Mapa

Tanie loty do Cypr

Cypr znany jest jako „wyspa miłości”, bo tu miała narodzić się patronująca jej bogini, Wenus. Inni nazywają ją „placem zabaw bogów” czy „wyspą grzechu”. Powłócz się zamieszkałymi przez koty ulicami jej miasteczek, kosztuj wyjątkowego skrzypiącego pod zębami serka halloumi i napawaj oczy widokiem idyllicznej przyrody. A potem sam zdecyduj, jaki Cypr powinien mieć przydomek.

Tego nie można przegapić

Trzecia po Sardynii i Sycylii największa wyspa Morza Śródziemnego pod względem geograficznym leży w Azji, ale podział polityczny zalicza ją zdecydowanie do Europy. Położenie w pobliżu wybrzeży Syrii, Turcji i Libanu oraz kulturowy podział na “greckie południe” i zamieszkałą przez Turków północ, gwarantuje niezwykły melanż tradycji i zwyczajów. Wyraźnie widać to w Nikozji, jedynej na świecie podzielonej stolicy. Przebiegający przez miasto mur jest częścią tak zwanej “zielonej linii” dzielacej Cypr na grecki i turecki. Poza kościołami prawosławnymi i meczetami można tu odkrywać ciekawe muzea (Miejskie Muzeum Leventis czy Narodowe Muzeum Walki, związane z czasami odzyskiwania niepodległości spod rządów brytyjskich) i klimatyczne kawiarnie i bary Starego Miasta.

Do popularnych miejsc należy też najstarsze miasto Cypru, Larnaka. Można tu spędzić uroczy wieczór na nadmorskiej promenadzie, pokusić się o odkrycie wraku okrętu Zenobia, który zatonął niedaleko portu w 1980 roku czy podglądać flamingi moczące nogi w Słonym Jeziorze. Warto też odwiedzić kosmopolityczne centrum biznesu i rozrywki, Limasol i związane z kultem Wenus - Pafos. Poza miejscem, w którym pośród fal morskich narodziła się boginii, na uwagę zasługują także Grobowce Królewskie z czasów hellenistycznych i rzymskich.

Poza stanowiskami archeologicznymi i pełnymi życia miastami nie można zapominać, że Cypr ma ponad 600 kilometrów wybrzeża i trzysta dni słonecznych w roku. Plaże są białe i piaszczyste, a woda ciepła i czysta. Do najpiękniejszych należą dobrze przygotowana na wizyty turystów plaża Finikoudes, położona nieopodal zagłębia imprezowego Ayia Napa - Nissi Beach i zamieszkała przez rzadkie gatunki żółwi plaża przy Pafos.

Oczami mieszkańca

Żeby poznać bardziej lokalne oblicze Cypru najlepiej wybrać się samochodem, autobusem lub rowerem na wycieczkę z dala od popularnych kurortów. Odkrywanie nadmorskich wiosek, smakowanie tradycyjnych produktów w małych tawernach i demaskowanie poukrywanych, idealnych pejzaży – górskich bądź nadmorskich, pozwoli poznać Cypr trochę lepiej. Szczególnie godne polecenia są okolice Połwyspu Akamas i Karpas.

Rozsmakuj się w Cyprze, kosztując sezonowych rarytasów z dodatkiem ziół, rodzimej oliwy, tradycyjnych przystawek meze i aromatycznego wina. A zajadając te pyszności, wdaj się w rozmowę z mieszkańcami i wsłuchaj w ich opowieści. Bo Cypryjczycy nie znają chyba większej namiętności nad gawędziarstwo.

Czy wiesz, że…

* wiele wskazuje na to, że jedni z pierwszych ludzi mogli mieszkać na Cyprze; co więcej w 2004 roku znaleziono tam szczątki człowieka pochowanych obok kota, mające około 9,5 tysiąca lat; może to wskazywać na dawne formy udomawiania zwierząt

* Cypr jest domem wielu rzadkich odmian kwiatów; można tu znaleźć aż 20 gatunków orchidei, 45 gatunków storczyków oraz hiacynty i poinsecje

* w 1191 roku w Limasol odbyły się zaślubiny angielskiego króla Ryszarda Lwie Serce z królową Joanną; to jedyne miejsce poza granicami Królestwa Brytyjskiego, gdzie odbyło się wesele członka monarchii

Lotnisko

Międzynarodowe lotniska Cypru to Larnaka (LCA) i Pafos (PFO).

Znajdź tanie loty na Cypr na Skyscanner. Porównaj miliony ofert linii lotniczych i biur podróży i znajdź tanie bilety lotnicze.

Wyszukiwarka lotów Skyscanner jest szybka i prosta w obsłudze a ponadto zupełnie bezpłatna. Po znalezieniu najlepszej oferty, przekierujemy Cię bezpośrednio na stronę linii lotniczej lub biura podróży, gdzie możesz sfinalizować transakcję i zarezerwować bilet. Skyscanner nie pobiera prowizji ani żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli nie masz dokładnie sprecyzowanej daty wyjazdu, wyszukiwarka Skyscanner pomoże Ci znaleźć najtańsze dni w danym miesiącu na loty na Cypr. By skorzystać z tej funkcji, wybierz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w jakich dniach ceny lotów są najniższe.

Jeśli nie jesteś zdecydowany, gdzie chcesz polecieć i szukasz okazyjnych ofert, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu na Cypr? Skyscanner znajdzie dla Ciebie najlepsze hotele i atrakcyjne oferty noclegów. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.