Mapa

Tanie loty do Ajaccio

„île de beauté” (wyspa piękności) - tak Francuzi zwykli nazywać Korsykę. I choć mieszkańcy bliżej mają stąd do Włoch niż do metropolii, wyspa stanowi integralną część francuskiego terytorium. Co więcej, jej stolica, Ajaccio jest miejscem narodzin najwybitniejszego chyba syna Francji – Napoleona Bonaparte. Co sezon, położone wśród porośniętych pachnącą makią wzgórz, nad otoczoną białymi plażami Zatoką Ajaccio, „Ville Impériale” (Cesarskie Miasto) zalewają tłumy turystów. Oprócz przepięknych krajobrazów, chcą tu zobaczyć miejsca, w których genialny strateg przyszedł na świat i bawił się jako dziecko.

 

Tego nie można przegapić

 

To właśnie za sprawą Napoleona, w 1811 roku Ajacciu” (tak brzmi jego nazwa w miejscowym języku korsykańskim), zostało stolicą wyspy, odbierając ten prestiżowy tytuł Bastii. Ale na tym kończą się zasługi cesarza względem miejsca swoich narodzin. Z rodzinną wyspą w ogóle łączyło go niewiele. Odkąd, mając zaledwie dziewięć lat, opuścił Korsykę, by uczyć się we Francji, powrócił tam tylko raz, omijając Ajaccio, którego więcej już nie zobaczył.

 

Niezależnie od tego, co myślał Napoleon o rodzinnym Ajaccio, jego mieszkańcy patetycznie deklarują, że był jednym z nich. W rzeczywistości, bardziej przywiązani są do rodzimych piewców korsykańskiej niepodległości, takich jak generał Paoli. Mają jednak świadomość, że imperator, obok ciepłego morza i przepięknych widoków, to ich największy turystyczny atut. W mieście postawili mu więc aż 4 pomniki. A główny bulwar nosi nazwę Cours Napoléon.

 

Rodzinny dom cesarza, jest zupełnie niepozorny i niewiele różni się od innych budynków stojących na ulicy Saint Charles. W środku jest muzeum, gdzie podziwiać można pamiątki po Napoleonie (na przykład szklany medalion, w którym zamknięto pukiel jego włosów) i wizerunki członków jego rodziny, których jako cesarz strategicznie umieszczał na europejskich tronach.

 

Następnym obowiązkowym punktem wycieczki śladami Napoleona, jest katedra Sainte Marie. Tutaj w 1771 ochrzczono go korsykańskim imieniem Napoléone, które później sam zmienił na francusko-brzmiące Napoléon.

 

Ale to nie koniec pamiątek związanch z wielkim rodem Bonapartych. Chyba najcenniejszą z nich jest pałac wuja Napoleona, kardynała Józefa Fescha. W pałacu wystawiona jest zgromadzona przez Fescha, licząca tysiąc obrazów kolekcja sztuki. To drugi po Louvrze, największy zbiór włoskiego malarstwa we Francji. Oprócz tego, w podziemiach należącej do pałacu kaplicy spoczywa nie tylko Fesch, ale też rodzice Napoleona. Brak tu grobu samego cesarza, który oglądać można w paryskim Dôme des Invalides. 

 

Okiem mieszkańca

Choć Korsyka dla turystów jest bardzo przyjaznym i bezpiecznym miejscem, życie miejscowych obfituje w problemy niewidoczne z perspektywy plażowicza. Warto jednak przyjrzeć się napisom na murach Ajaccio, by dopatrzeć się tam niepodległościowych haseł „Viva Corsa”. Na należącej do terytorium Republiki Francuskiej wyspie, prężnie działają ruchy separatystyczne, które nierzadko współpracują z miejscową mafią (egzekwując na przykład od lokalnych przedsiębiorców „podatki patriotyczne”). Każdego roku, na ulicach stolicy giną prawnicy, lokalni politycy i przedsiębiorcy, którzy weszli w konflikt z rządzącymi wyspą mafioso. Wysokie bezrobocie wśród młodzieży idzie w parze z nieustannie rosnącymi cenami nieruchomości. Miejscowi monopoliści dążą do uelastycznienia przepisów chroniących korsykański krajobraz, by móc swobodnie dorabiać się rozwijając bazę turystyczną. Budzi to sprzeciw zwykłych ludzi, którzy widzą w korsykańskim krajobrazie swoje najcenniejsze dziedzictwo i nie chcą dopuścić do „betonizacji” wyspy.

Czy wiesz, że?

* historycy spierają się o dokładną datę narodzin Napoleona. Jedni wskazują 15 sierpnia 1769, inni 8 stycznia 1768, jeszcze inni 5 lutego 1768. Najstarszy zachowany dokument podaje 15 sierpnia 1769, więc tę wersję uznaje się za najbardziej prawdopodobną

* w roku 1793 w domu, gdzie urodził się Napoleon wybuchł pożar, w którym ucierpiało wiele pamiątek po cesarzu

* Ajaccio było pierwszym francuskim miastem wyzwolonym podczas II Wojny światowej, 9 września 1943 roku

Lotnisko

Samoloty do Ajaccio lądują na lotnisku Ajaccio-Campo dell'Oro (AJA) położony 5 km na wschód od miasta.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Ajaccio

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Ajaccio: Ajaccio.
TWIN JET, easyJet, Air France, Luxair, Volotea, SWISS, Tuifly.be i Air Corsica latają do: Ajaccio bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Ajaccio, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.