Mapa

Tanie loty do Belgia

Państwo urzędników, czekolady i frytek z majonezem. To trochę mało, żeby nazywać się miejscem ciekawym dla turystów. I gdyby urok Belgii rzeczywiście polegał tylko na przyczepianej jej łacie najsłodszego państwa Europy, idealnego dla amatorów picia piwa z kieliszków, to nie warto byłoby zachęcać do odwiedzenia tego kraju. Ale Belgia, ze swoją nostalgią, wzdychaniem ku przeszłości i jednocześnie z ignorowaniem tego, co w niej piękne, zdecydowanie zasługuje na uwagę.

Tego nie można przegapić

Podróżowanie po Belgii to, w odróżnieniu od sąsiedniej Holandii, podróżowanie po dużych miastach. Przyciągają one nie tylko swoją klasyczną architekturą i niderlandzkim ładem, ale także wspomnieniem wielkiej przeszłości.

Antwerpia była w XVI w. solą w oku sąsiednich krajów. Opływała bogactwem jakiego w żadnym innym europejskim kraju nie znano; miała u siebie największy i najważniejszy port na kontynencie. To tutaj urodził się i tworzył Rubens. O wielkości miasta przypomina dzisiaj Katedra Najświętszej Marii Panny, pozostająca jedną z najwyższych budowli sakralnych na świecie. Centralnym punktem miasta, wokół którego skupiają się wszystkie najważniejsze obiekty, jest Rynek Główny ze zbudowanym także w XVI w. ratuszem.

Do XV w. tylko jedno europejskie miasto było większe od belgijskiej Gandawy – Paryż. Lata tamtej świetności miasto zawdzięcza przede wszystkim kupcom, którzy cieszyli się tu wielkimi przywilejami. Ale Gandawa nie traciła blasku także w kolejnych stuleciach – była na przykład pierwszym miastem na kontynencie, do którego dotarła rewolucja przemysłowa. Duch belgijskiej historii wieje też w Brugii, najlepiej zachowanego średniowiecznego miasta Europy. Dzisiaj uznaje się ją za stolicę europejskiego piwa – w ponad 120 browarach produkuje się tu ponad 350 jego gatunków.

Wielką czwórkę belgijskich miast zamyka Bruksela, czyli parlamentarna stolica Europy. Warto tu zobaczyć Grand Place, na którym flamandzki renesans miesza się z barokiem czy Atomium - ponad stumetrową konstrukcję przestawiającą powiększoną 165 miliardów razy cząsteczkę żelaza. Jeśli w jakimś mieście spacerowanie bez celu i bez mapy ma wielki sens, to tym miastem jest właśnie Bruksela.

Oczami mieszkańca

Ciekawy punkt w podróżach Belgów po ich kraju stanowią Ardeny, które mieszkańcy tego kraju darzą dużo większym sentymentem niż nadmorskie zakątki. Góry „podziurawione” są licznymi jaskiniami. Zwiedza się je z różnych perspektyw. Przez Remouchamps przeprowadzą nas łodzie, do serca Lorette wiodą długie schody a do wejścia Grottes de Han wjedziemy… 100-letnim tramwajem. Ardeny to belgijskie centrum sportów ekstremalnych. Latem ściągają tu przede wszystkim spadochroniarze, entuzjaści paralotniarstwa oraz wspinacze. Popularne są

wtedy także spływy kajakowe i zjazdy rowerowe.

A jeśli po aktywnym pobycie w górach naszemu ciału potrzeba regeneracji, trudno będzie znaleźć lepsze miejsce niż Spa – miasto Spa, czyli „Perłę Ardenów”. To od jego nazwy pochodzi termin, który stał się wspólny dla wszystkich mniejszych i większych centrów odnowy. Belgijskie Spa leży w zalesionej dolinie otoczonej wzgórzami i licznymi potokami. Swoją uzdrowiskową karierę zawdzięcza gorącym źródłom, które doceniano tu już od XIV wieku. W Spa mieści się też pierwsze na świecie kasyno wybudowane w 1763 r.

Jeżeli na wycieczkę do Belgii ktoś udaje się pod koniec karnawału, nie może z kolei ominąć miasteczka Binche w zachodniej części kraju. Co roku zjeżdżają tam wtedy tysiące ludzi. To, co przez trzy dni dzieje się w Binche, jest na tyle unikatowe, że w 2008 roku impreza została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Czy wiesz, że...

* W Belgii produkuje się rocznie 220 tysięcy ton czekolady a lotnisko w Brukseli uznawane jest za największy na świecie punkt, który ją sprzedaje

* Stolicę Belgii zamieszkuje największy procent urzędników na świecie; na milion mieszkających tam osób jest ich ok. 700 tys.

* to Belgii, a nie Francji czy Stanom Zjednoczony, świat zawdzięcza frytki, które je się tutaj z majonezem

* w Belgii znajduje się najwięcej browarów i najwięcej rodzajów piwa (ponad 1000) na świecie; statystyczny Belg wypija w ciągu roku około 150 litrów tego trunku

* podgatunek kapusty warzywnej, czyli znana wszystkim brukselka, naprawdę pochodzi z Belgii i była tu hodowana już w XVII wieku

* to Belgowie wymyślili nazwę i zaprojektowali walutę UE – Euro

* światowe centrum handlu i obróbki diamentów znajduje się w Antwerpii

Lotniska

Do największych portów lotniczych w Belgii należą: lotnisko w Brukseli (BRU), lotnisko Bruksela-Charleroi (CRL), Antwerpia (ANR) i Brugia (OST).

Znajdź tanie loty do Belgii na Skyscanner. Porównaj miliony ofert linii lotniczych i biur podróży i znajdź tanie bilety lotnicze.

Wyszukiwarka lotów Skyscanner jest szybka i prosta w obsłudze a ponadto zupełnie bezpłatna. Po znalezieniu najlepszej oferty, przekierujemy Cię bezpośrednio na stronę linii lotniczej lub biura podróży, gdzie możesz sfinalizować transakcję i zarezerwować bilet. Skyscanner nie pobiera prowizji ani żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli nie masz dokładnie sprecyzowanej daty wyjazdu, wyszukiwarka Skyscanner pomoże Ci znaleźć najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Belgii.. By skorzystać z tej funkcji, wybierz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w jakich dniach ceny lotów są najniższe.

Jeśli nie jesteś zdecydowany, gdzie chcesz polecieć i szukasz okazyjnych ofert, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże

najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Belgii? Skyscanner znajdzie dla Ciebie najlepsze hotele i atrakcyjne oferty noclegów. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.