Mapa

Tanie loty do Hurghady

Od pucybuta do milionera – tymi słowami można opisać historię i dynamiczną karierę tego jednego z najważniejszych ośrodków turystycznych w Egipcie, który jeszcze 35 lat temu był szerzej nieznanym miasteczkiem nad Morzem Czerwonym. Obecnie położona wzdłuż linii brzegowej infrastruktura hotelowa Hurghady liczy kilkadziesiąt kilometrów, turyści mają więc do dyspozycji imponującą bazę noclegową.

Tego nie można przegapić

Żelaznym punktem wycieczki i „must see” dla turystów są rafy koralowe. To między innymi dzięki nim Hurghada jest nazywana „perłą riwiery Morza Czerwonego” i uważana za jeden z najpiękniejszych akwenów do nurkowania na świecie. W niektórych miejscach, rafa znajduje się niemal na wyciągniecie ręki – w okolicach Hurghady takim koralowym pejzażem może pochwalić się, na przykład Sharm El Nag. Piękną dokumentacją podwodnego świata Morza Czerwonego jest Marine Biology Museum. Dla tych, którzy preferują aktywności na powierzchni wody, na przykład wind- lub kitesurfing, idealnym miejscem jest El Gouna. Ta niezwykle malownicza część kurortu ma ciekawą strukturę zespołu wysp poprzetykanych kanałami i skomunikowanych siecią mostów.

Podróżnicy, którzy chcą obcować z inną kulturą i architekturą, powinni wybrać się do imponującego rozmachem nowego meczetu, pamiętając o zachowaniu odpowiedniego stroju. W Hurghadzie, jeśli tylko ma się na to ochotę, można zanurzyć się w lokalności, odkrywając egzotyczną codzienność. Wystarczy odwiedzić najstarszą część miasta, dzielnicę Dahar i słynny tamtejszy bazar. Oprócz „klasycznych” pamiątek takich, jak szisza lub olejki eteryczne i zapachowe, turysta szybko nabywa… umiejętności negocjacyjne, ponieważ Hurghada to miasto, w którym targowanie się jest jak oddychanie. Ciekawym puntem na jedzeniowym szlaku jest także obfity w aromaty targ rybny.

Rozrywkowe życie miasta koncentruje się w dzielnicy Sakkala (bary, kluby, dyskoteki, szisza), jej bardziej nowoczesnej części, przybrzeżnej Marinie oraz przy pasażu Village Road (Memsza). Ten ostatni ma opinię miejsca unikalnego, z dużym potencjałem rozwoju. Hurghada to także dobra baza wypadowa w różne rejony kraju. Jeden kierunek wycieczek obejmuje bardziej dziewicze, pustynne tereny Egiptu, drugi pozwala poznać antyczny świat jednej z najstarszych cywilizacji na świecie.

Oczami mieszkańca

Turystyka jest dla zdecydowanej większości mieszkańców Hurghady podstawowym źródłem utrzymania. Oprócz kilku portów związanych z rybołówstwem praktycznie wszystkie gałęzie lokalnej gospodarki dotyczą usług dla podróżnych.

Egipt to kraj muzułmański, więc w menu mieszkańców Hurghady nie spotkamy wieprzowiny. Dominują dania mięsne (shoarma, kofta) , jada się także sporo fasoli i bobu. Kuchnia pachnie czosnkiem, goździkami, kminkiem, kolendrą i sezamem. Mocną pozycję w menu mają zupy – jedną z popularniejszych jest zupa z zielonych liści molochija (przypominają szpinak) – dla podniebienia turystów stanowi jednak podobno większe wyzwanie.

Czy wiesz, że…

* szacuje się, że Hurghadę odwiedza ponad milion turystów rocznie, a według spisu ludności z 2006 roku miasto zamieszkuje ponad osiemset sześćdziesiąt tysięcy osób

* Hurghada została założona na początku XX wieku (niektóre źródła podają już rok 1909 r.) przez brytyjskich i włoskich poszukiwaczy ropy, szybko przekształciła się w osadę rybacką

* w Hurghadzie powstała pierwsza w Egipcie i na całym bliskim Wschodzie wprawdzie niewielka i przyhotelowa, ale jednak – plaża nudystów

Lotnisko

Port lotniczy Hurghada (HRG) obsługujący loty międzynarodowe i znajduje się pięć kilometrów od centrum miasta.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Hurghada

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.