Mapa

Tanie loty do Bazylei

Bazylea nie bez powodu zwana jest „kulturalną stolicą Szwajcarii”. Duże zagęszczenie muzeów czy galerii zachwyci nawet najbardziej wybrednych. Siedziby mają tu orkiestry czy teatr muzyczny, często organizowane są spektakle międzynarodowe, a publiczna kolekcja dzieł sztuki należy do najstarszych na świecie. Czyż jedno muzeum na jeden kilometr kwadratowy nie brzmi zachęcająco?

Czego nie można przegapić

Szwajcarska Bazylea posiada niezwykłe i unikatowe położenie – tutaj geograficznie stykają się Niemcy, Szwajcaria i Francja. I te wielonarodowe wpływy można odczuć przechadzając się malowniczymi uliczkami miasta. Gdzie zacząć naszą przygodę z Bazyleą? Najlepiej odnaleźć główny plac miasta Marktplatz oraz uliczkę Sattelgasse - ich skrzyżowanie wyznacza początek pięciu tematycznym trasom turystycznym o zróżnicowanym charakterze i długości. I tak wybrać się możemy na przykład śladami Erazma z Rotterdamu trasą renesansową lub podążyć za słynnym rysownikiem i grafikiem Hansem Holbeinem. Miasto jest dość niewielkie, a trasy doskonale oznakowane, więc z pewnością się nie zgubimy.

Zajrzyjmy do Muzeum Sztuk Pięknych (Kunstmuseum) – tutaj znajduje się unikatowa i największa w skali światowej kolekcja Holbeinów oraz prace Pablo Picasso i sztuka amerykańska od lat 50. Muzeum słynie nie tylko z dzieł klasycznych, zobaczymy tu również ciekawe instalacje czy fotografie. Drugim wartym odwiedzenia muzeum jest to przy Fundacji Beleyerów. Otoczone przepięknym ogrodem przedstawia prace m.in. Andy’ego Warhola czy Wassily Kandinsy’ego. Entuzjaści designu mogą wybrać się do Vitra Design Muzeum, gdzie prezentowane są najlepsze dokonania projektowe.

Jednak nie samą sztuką turysta żyje. Zachwyci nas budynek ratusza, znajdujący się przy Marktplatz. Nie sposób go przeoczyć – uniemożliwia to jego pokaźny rozmiar oraz charakterystyczna czerwona elewacja. Budowla powstała w latach 1508-1514, a rozbudowano ją wiele wieków później, na przełomie wieku XIX i XX. Na malowidłach polichromicznych umiejscowionych na ścianach dziedzińca i fasadzie zewnętrznej odnajdziemy wiele nawiązań do historii miasta.

Dalej wybierzmy się do Katedry, uważanej za najcenniejszy zabytek miasta. Położona urokliwie na krawędzi skarpy nad Renem, przez wieki była wielokrotnie odbudowywana i rozbudowywana, co wpłynęło na jej obecny unikatowy architektonicznie charakter. Jej budowę rozpoczęto w X wieku, po trzęsieniu ziemi w roku 1364 otrzymała strzeliste ażurowe wieże oraz gotycką fasadę. Portal główny zdobią otoczone aniołami posągi cesarza Henryka II i jego żony – fundatorów katedry.

Oczami mieszkańca

Jednym z najważniejszych miejsc w Bazylei jest Marktplatz, przy którym położony jest ratusz. To tutaj rozkładają się straganiki, często zamknięte w specjalnie przygotowanych drewnianych małych domkach. Możemy się tu zaopatrzyć przede wszystkim w przepyszne sery, z których słynie Szwajcaria. Oczywiście z dziurami! Barfüsserplatz z kolei rozkwita w okolicach Bożego Narodzenia. Tu skosztować można Gluhwein - grzanego wina, bardzo aromatycznego i intensywnego.

Warto wiedzieć, że…

* Ruch samochodowy na starówce w Małej i Wielkiej Bazylei (dwie główne dzielnice miasta) oraz po łączącym je Moście Środkowym jest zakazany.

* W Bazylei znajduje się największy w Szwajcarii ogród zoologiczny. I to w centrum miasta!

* W Bazylei funkcjonuje wiele informacji turystycznych, w każdej z nich czekają na nas mapki z planem miasta.

* W czerwcu warto wybrać się na Art Basel – największe i najbardziej prestiżowe targi sztuki współczesnej na świecie.

Lotniska

W okolicy Bazylei znajduje się jedno lotnisko – port lotniczy Bazylea-Mulhouse-Freiburg.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Bazylea-Mulhouse-Freiburg

Często zadawane pytania

Są 2 lotniska w mieście Bazylea: Bazylea-Mulhouse-Freiburg i Miluza.
Delta, Qatar Airways, KLM Cityhopper, KLM, Qantas, Vueling Airlines, Chair Airlines i Eurowings Europe latają do: Bazylea-Mulhouse-Freiburg bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Bazylea-Mulhouse-Freiburg, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.