Mapa

Tanie loty do Kairu

Jedno z najbardziej istotnych miast w kulturze i historii globu. Dom jednego z 7 cudów starożytnego świata, który jako jedyny przetrwał do współczesnych czasów. Wspomniany cud – piramidy Doliny Królów w Gizie mają już ponad 4500 lat! Jeśli dodamy do tego 5000 lat historii miasta oraz współistnienie świata umarłych i żywych otrzymamy niezwykle unikatową kombinację.

Tego nie można przegapić

Egipt i Kair to ogrom. To palące słońce, wielkie budowle, piramidy zapierające dech i czuwający nad miastem Sfinks. Tutaj co krok czuć oddech historii, a samo miasto jest niezwykle zróżnicowane. Rozwinęło się po obu brzegach Nilu, z jednej strony epatując tętniącą życiem zielenią, bogactwem, a z drugiej obfitując w bezkresne piaski czy ubogie i niebezpieczne dzielnice. Zanim w towarzystwie tłumów udamy się zwiedzać piramidy, zajrzyjmy na targowisko Chan al-Chalili. Ten suk, który urósł do rangi dzielnicy handlowej to idealne miejsce by skosztować kawy po arabsku czy poczuć smak fajki wodnej. Szczególnie pięknie prezentuje się wieczorem, rozświetlony przez setki lamp i lampek. Tuż obok licznych restauracji, sklepików i urokliwych kawiarni znajduje się Al-Azhar, najsłynniejsza muzułmańska medresa, czyli uczelnia. Co ciekawe, aktualnie mogą tu już studiować kobiety.

Nieopodal mieści się jedno z najbardziej znaczących muzeów świata – Muzeum Sztuki Muzułmańskiej. Wśród ponad 2500 eksponatów znaleźć można między innymi inkrustowany złotem klucz do Kaaby (świątyni w Mekce) czy wiekowe egzemplarze Koranu. W wyniku bombardowania w styczniu 2014 roku część eksponatów została bezpowrotnie zniszczona, jednak pomimo strat kolekcja nadal zachwyca.

Nie możemy powiedzieć, że byliśmy w Egipcie bez wizyty przy piramidach oraz bez zdjęcia ze Sfinksem.Piramidy w Gizie to kompleks dwóch najbardziej okazałych piramid starożytnego Egiptu – piramida Cheopsa i piramida Chefrena oraz kilku mniejszych obiektów, w tym piramidy Mykerinosa. Pierwsza wspomniana jest największą i stanowi jeden z 7 cudów świata. I o ile ważne wydają się jej wysokość, szerokość czy ilość czasu poświęcona na jej budowę (20 lat!), to niezapomniane będzie wrażenie, które wywiera ona na każdym, kto widzi ją pierwszy raz w życiu. Jej boki wskazują 4 strony świata, a sama budowla składa się z ponad 2 milionów kamiennych bloków!

Wiele jest osób na świecie, które przypisują powstanie piramidy cywilizacjom pozaziemskim. Jedno jest pewne – wrażenia z pewnością będą nieziemskie!

Okiem mieszkańca

Najbardziej ubodzy mieszkańcy Kairu mieszkają – co stanowi ewenement w skali światowej – na cmentarzu. A konkretnie w dwóch największych nekropoliach miasta zwanych „Miastem Umarłych”, którego długość wynosi ponad 6 kilometrów. Szacunkowe dane dowodzą, że wśród licznych cmentarnych zabudowań, w mauzoleach i przy grobowcach mieszkać może do 3 milionów Egipcjan. Na co dzień zajmują się oni żebractwem i wykonują też drobne prace, będąc jednak skazanymi na społeczne odrzucenie do końca swych dni. Mówi się tutaj, że z Miasta Umarłych nie ma powrotu, a kto raz zamieszkał w nekropolii, tam dożyje swych ostatnich dni.

Czy wiesz, że…

* W Kairze dniem wolnym od pracy jest piątek.

* 96% powierzchni Egiptu stanowi pustynia.

* Kair to jedno z najgęściej zaludnionych miast świata. Obecnie zamieszkuje je około 17 milionów mieszkańców.

* Targowisko Chan al-Chalili dwukrotnie było miejscem ataków terrorystycznych, w 2005 i 2009 roku.

Lotniska

Cairo International Airport to główny port lotniczy Kairu. Jeden z największych na kontynencie, znajduje się w odległości około 20 kilometrów od stolicy. Jego historia sięga roku 1940.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Kair

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.