Mapa

Tanie loty do Holandia

Na pierwszy rzut oka: kraj wiatraków, rowerów, liberalnego podejścia do życia i wyjątkowo wysokich ludzi. Ale Holandia to nie tylko sprzedawane turystom na każdym kroku sadzonki tulipanów i utarte stereotypy o państwie najlepszych serów i najszybszych łyżwiarzy na świecie. Rembrandt i Vermeer uważali, że to najlepsze miejsce do tworzenia, bo wszystko co piękne i brzydkie jest tu na wierzchu, a rzeczywistość trzeba czytać wszystkimi zmysłami. I tak jest do dzisiaj.

Tego nie można przegapić

Nienaruszony od 400 lat układ urbanistyczny, blisko 1300 mostów, labirynty kanałów, ale i nowoczesność wciskająca się między zabytki z poszanowaniem historii – to Amsterdam, czyli „Wenecja Północy”. Obowiązkowy punkt na turystycznej mapie tych, którzy odwiedzają Holandię. Niestety dla wielu także punkt ostatni, z czym nie mogą pogodzić się mieszkańcy Delft, Hagi, Rotterdamu i wielu innych, mniejszych miast i miasteczek.

Przyjeżdżając do Holandii rzeczywiście nierozsądnie byłoby ominąć jej stolicę, uchodzącą przecież za jedną z najpiękniejszych na kontynencie. Przechadzki malowniczymi uliczkami zabytkowego centrum, wiekowymi mostami, z których ten najsłynniejszy to Most Magere Brug, wizyty w licznych tutejszych muzeach (na przykład w Rijksmuseum, Muzeum van Gogha czy Domu Rembrandta) albo we wciąż frywolnej Dzielnicy Czerwonych Latarni, zostają w pamięci na długo. Ale wystarczy wychylić nos niewiele ponad 30 kilometrów poza centrum stolicy, by znaleźć się pośród kilku milionów holenderskich symboli, czyli tulipanów. Do ogrodów Keukenhof, bo o nich mowa, najlepiej wybrać się w drugiej połowie kwietnia – niestety to rada, którą inni turyści też szybko przyswajają i dlatego wtedy jest tam najtłoczniej. W pobliskim Aalsmeer mieści się z kolei największa na świecie giełda kwiatowa.

Podróż za kolejnym holenderskim symbolem? Kinderdijk, czyli skupisko wiatraków, jakiego nie ma nigdzie indziej. W „Dziecięcej Tamie”, na bardzo niewielkiej przestrzeni, znajduje się ich aż 19, a każdy stanął tu grubo ponad 250 lat temu. Latem wiatraki nadal się kręcą i można je zwiedzać. Wioska Kinderdijk leży na obrzeżach Rotterdamu, który według wielu jego mieszkańców jest jednym z najbardziej niedocenianych holenderskich miast. Rotterdamczycy są przekonani, że zachwytów nad Amsterdamem by nie było, gdyby nie ciężko zarabiane przez nich pieniądze. Rotterdam uznawany jest bowiem za miasto, które przynosi państwu najwięcej dochodów. To tutaj znajduje się między innymi jeden z największych na świecie portów, swoje siedziby ma też wiele instytucji finansowych. Ale Rotterdam to także umiejętne łączenie nowoczesności z historią, której symbolami są m.in. gotycki kościół św. Wawrzyńca, czy pochodzący z XVII w. dom Schielandshuis (siedziba Muzeum Historycznego).

O miano najpiękniejszego miasta Holandii walczy też Delft, ze swoim rynkiem i zabytkowym ratuszem. Widać tu nadal ślady dawnego bogactwa z czasów Złotego Wieku, kiedy miasto uchodziło za jeden z najważniejszych kupieckich ośrodków. W Miejskim Muzeum zobaczyć

można dzieła najwybitniejszego syna tej ziemi, Jana Vermeera. Podążając śladami Rembrandta warto udać się z kolei do Hagi. W tamtejszym muzeum sztuki Mauritshuis znajdują się jego największe dzieła.

