Mapa

Tanie loty do Egipt

Egipt to jeden z niewielu krajów, w którym sezon turystyczny trwa niemal przez cały rok. Dlatego wielu wydaje się, że nie sposób uciec tu od wydeptanych szlaków. Ale Egipt to nie tylko złote plaże i przejażdżki na grzbiecie wielbłąda. To także kraj niezwykle gęsto utkanych zabytków oraz raj dla nurków, miłośników wodnych sportów i dobrej zabawy, postępujących zgodnie z tutejszą zasadą: „Nigdy nie przeciwstawiaj się swoim pragnieniom”.

 

Tego nie można przegapić

 

Turyści odwiedzający Egipt dzielą się najczęściej na trzy grupy: tych, którzy przyjeżdżają tu by wypoczywać na plaży i na kilkanaście dni uciec od życia codziennego, „turystów objazdowych” odczuwających głód poznania najstarszej cywilizacji Afryki i amatorów sportów wodnych, przede wszystkim nurkowania. Jedną z największych zalet Egiptu jest to, że każdy z reprezentantów wymienionych grup dostanie tu dokładnie to, po co przyjechał. Baza hotelarska Egiptu jest jedną z najlepiej rozwiniętych na świecie, podobnie jak system wycieczek grupowych i sieć szkół nurkowania.

 

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji dla turystów jest Kair, serce Egiptu i jedno z najgęściej zaludnionych miast świata. Większość przyjezdnych zwiedzanie rozpoczyna tu od Muzeum Egipskiego i Instytutu Papirusu. Na przedmieściach Kairu rozlokowane zostały piramidy w Gizie, stanowiące turystyczną wizytówkę kraju. Najstarsza z zespołu piramida Cheopsa wznosi się na prawie 140 metrów i jest jednym z siedmiu cudów starożytnego świata. Kompleks piramid w Gizie ma jednak silną konkurencję w postaci Sakkary. To tam znajduje się sześciopoziomowa, uznana za najstarszą murowaną budowlę na świecie, piramida Dżosera.

 

Zwiedzając Egipt nie sposób pominąć też na kreślonej trasie najstarszego działającego klasztoru na świecie – Klasztoru św. Katarzyny. Według Księgi Wyjścia to właśnie tutaj, u stóp Góry Synaj, Bóg objawił się Mojżeszowi. Turystycznych atrakcji z kategorii „naj-” Egipt ma zresztą więcej. Luksor, inny obowiązkowy punkt wycieczek, uznawany jest za „największe starożytne muzeum na wolnym powietrzu”.

 

Po trudach przedzierania się turystycznymi szlakami najlepiej odpocząć w Egipcie w którymś z kurortów nad Morzem Czerwonym. Do tych najpopularniejszych, ale i najbardziej atrakcyjnych jeśli chodzi o ofertę wodno-sportową, należą: Hurghada, Sharm el Sheikh, Marsa Alam czy Dahab. W okolicach ostatniego z wymienionych znajduje się 100-metrowa studnia Blue Hole, która wychwala egipskie rafy koralowe. Ale centra nurkowe, szkoły kite surfingu i innych wodnych atrakcji dla aktywnych, rozsiane są po całym wschodnim wybrzeżu.

 

Oczami mieszkańca

 

Kultura Egiptu ma tysiące lat, a starożytny Egipt to jedna z pierwszych cywilizacji, o której wszyscy uczyliśmy się w szkole. Ale współcześni Egipcjanie już nie noszą tych dziwnych

fryzur i makijażu i mocnego makijażu, jaki znamy z filmu „Faraon”. W Kairze i innych dużych miastach, życie przypomina to, z wielkich metropolii, jakie znamy w Europie. Egipcjanie lubią spędzać wolny czas wychodząc do kina lub odwiedzając przyjaciół. Mężczyźni przesiadują natomiast w kawiarniach ahwa, gdzie grają w domino, popijając kawę. Zwyczaj, który rozpowszechnił się na całym świecie, to palenie sheeshy. Sprawdź, czy ta w Egipcie smakuje tak samo jak sheesha w polskich barach.

 

Czy wiesz, że…

 

* egipskie piramidy są najstarszym – i jedynym zachowanym do dzisiaj – z siedmiu cudów starożytnego świata

 

* to Egipcjanie wymyślili, że rok powinien mieć 365 dni; to oni podzielili go też na 12 miesięcy

 

* kilka lat temu w Egipcie na świat przyszła Facebook Jamal Ibrahim; dziewczynka otrzymała takie imię dla upamiętnienia roli jaką serwis społecznościowy odegrał w egipskiej rewolucji w 2011 roku

 

* 13 grudnia 2013 roku, po raz pierwszy od ponad 100 lat, w Kairze spadł śnieg

 

Lotnisko

 

Do największych portów lotniczych w Egipcie należą lotniska w Kairze (CAI), Sharm El Sheikh (SSH), Hurghadzie (HRG) i Tabie (TCP).

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.