Mapa

Tanie loty do Francja

Po przegranych w 1951 roku wyborach Charles de Gaulle stwierdził ponoć gorzko, że „nie da się zjednoczyć narodu, który posiada 365 gatunków sera”. I być może do dzisiaj o Francji nikt nie powiedział niczego mądrzejszego. Paradoks polega jednak na tym, że bez odrębności francuskich regionów, kultywowania lokalnych tradycji i niechęci do zacierania różnic, ten kraj nie byłby dzisiaj tak różnorodny. A to właśnie na tych różnicach zbudowana jest jego wyjątkowość.

Tego nie można przegapić

Francja, najchętniej odwiedzane przez turystów miejsce na kuli ziemskiej, to kraj, którego nie da się opisać na kilku kartkach papieru. Tutaj każdy region jest osobnym bytem: różna jest architektura, obyczaje, przyroda. Co innego się je i co innego pije. Inne sporty się uprawia i innym sportowcom kibicuje. Gdzie szukać punktów wspólnych między mieszkańcem chłodnej Bretanii i słonecznej, „lawendowej” Prowansji? Albo między architekturą Alzacji, Akwitanii i Korsyki? Dlatego już wybierając się do tego kraju najlepiej jest wiedzieć, do jakiej Francji chce się dotrzeć.

A jeśli się nie wie, to najlepiej zacząć – jak 30 milionów innych turystów każdego roku – od Paryża. Wszystkie warte uwagi tutejsze zabytki – od Wieży Eiffla, Łuku Triumfalnego, przez katedry Notre Dame i Saint-Chapelle, bazylikę Sacré-Cœur, po mosty, parki, muzea i pałace, z Luwrem i Wersalem na czele - zostały opisane na setki sposobów. Są one niewątpliwie obowiązkowym punktem na mapie dla turysty, który dopiero wkracza w swoją przygodę z Francją.

Ale ktoś, kto odwiedza ją po raz kolejny, powinien szukać czegoś więcej. Jednym z miejsc, którym nie poświęcono tak szczegółowych opisów i nie tak odległym od stolicy, jest na pewno Giverny (w regionie Haute Normandie). To tu znajduje się dom Moneta i jego świetnie utrzymany ogród pełen nenufarów (można podziwiać je od maja do lipca). Na północny zachód od Paryża leży jeden z tutejszych cudów – średniowieczne opactwo i miasteczko Mont Saint Michel. Wzgórze Świętego Michała znajduje się blisko 2 km od stałego lądu i co roku zwabia ok. 3 miliony turystów. Będąc w Normandii warto odwiedzić też niewielkie, ale mające bardzo dużo uroku, miasto Honfleur u samego ujścia Sekwany.

Ci, na których szczególne wrażenie robią średniowieczne i renesansowe zamki, ich wysyp (ok. 400) znajdą w Dolinie Loary. Do najciekawszych należą m.in. Château Azay-le-Rideau, Chateau D'angers, Château D'amboise, czy Chateau D'azay-Le-Redeau. Region słynie też ze świetnych win. Kierując się na południowy zachód, w stronę Lazurowego Wybrzeża, nie można myśleć tylko o Saint-Tropez, czyli śródziemnomorskiej stolicy przepychu. 100 km dalej, na nabrzeżnej skale, leży bowiem Eze. Ta średniowieczna warowna wioska uznawana jest dzisiaj przez wielu za zdecydowanie najpiękniej położone miasto na całym Lazurowym Wybrzeżu. Ze szczytu EZE dojrzeć można Korsykę.

Oczami mieszkańca

Według statystyk około 50 procent Francuzów przynajmniej raz w roku wyrusza na wycieczkę. I nic dziwnego, że 9 na 10 z nich nie wyjeżdża poza Francję. W jakim kierunku najczęściej ruszają? Większość na śródziemnomorskie plaże albo na wybrzeża Atlantyku.

Ale od kilku lat w kraju rośnie moda na tzw. glamping (od glamour camping), czyli podróżowanie po luksusowych polach namiotowych, o których wygląd dbają najlepsi spece od architektury krajobrazu. W 2009 roku we Francji wprowadzono nową klasę pięciogwiazdkowych campingów, co wpłynęło z kolei na zmianę w społecznym postrzeganiu tej formy wypoczynku. Francuzi wyjeżdżający dziś na „biwak” coraz rzadziej robią to ze względów finansowych. Zainteresowanie glampingiem przyniosło też wiele korzyści tradycyjnym campingom, które dziś przeżywają w kraju renesans.

Taki typ podróżowania ułatwia wycieczki konkretnymi „tematycznymi szlakami”. W Alzacji i Burgundii rozwija się szczególnie enoturystyka, czyli wycieczki śladami wina i winnic. Czasami przybierają one bardziej „ekstremalną” formułę – na przykład podróż winnym szlakiem, ale na quadach lub na rowerze. Bez względu na to „jak” oraz „gdzie” – w luksusowym wigwamie czy zwykłym namiocie – wspomniane formy wypoczynku niosą za sobą tą samą korzyść: dają możliwość przyjrzenia się z bliska różnym obliczom Francji i Francuzów.

Czy wiesz, że...

* Francja jest od wielu lat najczęściej odwiedzanym krajem na świecie; co roku przyjeżdża tu ok. 75-80 mln turystów

* w każdym francuskim mieście znajduje się ulica Victora Hugo

* „Marsylianka” a więc francuski hymn narodowy nie powstała – jak wskazywałaby na to nazwa – w Marsylii, a w Strasburgu

* wysokość Wieży Eiffla jest… różna; oficjalnie wynosi ona 324 m, ale ze względu na wysoki współczynnik rozszerzalności cieplnej stali w zależności od pory roku wieża jest wyższa lub niższa o kilkanaście centymetrów

* we Francji nie można dać świni na imię „Napoleon”, ani całować się w pociągach

* tost francuski („french toast”) nie jest francuski; według jednej z legend jego nazwa pochodzi od nazwiska kucharza, który po raz pierwszy go przyrządził; kucharz ten nazywał się Joseph French.

Lotniska

Do największych portów lotniczych we Francji należą lotniska w: Paryżu – Charles de Gaulle (CDG), Orly (ORY), Beauvais (BVA) – Nicei (NCE), Lyonie (LYS), Marsylii (MRS), Grenoble (GNB), Bordeaux (BOD), Nantes (NTE), Tuluzie (TLS), Lille (LIL) i Strasburgu (SXB).

Znajdź tanie loty do Francji na Skyscanner. Porównaj miliony ofert linii lotniczych i biur podróży i znajdź tanie bilety lotnicze.

Wyszukiwarka lotów Skyscanner jest szybka i prosta w obsłudze a ponadto zupełnie bezpłatna. Po znalezieniu najlepszej oferty, przekierujemy Cię bezpośrednio na stronę linii lotniczej lub biura podróży, gdzie możesz sfinalizować transakcję i zarezerwować bilet. Skyscanner nie pobiera prowizji ani żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli nie masz dokładnie sprecyzowanej daty wyjazdu, wyszukiwarka Skyscanner pomoże Ci znaleźć najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Francji. By skorzystać z tej funkcji, wybierz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w jakich dniach ceny lotów są najniższe.

Jeśli nie jesteś zdecydowany, gdzie chcesz polecieć i szukasz okazyjnych ofert, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Francji? Skyscanner znajdzie dla Ciebie najlepsze hotele i atrakcyjne oferty noclegów. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.