Mapa

Tanie loty do Strasburga

Dawna osada celtycka, dziś siedziba instytucji Unii Europejskiej. To stanie w rozkroku między dawnością a przyszłością chyba najlepiej charakteryzuje Alzację, której Strasburg jest głównym ośrodkiem gospodarczym.

Tego nie można przegapić

Centrum Strasburga jest zbudowane z charakterystycznego czerwonego piaskowca i otoczone kanałami od reszty miasta, co sprawia wrażenie jakby znajdowało się na wyspie. Strasburg był do XVIII wieku znaczącym ośrodkiem religijnym, pozostałością po czym jest mnogość klasztorów, synagog i innych budowli sakralnych. Swego czasu mówiło się nawet o nim „Miasto tysiąca kościołów”. Najważniejszym jest bez wątpienia Katedra Najświętszej Marii Panny. Koniecznie zwróć uwagę na trzystuletni katedralny zegar – widnieje na nim podobizna Mikołaja Kopernika.

Za najbardziej klimatyczną dzielnicę miasta uważa się Petite France, poprzecinaną kanałami i zasypaną kafejkami. Jeśli chcesz przywieźć pamiątkowe zdjęcia – to jest miejsce do ich robienia. Jeśli masz ochotę na chwilę przenieść się do XVII-wiecznej Francji, odwiedź Palais de Rohan, w którego gmachu znajdują się aż trzy muzea: Sztuk Pięknych, Archeologiczne i Sztuki Stosowanej. Będą w Strasburgu warto wybrać się na operę, która poza zapierającym dech w piersiach barokowym gmachem wystawia doskonałe produkcje i słynie z młodych talentów. Około sto siedemdziesiąt kilometrów od miasta znajduje się też słynny park rozrywki – Walygator Parc.

Oczami mieszkańca

Dumą Strasburga i jednym z ulubionych „świąt” mieszkańców jest czas funkcjonowania bazarków świątecznych. Zimą można je znaleźć w wielu miejsc, takich jak plac Brogile czy plac katedralny. To wtedy najlepsze miejsce, żeby rozgrzać się grzanym winem i poprawić sobie humor świątecznymi ciastkami, brädeles.

Miasto oferuje też mnóstwo wydarzeń kulturalnych. Poza muzeami, koncertami są tu teatry, balet i opera. Strasburg to w pewnym sensie miasto polityków, ale przede wszystkim studentów. Kafejki i brasserie są ich zawsze pełne.

Czy wiesz, że…

•  w Strasburgu swoją siedzibę ma wiele instytucji Unii Europejskiej; są to między innymi Rada Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka, Parlament Europejski i Eurokorpus

•  Strasburg jest jednym z pierwszych w Europie ośrodków druku książek; zanim w 1870 roku zniszczono lokalną bibliotekę, znajdowało się w niej mnóstwo inkunabułów (pierwszych druków)

•  to, że w nazwie miasta znajduje się człon strass, wskazuje na to, że musiało się ono znajdować przy rzymskiej drodze bitej; w łacinie strata via oznacza "droga brukowana"

Lotnisko

Lotnisko Strasburg (SXB) położone jest w Entzheim, 10 kilometrów od Strasburga. Można też skorzystać z połączeń z francusko-szwajcarskim lotniskiem Bazylea-Miluza-Fryburg (BSL), z którego do Strasburga można dotrzeć pociągiem w około półtorej godziny.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Strasburg

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.