Mapa

Tanie loty do Węgry

Kraj doskonałego wina, term wodnych, gulaszu i skomplikowanego języka. Przez Polaków ukochany szczególnie, bo są tam zawsze ciepło witani.

Tego nie można przegapić

Stolica Węgier, Budapeszt, w ostatnich latach pięknieje i przyciąga coraz więcej uwagi podróżnych.  Jej największy atut to bez wątpienia architektura z neogotyckim parlamentem i położonym na wzgórzu zamkiem. Urok temu nazywanego „Paryżem Wschodu” miastu dodają romantyczne mosty, jak Most Łańcuchowy, łączący Budę i Peszt, parki, jak ten na Wyspie Małgorzaty czy place, jak przepiękny Plac Świętej Trójcy. Hipsterzy odnajdą się w tak zwanych „barach w ruinach”, zaaranżowanych w przeznaczonych do rozbiórki kamienicach. Tutaj toczy się lokalne życie kulturalne miasta. Podobną rolę spełnia miasto Segedyn, ze swoją piękną dzielnicą żydowską i Fontanną Muzyczną, wokół której gromadzą się zazwyczaj studenci.

Poza Budapesztem celem wielu podróżujących na Węgry jest Balaton, jezioro, które spełnia w państwie rolę morza. Ma swoje porty, kurorty i plaże, a przewagę nad morzem ma taką, że woda w nim nagrzewa się dużo szybciej. Zazwyczaj latem osiąga temperaturę 23° C – nic tylko polegiwać zanurzonym po szyję. Bardziej aktywni mogą tu pożeglować, łowić ryby lub wybrać się na zwiedzanie okolicznych winnic.

Oczami mieszkańca

Popularną formą spędzania czasu na Węgrzech są kąpiele w łaźniach termalnych. Według oficjalnej wersji koncepcję łaźni przywieźli tu Turcy, ale w najstarszej dzielnicy Budapesztu, Starej Budzie można znaleźć ruiny term z czasów rzymskich! Tak czy inaczej, zwyczaj moczenia się w leczniczych basenach jest tu bardzo popularny. W Budapeszcie najsłynniejsza jest Łaźnia Széchenyi, ale w skali kraju najwięcej fanów ma chyba park wodny w Debreczynie.

Warto też pojeździć po małych węgierskich wioskach. Zazwyczaj każda z nich szczyci się unikatowym gatunkiem śliwki, która rośnie tylko tam albo wyjątkową odmianą papryki. Szczęściarze trafią na festyny folkowe, podczas których celebrowany jest ten konkretny produkt, na przykład przez całą dobę gotowane są powidła śliwkowe w wielkich garach. Lokalny klimat Węgier odnajdziemy właśnie w takich miejscach, pijąc z Węgrami palinkę i zajadając się langoszami.

Czy wiesz, że…

* Węgrom zawdzięczamy takie wynalazki jak długopis i kostkę Rubika; do Węgra należy też rekord w ułożeniu największej liczby kostek Rubika w ciągu jednej doby – 4786!

* na Węgrzech występuje około tysiąca odmian papryki; najostrzejsza z nich jest sto razy bardziej ostra niż chili

* w Budapeszcie znajduje się największa w Europie i trzecia co do wielkości na świecie synagoga; zbudowana w stylu mauretańskim świątynia ma siedemdziesiąt pięć metrów

długości i dwadzieścia siedem szerokości

Lotnisko

Międzynarodowe lotniska na Węgrzech to Port lotniczy Budapest Liszt Ferenc (BUD), Debreczyn (DEB), Sármellék (SOB), Győr-Pér (QGY) i Pecz-Pogány (PEV). 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.