Wypożyczalnie mogą naliczać większe opłaty w przypadku kierowców mających mniej niż 25 lat. Zazwyczaj pobierają je przy odbiorze samochodu. W niektórych lokalizacjach mogą obowiązywać ograniczenia wiekowe. Przed rezerwacją sprawdź informacje w serwisie internetowym wypożyczalni.

Wypożyczalnie samochodów - Oslo - Porównaj ceny ze Skyscanner

Zwiedzając Oslo aż trudno uwierzyć, że to stolica i największa metropolia w Norwegii. Niska zabudowa i skupione na niewielkim obszarze centrum tworzą sielską, przepełnioną małomiasteczkowym urokiem atmosferę. Tym bardziej niezwykły jest więc fakt, że miasto liczy 453 km kwadratowe powierzchni i pod tym względem, należy do największych na świecie. Większość tego obszaru obejmują malownicze lasy i zapierające dech fiordy, które będąc w Oslo obowiązkowo należy objechać samochodem.

Schodząca łagodnie po zboczach zabudowa skupia się na wybrzeżu Oslofiordu. Główne atrakcje można zwiedzić na rowerze w ciągu jednej, niezbyt długiej wycieczki. To, co naprawdę urzeka w Oslo, to niezrównana, tutejsza roślinność i malowniczy fiord. Żeby dokładnie je zwiedzić, po przylocie warto wypożyczyć samochód. Można bez problemu zrobić to na każdym z trzech tutejszych lotnisk. Mieszczą się na nich wypożyczalnie wszystkich najbardziej znanych światowych sieci takich jak na przykład Avis, Hertz, Sixt czy Europcar. Warto też zapoznać się z ofertą lokalnej, działającej w Skandynawii sieci Rent a Wreck, wynajmującej auta używane. Nie mają w prawdzie zbyt gęstej sieci punktów (w Oslo są tylko trzy, w tym jeden na głównym lotnisku, Gardermoen), a samochód oddać trzeba w miejscu jego wypożyczenia, ale mają za to bardzo konkurencyjne ceny, co w Norwegii nie jest bez znaczenia. Dostępne są tu w zasadzie wszystkie możliwe modele samochodów, do wyboru do koloru. Standardem jest manualna skrzynia biegów, ale przy uprzedniej rezerwacji, nie powinno być problemu z wypożyczeniem samochodu z automatyczną. W sezonie letnim w ogóle dobrym pomysłem będzie rezerwacja z góry, bo co lepsze oferty szybko się rozchodzą.

Warto zainwestować w auto terenowe lub SUV, bo jakość dróg w Norwegii bywa różna, a warunki pogodowe bardzo zmienne. Zimą bezwzględnie zadbać trzeba o dobre opony i łańcuchy (choć wypożyczalna nejpewniej zrobi to za nas). Należy też pamiętać, że kraj ten jest rozległy i słabo zaludniony, więc odstępy między stacjami benzynowymi mogą być spore, dlatego zaleca się, by tankować do pełna, a w bagażniku zawsze mieć kanister z benzyną (jeśli nie my, to ktoś inny może bardzo jej potrzebować).

Dla nowoprzybyłych, poruszanie się po centrum Oslo może być uciążliwe, bo jest tu dużo dróg jednokierunkowych i dość gęsta sieć tramwajowa. Jeśli chodzi o te ostatnie, to trzeba bardzo na nie uważać, bo z zasady mają pierwszeństwo i długą drogę hamowania. W Oslo przestrzega się też pierwszeństwa pieszych na pasach lub w ich pobliżu. Właściwie każdy pieszy, który zamierza, lub wygląda jakby zamierzał, wejść na zebrę, powinien zostać przepuszczony. Dalej od centrum na obszarach nazywanych Marka (Nordmarka, Østmarka, Lillomarka) również czekają nas przeszkody, ale nieco innego typu – jest to dzika zwierzyna. Całe Oslo leży na terenie rezerwatu wilków, a podobno jedna ich para mieszka nawet we wschodniej części miasta. Co więcej jest tu bardzo dużo łosi, które jak wiadomo są z natury są dość flegmatyczne i łatwo wpadają pod koła samochodów.

