Mapa

Tanie loty do Aberdeen

Aberdeen - granitowe, kamienne miasto. Dla jednych zbyt zimne i szare, dla innych najpiękniejsze i najbardziej klimatyczne miejsce w Europie. Gdy spadnie deszcz, miasto mieni się wieloma odcieniami lśniącej szarości. Życie nadają mu rzeki Don i Dee, które uchodzą tu do Morza Północnego.

Czego nie można przegapić

Aberdeen to kamienne miasto, więc poznawanie go zacznijmy od kamiennych zamków. Pierwszy z nich to Balmoral, letnia rezydencja królowej Elżbiety II, zwany jednym z najpiękniejszych zamków na świecie. Choć budowę datuje się na lata 1853-1856, to jego początki sięgają roku 1390, kiedy swoją posiadłość tworzył tu Sir William Drummond. Obecnie teren około 80 hektarów zamieszkują między innymi jelenie, a sam zamek jest udostępniony do zwiedzania.

Drugi z zamków – Slains Castle – posiada całkowicie odmienną historię. Budowla, a właściwie jej ruiny, są malowniczo położone na skałach w odległości około kilometra od Cruden Bay. W rzeczywistości jest to zamek, który stanął na ruinach poprzednika wysadzonego w powietrze przez króla Szkocji Jamesa VI. Jedna z legend głosi, że w XIX wieku w jego okolicy gościł Bram Stoker, który zainspirowany budowlą, stworzył postać Drakuli.

Jeśli zechcemy kontynuować poznawanie przeszłości, najlepiej będzie to uczynić odwiedzając Muzeum Dziedzictwa Morskiego (Aberdeen Maritime Museum). Okazały muzealny budynek to kompozycja trzech części: Domu Provosta Rossa z 1593 roku (prawie najstarszy w mieście), Kościoła Trójcy Świętej i gmachu głównego, z charakterystycznym niebieskim szkłem spajającym całość. Wszystkie części kompleksu są ze sobą połączone i można się miedzy nimi swobodnie przemieszczać. Zachwyci nas tutaj przede wszystkim 8-metrowy model platformy wiertniczej odtworzony w skali 1:33. Jego nazwa – The Murchison Oil Platform, pochodzi od nazwiska Sir Rodericka Murchisona, słynnego szkockiego geologa, a sam eksponat pokazuje nadwodną i podwodną konstrukcję platformy wiertniczej.

Oczami mieszkańca

Z czego słynie Szkocja? Na myśl z pewnością przychodzą owce, góry, kilt i słynna szkocka krata. W Aberdeen czeka na nas kultowe, choć nieco kontrowersyjnie lokalne danie o uroczej nazwie Haggis. Haggis to nic innego jak barani żołądek lub wołowa ślepa kiszka, która po wyparzeniu i moczeniu w wodzie zostaje wypełniona mieszaniną cebuli, ziół, kawałkami mięsa jagnięcego i wołowego oraz sercami, płucami i… – w skrócie – jagnięcymi podrobami. To wszystko zostaje zaszyte w „kieszonce” i

ugotowane. Podobno najlepiej smakuje z tłuczonymi ziemniakami oraz puree z brukwi. Odważysz się?

Warto wiedzieć, że…

* Aberdeen wielokrotnie wygrywało konkurs na najbardziej ukwiecone miasto Wielkiej Brytanii. Pierwsze miejsce zdobywało przez ponad 10 kolejnych lat.

* Aberdeen jest miastem rodzinnym Annie Lennox, wokalistki i kompozytorki duetu Eurythmics – łączna sprzedaż jej albumów przekroczyła 80 milionów egzemplarzy!

* Podobno nazwa miasta wywodzi się od brytyjskiego „between the Don and the Dee”, czyli „pomiędzy Don, a Dee” dwoma rzekami okalającymi miasto.

Lotniska

Ruch lotniczy do Aberdeen obsługuje jedno lotnisko, port lotniczy Aberdeen. Do ciekawostek należy fakt, że lotnisko posiada osobne drogi startowe dla ruchu śmigłowców, ważne z punktu widzenia ruchu do platform wiertniczych.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Aberdeen

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Aberdeen: Aberdeen.
Delta, Air Austral, KLM Cityhopper, Qatar Airways, KLM, Singapore Airlines, Qantas i Danish Air Transport latają do: Aberdeen bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Aberdeen, to Luty.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.