Mapa

Tanie loty do Adelaide

„Kraina czerwonych kangurów” - tak Aborygeni nazywali miejsce, gdzie dziś położona jest Adelaide, stolica Południowej Australii i piąte co do wielkości miasto na kontynencie. Skąpana w zieleni, otoczona przez parki narodowe i winnice, zachwyca soczystą, południowoaustralijską przyrodą. Miastu nie brak też eleganckiej architektury i ciekawych muzeów.

Tego nie można przegapić

Uśmiechnięta rodzina jedząca lunch na zielonej łące z zapierającą dech w piersi panoramą miasta w tle – to najbardziej popularny obrazek ilustrujący życie w Adelaide. Wykorzystuje się go we wszelkiego rodzaju ulotkach i reklamówkach miasta. Właśnie tak spędza się tu wolny czas. Położone wśród wzgórz miasto, otaczają trzy parki narodowe oraz liczne wzgórza i punkty widokowe. Najbardziej popularnym z nich jest Mount Lofty. Ze znajdującego się w parku Clealand wzgórza, rozciąga się niezapomniany widok. W parku jest też rezerwat dzikich zwierząt, gdzie można oglądać strusie, misie koala, kangury, wombaty, psy dingo i wiele innych australijskich gatunków. Zainteresowani tutejszą przyrodą turyści, bezwzględnie wybrać się muszą na położoną trzy godziny od miasta (jak na australijskie standardy, to zupełnie „nieopodal”) Wyspę Kangura. Zachwycająca dzikim i bardzo zróżnicowanym krajobrazem reklamowana jest jako miejsce gdzie „mieszka więcej koala niż ludzi i więcej kangurów niż koala”.

Jeśli komuś znudzi się już busz i dzikie zwierzęta, może udać się do centrum Adelaide i podziwiać jej oryginalną i kosmopolityczną atmosferę. Najlepiej można ją odczuć w Old Port. Historyczna zabudowa, klasyczne, australijskie puby i zabytkowe cumowiska sprawiają, że w centrum liczącej milion mieszkańców aglomeracji poczuć się można jak w położonym na uboczu, swojskim, zabytkowym miasteczku.

Od portowej części miasta na południe ciągną się przepiękne miejskie plaże. Na Henley i Grange można przejść się klimatycznym, drewnianym molo, posiedzieć w tradycyjnym pubie czy plażowej kafejce. Semaphore to świetne miejsce dla dzieci, ale też znane jest miłośników plażowego vintage. Przyciąga ich szeroką promenadą, barami szybkiej obsługi i knajpkami serwującymi tradycyjne Fish and Chips. Turyści najczęściej odwiedzają jednak najstarszą w mieście plażę Glenelg, gdzie dojechać można zabytkowym tramwajem.

Okiem mieszkańca

Największym bogactwem Adelaide są jednak otaczające ją winnice. Tradycje winiarskie regionu zapoczątkowali osiedlający się tu w XIX wieku Niemcy, którzy przywieźli ze sobą pierwsze sadzonki winorośli. Założyli słynne winnice w Barossa Valley, z których pochodzi najlepszy w Australii Shiraz. Świetną renomę ma także Clare Valley. Dlatego wino jest

nieodłącznym elementem tutejszego stylu życia. Pije się je wszędzie. Większość restauracji oferuje klientom możliwość spożywania do posiłku własnego wina, wniesionego do lokalu za niewielką opłatą korkową.

Czy wiesz, że?

* położona nad oceanem dzielnica Glenelg jest pierwszym zamieszkanym przez Europejskich osadników miejscem na australijskim kontynencie (wcześniej trafiali oni tylko na Wyspę Kangura)

* w przeciwieństwie do innych miast w Australii, Adelaide nie była kolonią karną, a osiedlającym się tu mieszkańcom gwarantowano wolność osobistą i religijną

* W zatoce Seal Bay na Wyspie Kangura mieszka kolonia licząca 600 zagrożonych wyginięciem lwów morskich

* w Adelaide Zoo mieszkają jedyne pandy wielkie na południowej półkuli

* nazwa miasta pochodzi od imienia żony Wilhelma IV Hanowerskiego

Lotnisko

Większość lotów do Adelaide ląduje na położonym 7 km na zachód od miasta Adelaide International Airport (ADL). Dawniej używane, Parafield Airport (18 km od Adelaide) obsługuje małe samoloty, loty instruktażowe i rekreacyjne.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Adelajda

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.