Mapa

Tanie loty do Australia

Loty do Australia

Australia to gigantyczne państwo zajmujące cały kontynent o tej samej nazwie. Jest tak szeroka, jak odległość między Londynem a Moskwą. A jej obszar zajmują ogromne puste przestrzenie (tak zwany Outback), oszałamiające plaże i kosmopolityczne miasta.

Tego nie można przegapić

Większość australijskich metropolii znajduje się na wybrzeżach, co powinno zadowolić zarówno wielkomiejskie typy podróżnych, jak i tych, nastawionych na kontakt z naturą. Canberra została wybudowana, żeby służyć za siedzibę najważniejszych instytucji państwowych, ponieważ Sydney i Melbourne nie mogły wyłonić stolicy spośród siebie. Słynie z muzeów (Australian War Memorial), festiwali (Floriade – święto kwiatów) i Jeziora Burleya-Griffina. O Melbourne mówi się, że to najbardziej europejskie z australijskich miast, głównie dzięki bogatej scenie artystycznej i kameralnemu klimatowi (mimo rozmiarów – to drugie co do wielkości miasto w kraju). Brisbane słynie z cudownych, złotych plaż, a Sydney z malowniczego portu z futurystyczną operą w roli głównej.

Do australijskich cudów natury należy przede wszystkim Wielka Rafa Koralowa. Położona od strony Queensland rozciąga się na obszarze około 344 tysięcy kilometrów kwadratowych, obejmuje 3 tysiące pojedynczych raf i ponad 900 wysp. Jest domem dla niezliczonej liczby kolorowych ryb i innych gatunków zwierząt morskich. Równie niezwykłym tworem przyrodniczym są Góry Błękitne. Ich stoki porośnięte są lasami eukaliptusowymi, a wydzielające się olejki eteryczne tworzą mgłę, która z daleka wydaje się właśnie niebieskawa. Sunshine Coast i Gold Cost to z kolei krainy usiane cudownymi, złotymi plażami.

Oczami mieszkańca

Australijczycy to niezwykle zróżnicowany naród z reprezentantami prawie wszystkich religii i kultur świata. Także część spośród pół miliona Aborygenów nadal kultywuje swoje tradycje. Większość Australijczyków łączy swoją tożsamość kulturową z takimi wartościami jak szczerość, braterstwo, stąpanie twardo po ziemi, wielokulturowość i zamiłowanie do sportów. Mimo, że uchodzą za nieco bardziej konserwatywnych od Europejczyków. Australijczycy są sympatycznymi, gościnnymi i tolerancyjnymi ludźmi. Znani są też ze skromności i skłonności do deprecjonowania siebie i własnych osiągnięć. Większość ma też słabość do hazardu – aż dwadzieścia procent wszystkich automatów do gier na świecie znajduje się właśnie tutaj.

Ciekawić, a może i szokować, mogą elementy australijskiej kuchni. Dostępne są tu nie tylko potrawy charakterystyczne dla poszczególnych grup imigrantów, ale i takie specjały jak... mięso kangura, krokodyla czy emu. Takie typowe dla Australii pożywienie nazywane jest bush tacker, a poza mięsem zalicza się do niego na przykład charakterystyczne odmiany jabłek i śliwek czy popularne orzechy makadamia.

Czy wiesz, że…

  • Australia to państwo wielokulturowe z imigrantami z aż dwustu różnych państw; dla przykładu najwieksze skupisko Greków na świecie, poza Atenami znajduje się w Melbourne
  • Australia to także różnorodność flory i fauny; mieszka tu między innymi 1500 gatunków pająków
  • Australia jest tak ogromna, że największa posiadłość znajdująca się w tym kraju jest większa niż cała Słowenia
  • najwyższe wzniesienie w Australii nosi nazwisko polskiego generała; Góra Kościuszki mierzy 2229 m n.p.m.
  • po całym kraju rozsiane są rzeźby zwyczajnych rzeczy w niezwyczajnych rozmiarach; są to na przykład Wielkie Mango, Wielki Komar czy Wielki Krokodyl-Bokser.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.