W Norwegii świateł używa się przez cały rok, 24 godz. na dobę. Dopuszczalna prędkość w mieście to 50 km/godz., a poza nim to 80 km/godz. i naprawdę nie ma potrzeby jeździć szybciej. Warunki pogodowe i jakość dróg mogą często zmuszać nas nawet do znacznie wolniejszego tempa. Norwescy kierowcy jeżdżą ostrożnie i na drogach są raczej uprzejmi. Z zasady nie używa się tu klaksonów, a nieuzasadnione trąbienie możemy nawet przypłacić mandatem. Limit alkoholu we kwi kierowcy jest restrykcyjny, bo wynosi 0,02%, a jeżdżenie pod wpływem uważa się za poważne wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Mając do dyspozycji samochód możemy więc dokładnie zwiedzić wszystkie atrakcje na obrzeżach miasta i w jego okolicy. Zwiedzając Oslofiord warto zobaczyć Drøbak. To zabytkowe miasteczko leży pół godziny samochodem od centrum Oslo i urzeka drewnianą zabudową pamiętającą XVIII i początki XIX wieku. Według zapewnień miejscowych, urodził się tu sam Święty Mikołaj i na pamiątkę tego wydarzenia, na głównym rynku stoi Świąteczny Domek i mikołajową pocztą. Na sąsiadującej z miasteczkiem wyspie, stoi też imponująca, pochodząca z połowy XIX wieku twierdza Oscarsborg. Można tam bez problemu dostać się promem – podróż trwa zaledwie kilka minut.

Jeśli zwiedzamy z dziećmi, oprócz rodzinnych stron Świętego Mikołaja, z pewnością ucieszy je wycieczka do parku rozrywki TusenFryd. To największa tego typu atrakcja Norwegii. Leży około pół godziny samochodem na południe od centrum. Czeka nas tu ponad 30 różnych szalonych atrakcji.

Ciekawym kierunkiem jest także położony 80 km na zachód Kongsberg, a dokładniej położone w jego okolicy kopalnie srebra. Metal ten wydobywany był tu przez 330 lat, a ostatnią z kopalń zamknięto dopiero w połowie XX wieku. Najgłębsza z nich sięga ponad kilometr pod powierzchnię ziemi. Można ją zwiedzić zabytkowym pociągiem, którego trasa liczy ponad 2 km (uwaga, pociąg kursuje tylko w sezonie letnim).

Europcar
Sixt
Enterprise
Hertz
Avis
National Car

Wynajem aut w Skyscanner

Witamy we wszechstronnej wyszukiwarce samochodów do wynajęcia Skyscanner. Aby pomóc Ci w znalezieniu najlepszego samochodu po niskiej cenie, przeszukujemy tysiące miejsc i porównujemy tysiące ofert. Minimalizujemy koszty, by podróż upłynęła jak najprzyjemniej. Wypożyczaj z nami.

Porównaj auta na wynajem – bezpłatnie

Skyscanner znajduje najniższe ceny wynajmu samochodów w Internecie. Kiedy wybierzesz odpowiednią ofertę, połączymy Cię bezpośrednio z wypożyczalnią w celu dokonania rezerwacji. Nigdy nie pobieramy opłat, dzięki czemu uzyskujesz zawsze najniższą cenę.

Wyszukaj w Skyscanner

Potrzebujesz wypożyczyć samochód? Znajdziemy coś dla Ciebie, niezależnie od tego, jakiego samochodu potrzebujesz i dokąd chcesz jechać. Wprowadź miejsce oraz daty odbioru i zwrotu, a my zbierzemy wszystkie najlepsze oferty. Po porównaniu zarezerwujesz samochód w kilka sekund.

*Jest to cena szacunkowa, która ma pomóc w dokonaniu wyboru z dużej liczby możliwości. Dzisiejsza cena opiera się na średniej najniższych cen znalezionych w serwisie Skyscanner w każdym z ostatnich 15 dni.