Mapa

Tanie loty do East Midlands

Położony w samym sercu zielonej Anglii, region East Midlands to kolebka wszystkiego, co kojarzy się z wyspą. Są tu lasy, po których rzekomo biegał Robin Hood, zabytkowe zamczyska i klimatyczne miasteczka, z zabytkowymi katedrami.

Tego nie można przegapić

Największym miastem i na pewno główną atrakcją East Midlands jest Nottingham. To liczące zaledwie kilkaset tysięcy mieszkańców miasto ma wszystko, czego można się spodziewać w tętniącej życiem, światowej metropolii: elegancką architekturę, ciekawe zabytki, bogate życie kulturalne, a także nieskończony wybór modnych restauracji, pubów i klubów. Najwięcej przyjezdnych pierwsze kroki kieruje oczywiście do słynnego Zamku Nottingham, znanego na całym świecie z historii o Robin Hoodzie. Pierwsza warownia na stromej, górującej nad miastem skale stanęła za sprawą Wilhelma Zdobywcy, jeszcze w 1068 roku. Z czasem rozbudowano ją, a obecną formę hrabiowskiego pałacu Zamek przyjął dopiero w XVII wieku. Także pod ulicznym brukiem Nottingham kryje swoje mroczne tajemnice. W tutejszych piaskowcach wydrążonych jest prawie 500 pieczar i pamiętających Wieki Średnie korytarzy, które w przeszłości służyły jako garbarnie, schrony, a także domy mieszkalne.

Każdy wie, że za czasów Robin Hooda miasto leżało w samym sercu lasu Sherwood, który od X wieku był ulubionym miejscem polowań Angielskich królów i arystokracji. Z czasem zaczęli wykupywać jego połacie i budować tu swoje posiadłości. Dziś z rozciągającego się na przestrzeni 40 mil lasu, pozostało zaledwie kilka zachowanych w mniejszych rezerwatach fragmentów oraz imponujące rezydencje i pałace znane pod wspólną nazwą The Dukeries.

Między Nottingham a Sheffield rozciąga się drugi ważny dla Anglii rezerwat. Jest to Park Narodowy Peak Distcrict. W południowej jego części, dominują charakterystyczne dla hrabstwa Nottingham, malownicze, wapienne skały. Na północy natomiast, zaczynają się typowe dla północno-angielskiego krajobrazu wrzosowiska. Park obfituje w atrakcje dla miłośników aktywnego wypoczynku. Są tu doskonałe szlaki piesze i rowerowe.

Drugim, oprócz Nottingham, ważnym miastem w regionie jest zabytkowe Leicester. Miasto liczy ponad dwa tysiące lat historii i zachowały się w nim pozostałości rzymskiej łaźni. Dużą część jego starych budynków zniszczono jednak w czasie II Wojny Światowej i okresie powojennego boomu przemysłowego.

W 2012 roku, Leicester znalazło się na pierwszych stronach światowych gazet, gdy archeolodzy odkryli pod miejscowym parkingiem szczątki króla Ryszarda III, który podległ w 1485 roku w przegranej nieopodal Bitwie pod Bosworth. Klęska ta położyła kres Wojnie Dwóch Róż i panowaniu dynastii Plantagenetów, rozpoczynając tym samym trwające 118 lat rządy Tudorów. Dziś dużą atrakcją Leicester jest interaktywne centrum historyczne poświęcone monarsze i nieprawdopodobnym odkryciu jego zwłok.

Okiem mieszkańca

East Midlands jest bardzo zróżnicowanym regionem i życie w poszczególnych jego zakątkach wygląda inaczej. Okolice Nottingham postrzegane są jako zamożne i eleganckie, z arystokratycznymi tradycjami i bogatym życiem kulturalnym. Leicester to prawdziwy tygiel kultur, gdzie obok średniowiecznej katedry można oglądać hinduskie świątynie, meczety, egzotyczne ośrodki kulturalne i restauracje. Taka różnorodność wzięła się stąd, że po drugiej wojnie światowej w mieście osiedliło się wielu, szukających zatrudnienia w miejscowych fabrykach imigrantów. Północno-zachodnia część regionu, to dawne, przemysłowe miasto Derby, które w latach 80-tych borykało się z głębokim kryzysem. Niedawno odzyskało jednak blask dzięki kilku spektakularnym inwestycjom w miejscową kulturę.

Czy wiesz, że?

·         przepływająca przez East Midlands rzeka Trent to najdłuższa, po Tamizie, rzeka w Anglii

·         charakterystyczne dla Trent jest widoczne kilka razy do roku, znaczne podnoszenie się jej poziomu. Fala kulminacyjna najczęściej pojawia się wiosną i sięga 1,5 wysokości. Miejscowi nazywają ją „Trent Aegir”

·         katedra w położonym we wschodniej części regionu, zabytkowym mieście Lincoln, uchodzi za najpiękniejszą na świecie

·         zastawa używana na pokładzie legendarnego Titanica pochodziła z Derby. Do dziś działa tu Royal Crown Derby, jeden z dwóch najstarszych wytwórców angielskiej porcelany

·         położoną nieopodal Nottingham posiadłość Kedleston wykorzystano jako scenerię do znanego filmu „Księżna” z Keirą Knightley w tytułowej roli

Lotnisko

Do regionu East Midlands można dotrzeć samolotem korzystając z położonego w miejscowości Castle Donington lotniska East Midlands Airport: Nottingham, Leicester, Derby(EMA).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: East Midlands

Często zadawane pytania

Są 2 lotniska w mieście Nottingham: East Midlands i Nottingham.
BHAir, TUI, Aurigny, Etihad Airways, Blue Islands, Ryanair, Alitalia i Jet2 latają do: East Midlands bezpośrednio.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.