Mapa

Tanie Loty do Leeds

Wełna, metal i żelazo, krykiet, post-industrialny krajobraz, wiktoriańskie gmachy i wąskie brukowane uliczki. Leeds, tętniące gwarem miejskich spacerów, pomimo zurbanizowanej i dickensowskiej przeszłości, napędzane nowatorskim duchem, z przemysłową siłą przebija się przez współczesny krajobraz północnej Anglii, odnajdując w labiryncie pubów, sklepów, restauracji i centrum handlowych swoją na nowo zdefiniowaną miejską tożsamość.

Tego nie można przegapić

Muzeum Przemysłowe (Armley Mills Industral Museum) to jedna z największych fabryk włókienniczych na świecie. Przekształcona w muzeum, z historyczną wiernością zapoznaje zwiedzających z dickensowską rzeczywistością XVIII-wiecznej zindustrializowanej Anglii. Produkcja wełny rozsławiła Leeds na cały świat wzbogacając skarbiec miasta i Thomasa Lloyda, (który zakupił Armley Mills w 1788 roku). Pochłonięta przez pożar na początku XIX-go wieku, odbudowana z żelaza i kamienia, została ponownie otworzona jako muzeum w 1982. Jedne z największych atrakcji to: kino z lat 20-tych ubiegłego stulecia i działające do dziś maszyny włókiennicze z XVIII-go wieku.

Jedną z najbardziej imponujących średniowiecznych budowli w Leeds jest Opactwo Kirkstall (Krikstall Abbey). Założone w roku 1152 przez braci cystersów z Fountains Abbey jest jednym z najlepiej utrzymanych średniowiecznych opactw w Wielkiej Brytanii.

Miejska Galeria Sztuki Leeds (Leeds Art Gallery), jedna z największych galerii w kraju, posiada zróżnicowane zbiory sztuki współczesnej XIX-go i XX-go wieku. Urozmaicony program wystaw zamiennych zaprezentowanych w sterylnie białych i przestrzennych pomieszczeniach, połączony z wystawami stałymi (w kolekcji znajdują się miedzy innymi dzieła tak wybitnych brytyjskich artystów jak Wyndham Lewis czy Turner) sprawia, że galeria jest główną atrakcją kulturową miasta. Galeria jest także domem dla dzieł jednego z najwybitniejszych brytyjskich rzeźbiarzy minionego stulecia, słynnego Henry’go Moore’a, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Leeds.

Okiem mieszkańca

Nie bez przyczyny Leeds nazywane jest “Rycerskim Mostem Północy” (Knightsbridge of the North). Marmurowe podłogi, misternie przystrojone arkadowe przejścia, witrażowe sufity i Louis Vuitton - Dzielnica Victorii (Victoria Quarter) jest wymarzonym miejscem na luksusowe zakupy.

Czy wiesz, że...

* „Scena ogrodowa” (Roundhay Garden Scene), pierwszy i najstarszy zachowany do dziś film (zanotowany w Księdze Rekordów Guinness’a), została nakręcona przy Oakwood Grange Road na Roundhay w Leeds w hrabstwie West Yorkshire w Anglii w 1888 roku przez francuskiego wynalazcę Louis Le Prince. Do dziś zachowały się kopie papierowej taśmy filmowej. Sam film trwa około 2.11 sekund i składa się z 9-ciu klatek.

* Aby zapoznać się ze światem sprzed rewolucji przemysłowej warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do York. Położone niedaleko Leeds miasteczko to smoki, dziwne katedry, średniowieczne budynki i fantastyczne jedzenie.

Lotniska

Port lotniczy Leeds/Bradford (Leeds Bradford International Airport), LBA

Znajdź tanie loty do Leeds z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund.

Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Vancouver. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Leeds? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Leeds Bradford

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Leeds: Leeds Bradford.
Delta, KLM Cityhopper, Qatar Airways, KLM, Qantas, Kenya Airways, Alitalia i GOL Linhas Aéreas latają do: Leeds Bradford bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Leeds Bradford, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.