Mapa

Tanie loty do Marsylii

Marsylia to miasto kontrowersyjne: jedni je uwielbiają, inni za nim nie przepadają. Mimo, że malowniczo położona na Lazurowym Wybrzeżu, nie da się ukryć, że urodą odbiega od miast takich jak Lyon, czy Paryż. Trzeba jednak pamiętać, że Paryżowi mało co dorównuje. Marsylia ma za to swój charakter i można w niej znaleźć to, o co dziś coraz trudniej w popularnych miejscach turystycznych – możliwość podejrzenia prawdziwego życia.

Tego nie można przegapić

Podobnie jak Paryż, Marsylia ma jednak też swoją Notre-Dame. Górująca na wzgórzu nad miastem bazylika została zwieńczona wieżą poświęconą w intencji szczęśliwych powrotów marynarzy do domów, na której później umieszczono jedenastometrową figurę Maryi. Mieszkańcy Marsylii nazywają bazylikę “Dobra Matka”. Być może dlatego, że widoczna, nie tylko z każdego miejsca w mieście, ale i z wody figura uratowała życie wielu marynarzom. Bazylika - poza sentymentalną – ma także ogromną wartość artystyczną. Jej wnętrza zdobią wyrafinowane wykończenia, mozaiki, płaskorzeźby, zdjęcia i monety.

Wspaniałym miejscem na spacer i do zwiedzania jest Port Vieux, czyli Stary Port. Istniejący od czasów antycznych, sporo widział podczas swojego długiego życia. Między innymi znajdujące się na samym jego końcu średniowieczne plantacje marihuany. Podobno była ona wykorzystywana do produkcji sznurów rybackich... Dziś w Starym Porcie można odwiedzić dwa ciekawe muzea. Pierwsze to The Musée des Dock Romains, ewenement na skalę świata – odkryte przy odbudowywaniu miasta po wojnie – antyczne rzymskie doki. Innym, równie cenionym przez odwiedzających Marsylię przyjezdnych jest otwarte w 2013 roku Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Średniowiecznej. Jest to miejsce o bardzo ciekawym architektonicznie gmachu oferujące ciekawe, interdyscyplinarne podejście do historii regionu.

Oczami mieszkańca

Z Portu Vieux można się dostać promem do wyspy Chateau. Pośród malowniczych dolin, tzw. Badlandów jest położony zamek-twierdza, który od XVII wieku służył jako więzienie. To właśnie tutaj rozgrywają się najbardziej tajemnicze fragmenty powieści Aleksandra Dumas “Hrabia Monte Christo” i tutaj nakręcono o nim film.

Chateau fascynuje pisarzy, ale artyści i pejzażyści woleli mały port robotniczy L'Estaque w najbardziej na północ wysuniętej części miasta. Jego barwne życie przyciągało tu Cézanne'a, czy Renoira. W letnie popołudnia przychodzą tu całe rodziny, starsi siadają na kawie, a mali zajadają się tutejszą specjalnością chichi freggi, rodzajem pączka posypanego cukrem.

Mieszkańcy Marsylii, którzy mają już trochę dosyć lawendy, oliwek i wina chodzą na zakupy na Marché des Capucins. Jest targ stworzony dla i przez lokalną społeczność arabską. Można tu trafić na wspaniałe egzotyczne owoce, ale i elektronikę i ciuchy. Jeśli jednak upierasz się przy typowo prowansalskich zakupach, koniecznie zaopatrz się w kostkę pachnącego lawendą, werbeną i miodem kostki mydła Savon de Marseille.

Czy wiesz, że...

* Marsylia jest najstarszym miastem we Francji; została założona przez Greków około roku 600 p.n.e. jako Massalia * Około jedna trzecia mieszkańców Marsylii to Włosi; dlatego obok Bouillabaisse, czyli gulaszu rybnego najsłynniejszą potrawą jest tutaj pizza

* Niektórzy twierdzą, że w Marsylii narodził się francuski hip hop; stąd pochodzi na przykład zespół IAM

Lotniska

Port lotniczy Marsylia (MRS) to międzynarodowe lotnisko położone 20 kilometrów od miasta.

Znajdź tanie loty do Marsylii z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Marsylii. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Marsylii? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Marsylia

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Marsylia: Marsylia.
Delta, KLM, Singapore Airlines, Kenya Airways, Nouvelair, Air Mauritius, GOL Linhas Aéreas i Air Malta latają do: Marsylia bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Marsylia, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.