Mapa

Tanie loty do Montpellier

Większość turystów udających się na południe Francji, odruchowo wybiera kierunek Prowansji i Lazurowego Wybrzeża, pomijając tym samym Montpellier. To duży błąd.

Położona 10 km od wybrzeża Morza Śródziemnego stolica regionu Langwedocja-Roussilion to niezwykle klimatyczne, eleganckie i tętniące życiem miasto. Historyczne dzielnice przeplatane są supernowoczesnymi projektami najbardziej cenionych architektów na świecie. Po zabytkowych bulwarach mieszkańcy jeżdżą zaprojektowanymi przez samego Christiana Lacroix tramwajami okrzykniętymi jako "najseksowniejsze na świecie".

 

Tego nie można przegapić

 

Nietypowo dla tej części Europy, Montpellier nie ma swoich początków w Cesarstwie Rzymskim, lecz we wczesnym średniowieczu, a jego historia liczy tysiąc lat. Niewielka osada założona przez władców Tuluzy powstała wokół portu i nabrała znaczenia w roku 1180, gdy Guilhem VIII otworzył tu pierwszą w zachodnim świecie akademię medyczną. I choć wczesnośredniowieczne praktyki lekarskie z naszym rozumieniem postępu mają niewiele wspólnego, zasady rządzące akademią były aż nad wyraz postępowe: każdy, niezależnie od pochodzenia i wyznania mógł nauczać tu medycyny. Uczelnia funkcjonuje do dziś, a osoby o mocnych nerwach zwiedzać tu mogą Muzeum Anatomii, gdzie ponad 5 tyś. eksponatów prezentuje zakonserwowane części ciała (również te zwyrodniałe), narzędzia chirurgiczne, kości, czaszki i inne atrakcje.

 

Inspirująca wizyta w Akademii Medycznej, zachęca do bliższego zapoznania się ze średniowieczną dzielnicą Écusson. Spacerując wąskimi, pełnymi zaułków uliczkami warto przyjrzeć się fantastycznej i bardzo monumentalnej fasadzie Katedry Świętego Piotra - jedynemu kościołowi w Montpellier, który przetrwał okres wojen religijnych. Gotycka budowla wsparta jest od frontu przez dwie, ogromne kolumny mające po 4,5 metra średnicy, które zakończone są strzelistymi szpikulcami.

 

Łamiąc mroczny nastrój wieków średnich, Écusson przecina klasycystyczny bulwar Rue Foch zakończony złotym Łukiem Triumfalnym wniesionym na cześć Ludwika XIV. Widoczny nieco dalej pomnik samego Króla Słońce siedzącego dumnie na koniu nie pozostawia żadnych wątpliwości - jesteśmy w centrum ważnej, francuskiej metropolii. A skoro tak, to warto odwiedzić tutejszą galerię sztuki. Musée Fabre mieści jedną z najlepszych kolekcji malarstwa w Europie. Zbiór 800 dzieł od średniowiecznych do współczesnych zawiera prace takich mistrzów jak Rubens, Delacroix, Monet, Matisse i wielu innych.

 

Okiem mieszkańca

 

Pomimo historycznej zabudowy, Montpellier z pewnością nie należy do żyjących przeszłością, zabytkowych miasteczek. Mieszkańcy i lokalne władze dbają o to, by w mieście nie brakowało śmiałych, współczesnych akcentów i eksperymentalnych projektów. 

Z pewnością należy do nich miejski ratusz. Ten monolityczny, super ekonomiczny i ekologiczny budynek ma symbolizować postępowy i nowoczesny charakter miasta. I choć jego budowa pochłonęła mało ekonomiczny budżet 130 mln dolarów, ratusz jest z całą

pewnością wizytówką współczesnego Montpellier i powodem do dumy dla jego mieszkańców. 

 

Podobny charakter ma otwarty do użytku mieszkańców, futurystyczny kompleks "Pierresvives" (żywe kamienie) do którego należy miejskie archiwum, mediateka i centrum sportu. Do realizacji zaproszono prawdziwą gwiazdę, iracko-brytyjską architektkę Zahę Hadid. Hasłem przewodnim projektu jest “Cité des Savoirs et des Sports pour tous”, (miasto wiedzy i sportu dla każdego).

 

Nieco wcześniej, bo w latach 1977-2000 powstawała nieco bardziej kontrowersyjna dzielnica mieszkalna Antigone. Miała ona zapewnić komfortowe lokale dla przybyłych do Francji w latach 60-tych imigrantów z Afryki. Spójny, neoklasycystyczny zamysł katalońskiego architekta Ricardo Bofilla jednych zachwyca innych wprawia w osłupienie. Plan dzielnicy oparty na symetrycznych placach i bulwarach, imitujące starożytne, greckie zdobienia (na przykład posąg Dionizosa), a w końcu samą nazwę "Antigone", pochodzącą od imienia bohaterki tragedii Sofoklesa żartobliwie tłumaczy się kompleksem braku starożytnych zabytków w Montpellier. Z drugiej jednak strony dowodzą śmiałości i wizjonerstwa mieszkańców.

 

Czy wiesz, że?

 

* wśród wybitnych absolwentów Akademii Medycznej w Montpellier byli między innymi François Rabelais i Francesco Petrarca

 

* w mieście działa ponad pięćset restauracji i kawiarni

 

* licząca 36 hektarów Antigone jest jednym z największych spójnych projektów architektonicznych we Francji

 

Lotnisko

Aéroport de Montpellier–Méditerranée (MPL), nazywane też Fréjorgues Airport, mieści się 7 km na południowy wschód od miasta. Lotnisko jest 11 co do wielkości we Francji i obsługuje rocznie około 1,2 mln podróżnych. Jego początki sięgają roku 1946. Otwarto je 8 lat po pierwszym udanym przelocie do tej części Francji.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Montpellier

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Montpellier: Montpellier.
Delta, Transavia France, KLM Cityhopper, Chalair, KLM, transavia, Volotea i Danish Air Transport latają do: Montpellier bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Montpellier, to Maj.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.