Mapa

Tanie loty do Maastricht

Wciśnięte w południowo-zachodnim zakątku Holandii Maastricht, uchodzi za miasto leżące w samym centrum Europy. Można stąd dojść piechotą do Belgii i pojechać na rowerze do Niemiec. Nic więc dziwnego, że w mieście panuje kosmopolityczna atmosfera. Ale to nie wszystko. Maastricht uchodzi też za najstarsze miasto Holandii. Nie brak tu historycznej zabudowy i cennych zabytków. To bezwątpienia jedno z najciekawszych miejsc na mapie tego kraju.

Tego nie można przegapić

Nazwa Maastricht pochodzi od łacińskiego „Trajectum ad Mosam” czyli przeprawa przez Mozę – przecinającą miasto rzekę. Już w czasach celtyckich  mieściła się tu osada, ponieważ pobliska płycizna ułatwiała przekraczanie Mozy. Za panowania Oktawiana Augusta Rzymianie zbudowali w tym miejscu pierwszy most. Niestety nie przetrwał on do naszych czasów, ale jeszcze w IX wieku powstał drugi, który służy mieszkańcom po dziś dzień. Most Świętego Serwacego (patrona miasta) to dziś jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych Maastricht. Jedno z jego przęseł było kiedyś ruchome. Początkowo na obu brzegach rozwijały się osobne miasta. I choć od dawna są one administracyjnie połączone, ich mieszkańcy nie przepadają za sobą nawzajem i używają odmiennych dialektów. Po zachodniej stronie rzeki znajduje się bazylika i główne miejskie place, po wschodniej natomiast, w dzielnicy Wjick, stacja kolejowa. Jest to jeden z najstarszych dworców na kontynencie Europejskim, który od początku XIX wieku działa w niezmienionym stanie.

Miejski rynek Maatricht, nazywany przez mieszkańców po prostu Markt, przyciąga zwiedzających stojącym na nim, najpiękniejszym w Holandii barokowym ratuszem. Obok niego mieści się jeszcze starszy, ratusz średniowieczny oraz budynek sądu z wczesnorenesansową fasadą, w którym dziś mieści się punkt informacji turystycznej. Drugi ważny plac w Maastricht to Vrijthof. Odbywają się tu wszystkie imprezy, festiwale i manifestacje. Jest tu też najstarszy kościół w kraju. Bazylika Świętego Serwacego, w którym spoczywają zwłoki świętego i jego relikwiarz. To ważne miejsce pielgrzymek. W 1985 roku odwiedził je Jan Paweł II.

Jak na kosmopolityczną studencką metropolię, tradycyjnie administrowaną przez holenderską lewicę, w Maastricht jest bardzo wiele kościołów (region Limburgii, którego Maastricht jest stolicą, to jedyna katolicka część Holandii). Coraz więcej z nich jednak ma trudności z płaceniem nałożonych przez państwo podatków, dlatego też budynki sakralne są często są licytowane i przekształcane w miejsca świeckie, głównie sklepy i hotele. Najbardziej znanym przykładem, jest będąca częścią centrum handlowego Entre Deux księgarnia, zaaranżowana w dawnym, dominikańskim kościele. Uchodzi za najpiękniejszy sklep z książkami na świecie.

Okiem mieszkańca

To jednak nie zabytkowe place i kościoły definiują współczesny klimat Maastricht, lecz mieszkańcy. A dokładniej co szósty z nich, który według statystyk jest studentem któregoś z miejscowych uniwersytetów. Żeby przekonać się w jak wielkim stopniu studenci dominują życie w Maastricht, trzeba przyjechać tu w sierpniu, kiedy tradycyjnie obchodzi się „wprowadzenie” nowego rocznika.

Czy wiesz, że?

•  Maastricht na świecie znane jest z tego, że w 1992 roku podpisano tu traktat tworzący Unię Europejską

•  to, czy Maastricht jest najstarszym miastem w Holandii budzi poważny spór, ponieważ to Nijmegen jako pierwsze otrzymało od Rzymian prawa miejskie. Ale choć Maastricht nigdy takich praw nie otrzymało, pierwsze osady założono tu wcześniej, a do tego, w przeciwieństwie do Nijmegen, miasto od swoich początków było stale zamieszkane

•  w czasie wojny francusko-holenderskiej miasto oblegały wojska pod dowództwem hrabiego Charles de Batz-Castelmore, który uchodzi za pierwowzór hrabiego d’Artagnana z powieści Alexandra Dumas, „Trzej Muszkieterowie”

Lotnisko

Podróżujący do Maastricht mogą korzystać z położonego 10 km na północny wschód od miasta lotniska Maastricht-Aachen (MST).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Maastricht

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.