Mapa

Tanie loty do Lille

Ponury ośrodek przemysłowy, imigranckie getta i chłodny, jak na Francję klimat – tak zagraniczni turyści najczęściej wyobrażają sobie Lille. To duży błąd. W ostatnich latach, miasto bardzo zmieniło swój charakter i wykorzystując doskonałe położenie na granicy z Belgią i świetną komunikację z europejskimi stolicami, stało się doskonałym celem weekendowych wypadów z Londynu czy Brukseli.

Tego nie można przegapić

Szeroko zakrojony lifting Starego Miasta i najważniejszych zabytków robi wrażenie. Widoczne w architekturze Lille wpływy flamandzkie mieszają się z urokliwą atmosferą średniej wielkości francuskiego miasta. To połączenie stylów świetnie ilustruje ulubiony zabytek mieszkańców Lille – budynek Starej Giełdy. Kwadratowe podwórko otoczone jest ciągnącą się wokół, bogato zdobioną fasadą złożoną z dwudziestu czterech takich samych domów. Latem w podwórzu można kupić tanie książki i kwiaty, albo obejrzeć pokaz tanga. 

Ciekawą niespodzianką dla zwiedzających jest położony w północnej części Starego Miasta dom, w którym urodził się Charles de Gaulle. W środku kryje się kilka naprawdę uroczych eksponatów, na przykład ubranko do chrztu Generała.

Kawałek dalej na zachód, wznosi się drugi, obok Starej Giełdy, najbardziej rozpoznawalny zabytek Lille: miejska Cytadela. Zbudowana na planie gwiazdy o obwodzie 2 200 metrów, wzniesiona została w XVII wieku na zlecenie Ludwika XIV. Miała służyć obronie nowo-zdobytego przez Francję miasta. To dzieło najbardziej znanego architekta militarnego na dworze Króla Słońce, Sébastiena Leprestre’a. Cytadela stanowiła część liczącego 28 warownych miast kompleksu „Pré Carré”, który miał bronić nowych granic Francji przed inwazją ze strony Hiszpańskich Niderlandów. 

Podczas kiedy wielbiciele europejskiego malarstwa przepychają się w kolejce do Louvre’u, w Lille można w skupieniu zwiedzić jedną z najbardziej spektakularnych kolekcji sztuki we Francji. We wspaniałym, XIX-wiecznym budynku, Musée des Beaux Arts wystawione są dzieła najważniejszych europejskich malarzy, takich jak Rubens, Van Dyck, David, Goya, Delacroix oraz 40 szkiców  Raphaëla. Kolekcję XIX i XX wiecznej sztuki francuskiej obejrzeć można natomiast w… basenie. Ten przepiękny secesyjny budynek, który służył mieszkańcom jako miejska pływalnia, dziś jest drugą najważniejszą galerią w mieście. Zbiory sztuki nowoczesnej umieszczono natomiast w galerii LaM, która poszczycić się może największą we Francji kolekcją sztuki nurtu „Art Brut”. 

Okiem mieszkańca

Robotnicze tradycje miasta w nowoczesnym, kosmopolityczno-artystycznym wcieleniu obserwować można w oddalonej o niecałe dwa kilometry od centrum dzielnicy mieszkalnej Wazemmes. Różnorodność etniczna miesza się tu z lokalną bohemą i codziennym życiem jakie toczy się w północnej Francji. Punktem centralnym Wazemmes jest lokalny targ, gdzie mieszkańcy Lille zaopatrują się w najwyższej jakości lokalną żywność. W niedzielne przedpołudnia Rue des Sarrazins i Rue Jules Guesde wypełniają się ulicznymi straganami i kafejkami, gdzie spróbować można autentycznych północno-afrykańskich przysmaków przyrządzanych przez mieszkających w Lille imigrantów.

Czy wiesz, że?

* Mieszkańcy Lille uchodzą za najsympatyczniejszych ludzi we Francji

* Nazwa Lille pochodzi od łacińskiego słowa „insula” – wyspa. Nadano ją, ponieważ miasto stoi na bagnach

* w mieście znajduje się jedna z największych księgarni na świecie. Mieści się ona na Grand Place i liczy 7 tys. metrów kwadratowych. Dziennie odwiedza ją średnio 12 tys. osób

Lotnisko

Port lotniczy Lille-Lesquin (LIL) lezy w mieście Lesquin, położonym 8 km od miasta.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Lille

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.