Mapa

Tanie loty do Szwajcaria

Kraina szczęśliwych, bo dobrze wynagradzanych ludzi. Idealne miejsce do urodzenia się. Jeden z niewielu krajów, w którym – jak twierdził prozaik i poeta Blaise Cendrars – góry są wyższe od podatków. Ziemia obiecana bankierów i bohaterów filmu „Vabank 2”. Czy to prawda, czy tylko mity o Szwajcarii? I dlaczego od stuleci świat spogląda na nią z podziwem?

Tego nie można przegapić

To miejsce zadziwiające, mądre i irytujące zarazem. Zdanie, które w przypadku każdego innego kraju brzmiałoby banalnie. Ale nie tutaj - Szwajcaria pełna jest paradoksów. Najstarszej gwardii świata i schronów przeciwatomowych w najbardziej „pokojowym” państwie świata. Albo motta mówiącego o „jedności” w kraju cudzoziemców, w którym obowiązują cztery języki urzędowe. Przede wszystkim jednak Szwajcaria to miejsce wyjątkowe pod względem historii, pejzaży, sposobów spędzania wolnego czasu i stosunku do przyrody.

Kilka lat temu do konstytucji wprowadzono poprawkę, która zabrania naruszania godności roślin. Za takie uważa się np. „uśmiercanie ich bez powodu”, czyli chociażby obrywanie gałęzi drzew. Głupota? Niekoniecznie, jeśli szuka się przyrodniczych bogactw. Należy do nich choćby Rezerwat Biosfery Entlebuch, wpisany na listę UNESCO. To kilometry dzikiej przyrody, kamiennych pól, potoków, torfowisk. Albo winnice Lavaux rozciągające się nad brzegiem Jeziora Genewskiego, czy Góra Jaszczurów (nazwę zawdzięcza tysiącom skamielin ryb oraz skorupiaków), której nie odpuści nikt, kto zawita w okolice Jeziora Lugano.

O zaletach Alp nie trzeba przekonywać nikogo, kto odwiedził je zimą. Wielu uważa jednak, że Alpy szwajcarskie mają przewagę nad tymi austriackimi czy włoskimi. Dlaczego? Bo oprócz wielu popularnych wśród turystów stoków nadal trafić można tu na miejsca surowe, w których trudno znaleźć ślady ingerencji człowieka - jak lodowiec Aletsch - największy i najdłuższy w Alpach, który ze szczytami Bietschhorn i Jungfrau tworzy rezerwat przyrody. Na drugi z tych szczytów prowadzi najwyżej położona w Europie kolejka zębata.

Ale Szwajcaria to przecież nie tylko dziewicze krajobrazy i śnieżne szaleństwa. To także urokliwe i mądrze „wymyślone” miasta – z najmądrzejszym z nich Zurychem, z którego pochodzi aż 21 noblistów. Coś dla siebie znajdą tu zwłaszcza osoby, które w czasie wojaży lubią poznawać miejscową sztukę. W Lucernie turyści mogą z kolei przejść najstarszym w Europie krytym mostem, a w St. Gallen pospacerować się uliczkami starówki wpisanej na listę UNESCO.

Oczami mieszkańca

Podróżując szlakami Szwajcarii coraz więcej turystów bierze przykład z tamtejszych obywateli i zamiast w hotelach szuka dla siebie miejsca w gospodarstwach agroturystycznych. W kraju zarejestrowanych jest ich aż sześćset pięćdziesiąt, a tego typu „sposób na wakacje” przeżywa

właśnie renesans. Wielu gospodarzy oferuje swoim gościom lokalne specjały – od serów poczynając, na mleku fioletowych krów kończąc. Wyjazdy agroturystyczne sprzyjają też innej pasji Szwajcarów – bardziej i mniej ekstremalnym górskim przejażdżkom rowerowym. Wszystkich tras rowerowych jest tu grubo ponad trzy tysiące kilometrów.

Czy wiesz, że...

* Szwajcaria powszechnie i słusznie uznawana jest za kraj najlepiej zarabiających ludzi na świecie; według danych Eurostatu za 2012 rok, średnia płaca w tym kraju wynosiła 17.700 zł

* kieszeń Szwajcarów odchudzają za to jedne z najwyższych mandatów; za przekroczenie prędkości o 20 km/godz grozi tu około 1000 zł kary; ale już przy jeździe o 25-35 km/godz za szybko grzywna może wynieść nawet 10 tysięcy franków, czyli 34 tysiące złotych

* mimo że kraj od ponad 400 lat nie uczestniczył w żadnym konflikcie zbrojnym, prawo zakazuje budowania bloków mieszkalnych bez schronów atomowych w piwnicy; znajduje się w nich miejsce dla prawie 9 milionów ludzi (o milion więcej niż wynosi liczba ludności).

Lotniska

Do głównych portów lotniczych w Szwajcarii należą lotniska w: Zurychu (ZRH), Genewie (GVA), Bazylei (BSL), Lugano (LUG) i Bernie (BRN).

Znajdź tanie loty do Szwajcarii na Skyscanner. Porównaj miliony ofert linii lotniczych i biur podróży i znajdź tanie bilety lotnicze.

Wyszukiwarka lotów Skyscanner jest szybka i prosta w obsłudze a ponadto zupełnie bezpłatna. Po znalezieniu najlepszej oferty, przekierujemy Cię bezpośrednio na stronę linii lotniczej lub biura podróży, gdzie możesz sfinalizować transakcję i zarezerwować bilet. Skyscanner nie pobiera prowizji ani żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli nie masz dokładnie sprecyzowanej daty wyjazdu, wyszukiwarka Skyscanner pomoże Ci znaleźć najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Szwajcarii. By skorzystać z tej funkcji, wybierz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w jakich dniach ceny lotów są najniższe.

Jeśli nie jesteś zdecydowany, gdzie chcesz polecieć i szukasz okazyjnych ofert, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Szwajcarii? Skyscanner znajdzie dla Ciebie najlepsze hotele i atrakcyjne oferty noclegów. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.