb – często pomijany przez podróżnych – jest jednym z tych fascynujących miast Europy, które właśnie zaczynają mieć swoje pięć minut. Dostojna architektura w stylu austro-węgierskim, ciekawe muzea i bogate życie nocne – to atrakcje, które szkoda byłoby pominąć.

Poza miastami, Chorwacja zaprasza do odwiedzenia swoich rozbrajająco uroczych wysp. Jest tu ich aż 1185, z czego na 47 mieszkają ludzie – wystarczająco dużo, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Hvar jest idealna dla fascynatów sztuki i historii, Pag jest nazywana „chorwacką Ibizą” - odnajdą się na niej imprezowicze, a na Rab położone są jedne z najpiękniejszych plaż Europy. Krk jest największa, najbardziej zróżnicowana i usiana czarownymi nadmorskimi miejscowościami, takimi jak Baška, Malinska czy Vrbnik.

Oczami mieszkańca

Mimo trudnej historii, Chorwaci to naród cieszący się życiem i podchodzący do niego z pasją. Widać to szczególnie w chorwackiej kuchni, która jest niezwykle zróżnicowana, ale zawsze opiera się na prostych, naturalnych składnikach. Bazą wielu dań są ryby i owoce morza, na czele z hobotnicą, czyli ośmiornicą przyrządzaną na różne sposoby. Pośród dań mięsnych prym wiodą pieczona jagnięcina czy wołowina duszona w winie. Charakterystycznymi elementami potraw są ostra papryka i wyjątkowy w smaku ser owczy. Istria słynie z dań z trufli, a całe spektrum kombinacji ich niezwykłego aromatu najlepiej doświadczyć podczas Dni Trufli.

Aby poczuć na własnej skórze prawdziwą chorwacką atmosferę warto więc przysiąść w jednej z gostionicy – małych rodzinnych knajpek i zamówić danie dnia lub zapytać kelnera o jego ulubioną potrawę z menu. Posiłkowi może towarzyszyć aromatyczne domowe wino lub – mocniejsza rakija.

Czy wiesz, że…

* chorwaccy żołnierze rozpropagowali w Europie noszenie krawatów w XVII wieku; na początku były to kolorowe, jedwabne chusty, ale wyglądały na tyle efektownie, że najmujący ich Ludwik XIV nadał tej formacji wojskowej miano Royal Cravattes (a z czasem sam zaczął taki nosić)

* pieniądze w Chorwacji są nazwane nietypowo - na cześć flory i fauny - kuna i lipa; słowa te mają takie samo znaczenie, jak w języku polskim; nazwy wywodzą się ze średniowiecza, kiedy to kuna była jednostką wartości stosowaną w handlu

* Dalmatyńczyki wywodzą się co prawda najprawdopodobniej z Indii, skąd przywędrowały do średniowiecznej Europy z taborami cygańskimi, ale podczas drogi do Anglii przez kraje basenu Morza Śródziemnego, między innymi przez Dalmację, zyskały nazwę za tym chorwackim regionem

Lotnisko

Główne lotniska Chorwacji to Port Lotniczy Zagrzeb (ZAG), Dubrownik (DBV) i Split (SPU). Do mniejszych lotnisk należą między innymi Pula (PUY) i Zadar (ZAD).

Znajdź tanie loty do Chorwacji na Skyscanner. Porównaj miliony ofert linii lotniczych i biur podróży i znajdź tanie bilety lotnicze.

Wyszukiwarka lotów Skyscanner jest szybka i prosta w obsłudze a ponadto zupełnie bezpłatna. Po znalezieniu najlepszej oferty, przekierujemy Cię bezpośrednio na stronę linii lotniczej lub biura podróży, gdzie możesz sfinalizować transakcję i zarezerwować bilet. Skyscanner nie pobiera prowizji ani żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli nie masz dokładnie sprecyzowanej daty wyjazdu, wyszukiwarka Skyscanner pomoże Ci znaleźć najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Chorwacji. By skorzystać z tej funkcji, wybierz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w jakich dniach ceny lotów są najniższe.

Jeśli nie jesteś zdecydowany, gdzie chcesz polecieć i szukasz okazyjnych ofert, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Chorwacji? Skyscanner znajdzie dla Ciebie najlepsze hotele i atrakcyjne oferty noclegów. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.