Mapa

Tanie loty do Luksoru

Luksor to mekka turystów i kwintesencja naszego wyobrażenia o starożytnym Egipcie. Wielkie posągi bogów, świątynie nad brzegiem Nilu, historie faraonów – to wszystko spotkać można w historycznej stolicy kraju. Do tego największe muzea świata, kilometry kwadratowe kompleksów świątyń i… niezliczone wrażenia.

Czego nie można przegapić

Luksor ulokowany jest w miejscu, gdzie wiele wieków temu istniała mlekiem i miodem płynąca stolica imperium egipskiego – Teby. W całości wpisany jest on na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zwyczajowo nazywa się go też „największym muzeum świata na świeżym powietrzu”. Samo miasto podzielone jest na dwie części i ulokowane na dwóch brzegach Nilu – wieki temu ten podział symbolizował życie i śmierć.

Najpierw odwiedźmy Świątynię Luksorską, tworzącą historyczny ciąg ze Świątynią Amona w Karnaku. Wnętrze tej pierwszej wiele wieków temu zdobiło osiem posągów – sześć posągów Ramzesa i po jednym Maritamon (córki) oraz królowej Nefertati, z których do dzisiejszych czasów przetrwały jedynie dwa. Ta druga budowla do dziś dnia jest największym miejscem kultu jakie kiedykolwiek powstało na świecie. Oprócz Świątyni Amona istnieją tutaj również 3 kolejne, które tworzą kompleks świątyń zajmujące aż dwa kilometry kwadratowe!

Dalej, udajmy się na poszukiwania nekropolii w Dolinie Królów. Tutaj składano ciała władców, tutaj też znajduje się jedna z wizytówek Egiptu - grobowiec Tutanchamona. W samej dolinie znaleźć można ponad 60 grobowców, z których każdy tworzy osobny kompleks pomieszczeń, sal, korytarzy. Nieopodal Doliny Królów znajduje się Dolina Królowych, gdzie chowano żony faraonów. Podobno jednym z najznakomitszych na świecie jest grób Nefertati, wspomnianej wyżej żony Ramzesa II.

Jest jeszcze jeden element tej wycieczki śladami starożytności. Gigantyczne Kolosy Memnona. To dwa gigantyczne posągi Amenhotepa III, o imponującej wysokości ponad 15 metrów i wadze 800 ton każdy. Kiedyś stanowiły element świątyni grobowej, która nie przetrwała do dzisiejszych czasów. Winę za zniszczenie świątyni ponosi prawdopodobnie jedno z trzęsień ziemi oraz wylewający Nil.

Oczami mieszkańca

Kiedy turyści spędzają czas w Luksorze i w Karnaku podziwiając grobowce i świątynie faraonów, życie mieszkańców miasta toczy się spokojnym, wolnym rytmem. Część z nich – poza branżą turystyczną –

znalazła zatrudnienie na miejscowej Bananowej Wyspie, która swoją nazwę zaczerpnęła od znajdującej się na niej plantacji bananów.

Warto wiedzieć, że…

* Obelisk z paryskiego Placu Concorde pochodzi ze Świątyni Luksorskiej. Wiele lat temu świątynia posiadała 2 takie obeliski, z których do dzisiejszych czasów przetrwał jedynie ten z Paryża.

* W hotelu poprośmy o listę osób, które zajmują się organizacją lotów balonem. Tylko w ten sposób będziemy mogli spojrzeć na cały Luksor z lotu ptaka.

* Nieopodal Bananowej Wyspy znajduje się Wyspa Krokodylowa, na której znajduje się tylko 1 hotel. Przebywanie na wyspie podlega opłacie.

Lotniska

Luksor posiada jedno lotnisko – międzynarodowy port lotniczy Luksor, położony około 6 kilometrów od centrum miasta.

Znajdź tanie loty do Luksoru z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund.

Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Luksoru. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Luksorze? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.  

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Luksor

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.