Wypożyczalnie mogą naliczać większe opłaty w przypadku kierowców mających mniej niż 25 lat. Zazwyczaj pobierają je przy odbiorze samochodu. W niektórych lokalizacjach mogą obowiązywać ograniczenia wiekowe. Przed rezerwacją sprawdź informacje w serwisie internetowym wypożyczalni.

Wypożyczalnie samochodów - Sztokholm - Porównaj ceny ze Skyscanner

Sztokholm urzeka nie tylko piękną architekturą, ale też wyjątkowym położeniem. Często podaje się, że miasto leży na 34 tys. wysepek. I choć obliczenia te uwzględniają na pewno najdrobniejsze nawet, wystające z wody skały, faktem jest, że jedna trzecia powierzchni Sztokholmu to woda, jedna trzecia, tereny zielone, a resztę zajmuje niezwykle eleganckie połączenie historycznej i nowoczesnej architektury. Aby dokładnie zwiedzić ten niesamowity krajobraz i zasmakować otaczającej miasto dzikiej przyrody, warto po przylocie na miejsce wypożyczyć samochód. Nawet przy pierwszym pobycie, jeździć można tu bez większych obaw - Szwecja to jeden z najbezpieczniejszych dla kierowców krajów na świecie.

Drugim, nie mniej istotnym powodem, by wyposażyć się w auto, jest odległość miejskich lotnisk od centrum Sztokholmu. Największe, międzynarodowe lotnisko, Arlanda oddalone jest o 40 km na północ. Pozostałe dwa, obsługujące głównie tanie linie lotnicze Skavsta (NYO) i Västerås (VST), o 100 km. Na każdym z nich znajdziemy duży wybór wypożyczalni należących do najważniejszych, międzynarodowych sieci takich jak Enterprise, Budget, Avis Sixt, Europcar czy Alamo. Aby dostać samochód trzeba mieć skończona 23 lata i dysponować ważnym prawem jazdy przynajmniej od roku (polski dokument jest w Szwecji akceptowany). Dla młodszych kierowców (między 18 a 23 rokiem życia) nakładane są specjalne opłaty i różnego rodzaju restrykcje.

Warto jednak pamiętać, że wjazd samochodem do Sztokholmu wiąże się ze specjalną opłatą. Jest to podatek od emisji spalin. Ustawione na obrzeżach miasta bramki skanują rejestrację i obciążają kosztem właściciela auta. Wypożyczalnie na ogół doliczają tę kwotę do rachunku. Dzienny koszt podróży po Sztokholmie to około 30 PLN (dane na rok 2015). Koszty te naliczane są dni robocze od 6:30 do 18:29. Przez cały lipiec, w weekendy, święta oraz dzień wcześniej nie obowiązują. Kolejnym problemem mogą być miejsca parkingowe. W centrum jest ich niewiele i słono się za nie płaci. Niezłym wyjściem są naziemne parkingi centrów handlowych, z których z reguły można korzystać za darmo. Warto też unikać jeżdżenia w godzinach szczytu (od 6. do 8. i od 16:00 do 18:00) i uważać na wylotówki w okresie świątecznym i w weekendy, bo mieszkańcy Sztokholmu chętnie spędzają wolny czas na wsi.

Generalnie Szwecja jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie pod względem liczby wypadków na 1 mieszkańca. Należy jednak ściśle przestrzegać przepisów. Wszyscy pasażerowie muszą jeździć w pasach, a światła trzeba mieć włączone przez cały rok, 24 godz. na dobę. Jeżdżenie pod wpływem alkoholu jest surowo karane, a limity bardzo restrykcyjne. Kierowcy na czas podróży w ogóle powinni zrezygnować z picia nawet najmniejszych ilości. Jeżdżąc po Szwecji zimą trzeba wyposażyć się w odpowiednie opony (tego najpewniej dopilnują za nas w wypożyczalnia), unikać podróżowania po zmroku i z niewielką ilością benzyny. Warto też dać sobie więcej czasu na podróż, bo niespodziewane opady śniegu lub deszczu mogą nam ją znacznie wydłużyć. Ogólnie obowiązujące tu ograniczenia prędkości to 50 km/godz. w mieście, 70 km/godz. na trasach szybkiego ruchu i 110 km/godz. na autostradach.

Dlaczego więc, pomimo wszystkich tych utrudnień warto mieć samochód w Sztokholmi? Odpowiedź na to pytanie nasunie się od razu po zjeździe z północnej wylotówki E 18 na trasę 274, która prowadzi na wyspę Vaxholm. Miejscowi nazywają ją „wrotami do archipelagu” jest dobrze skomunikowana i stosunkowo łatwo dostępna ze Sztokholmu. Cala podróż trwa niespełna godzinę i po tak krótkim czasie krajobraz zmienia się nie do poznania. Największą atrakcją jest tu XIX wieczna forteca i port szwedzkiej marynarki wojennej. Warto też odwiedzić gminę Ekerö, oglądając po drodze królewski pałac Drottningholm. Na miejscu są dwie świetnie zachowane osady Wikingów: Birka i Hovgården. Można się tam dojechać ze Sztokholmu w niewiele ponad pół godziny. Na należących do gminy wyspach jest też sporo malowniczych dworków i pięknych plaż.

Europcar
Sixt
Enterprise
Hertz
Avis
National Car

Wynajem aut w Skyscanner

Witamy we wszechstronnej wyszukiwarce samochodów do wynajęcia Skyscanner. Aby pomóc Ci w znalezieniu najlepszego samochodu po niskiej cenie, przeszukujemy tysiące miejsc i porównujemy tysiące ofert. Minimalizujemy koszty, by podróż upłynęła jak najprzyjemniej. Wypożyczaj z nami.

Porównaj auta na wynajem – bezpłatnie

Skyscanner znajduje najniższe ceny wynajmu samochodów w Internecie. Kiedy wybierzesz odpowiednią ofertę, połączymy Cię bezpośrednio z wypożyczalnią w celu dokonania rezerwacji. Nigdy nie pobieramy opłat, dzięki czemu uzyskujesz zawsze najniższą cenę.

Wyszukaj w Skyscanner

Potrzebujesz wypożyczyć samochód? Znajdziemy coś dla Ciebie, niezależnie od tego, jakiego samochodu potrzebujesz i dokąd chcesz jechać. Wprowadź miejsce oraz daty odbioru i zwrotu, a my zbierzemy wszystkie najlepsze oferty. Po porównaniu zarezerwujesz samochód w kilka sekund.

*Jest to cena szacunkowa, która ma pomóc w dokonaniu wyboru z dużej liczby możliwości. Dzisiejsza cena opiera się na średniej najniższych cen znalezionych w serwisie Skyscanner w każdym z ostatnich 15 dni.