Oczami mieszkańca

Wielu Holendrów powie jednak, że tego kraju i jego mieszkańców nie pozna ten, kto nie spojrzy na niego przez pomniejszającą soczewkę. Amsterdam, Rotterdam, Haga, Utrecht, Alkmaar (stolica żółtego sera), czyli przyciągające największą uwagę miasta trzeba uwzględnić na swojej mapie peregrynacji, ale holenderskie życie najlepiej podpatrywać na głębokiej prowincji.

Volendam to jedno z bardziej urokliwych miejsc w kraju. Nazywane jest wsią muzyki i węgorza. Na każdym kroku widać tu rybacką twarz osady – mieszkańcy miasteczka często pojawiają się na ulicach w regionalnych strojach, pełno tu rybnych kramów oraz kameralnych i prostych domków. Podobno w całej Holandii nie ma lepiej uwędzonych węgorzy i śledzi niż w Volendam (a każdy, kto wie, czym dla Holendra jest śledź, zrozumie jak wielki to komplement).

Wieś Zaanse Schans to ciekawostka z innego powodu: należy ona do największych atrakcji i stanowi swojego rodzaju obrazek dawnej Holandii w miniaturze. Z kolei Giethoorn, nieopodal Meppel, rości sobie prawo do nazywania się tą „prawdziwą” Wenecją Północy ponieważ leży na wodzie. W starej części miasta nie ma ani jednej drogi, oczywiście poza ścieżkami rowerowymi. Za jedną z największych osobliwych atrakcji kraju uchodzi z kolei wieś i „oaza” Staphorst, którą zamieszkują protestanccy fundamentaliści. Często porównuje się ich do amerykańskich Amiszów.

Czy wiesz, że...

* holenderski hymn narodowy jest najstarszy na świecie; tekst pieśni "Wilhelm z Nassau" został napisany w połowie XVI w.; oficjalnie funkcję hymnu pełni jednak dopiero od 80 lat

* narodową potrawą Holendrów jest śledź z posiekaną cebulą; w większych miastach można go kupić na każdym kroku; rocznie spożywa się tutaj około 12 tysięcy ton śledzi

* Holendrzy to statystycznie najwyższy naród świata; średnia wysokość mężczyzn to 184 cm a kobiet 170 cm

* w Holandii znajduje się ponad 15 tysięcy kilometrów dróg rowerowych i około 18 milionów rowerów

* 1/4 powierzchni kraju leży poniżej poziomu morza, a 2/3 terenów zagrożone jest podtopieniami; najwyższy szczyt Holandii ma tylko 321 (Vaalserberg) m. n.p.m.

Lotniska

Do najważniejszych lotnisk w Holandii należą: Amsterdam Schiphol (AMS), Eindhoven (EIN), Groningen (GRQ), Maastricht (MST) i Rotterdam (RTM).

Znajdź tanie loty do Holandii na Skyscanner. Porównaj miliony ofert linii lotniczych i biur podróży i znajdź tanie bilety lotnicze.

Wyszukiwarka lotów Skyscanner jest szybka i prosta w obsłudze a ponadto zupełnie bez-płatna. Po znalezieniu najlepszej oferty, przekierujemy Cię bezpośrednio na stronę linii lotni-czej lub biura podróży, gdzie możesz sfinalizować transakcję i zarezerwować bilet. Skyscan-ner nie pobiera prowizji ani żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli nie masz dokładnie sprecyzowanej daty wyjazdu, wyszukiwarka Skyscanner pomoże Ci znaleźć najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Holandii. By skorzystać z tej funkcji, wy-bierz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w jakich dniach ceny lotów są najniższe.

Jeśli nie jesteś zdecydowany, gdzie chcesz polecieć i szukasz okazyjnych ofert, zamiast kon-kretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Holandii? Skyscanner znajdzie dla Ciebie najlepsze hotele i atrakcyjne oferty noclegów. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.