Mapa

Tanie loty do Turcja

Według tureckiej tradycji gość u progu domu to dar boży. Zapytany o drogę Turek, nie tylko odprowadzi podróżnego w szukane miejsce, ale po drodze zaprosi do swojego domu i przy aromatycznej kawie opowie o swoim życiu. Przy tak serdecznym nastawieniu mieszkańców, z Turcji po prostu nie chce się wyjeżdżać.

Tego nie można przegapić

Stambuł to jedno z najbardziej niezwykłych miast na świecie i symbol rozkroku w jakim Turcja stoi między tradycją Wschodu i Zachodu. Jego chlubą jest imponująca, wysoka na pięćdziesiąt pięć metrów Hagia Sofia, mająca w swojej historii okres bycia zarówno świątynią chrześcijańską, jak i meczetem. Urodą kokuruje z nią Niebieski Meczet, a fascynującą historią gigantyczna podziemna studnia, zwana Cysterną Bazyliki. Bardziej 'codziennego' życia Stambułu można zasmakować na Placu Taksim i wielkim Krytym Bazarze.

Uciec od stambulskiego zgiełku najlepiej do Kapadocji. To tutaj, pośród przypominających inną planetę formacji tufowych, narodziła się idea życia klasztornego. W tej części Anatolii można zwiedzać kamienne miasta – te na powierzchni jak Üçhisar i... te podziemne jak Kaymakli. Mało kto wie, że niezbyt przyjemny epitet 'troglodyta' wziął się od prymitywnych plemion zamieszkujących właśnie to miejsce w Turcji.

W Turcji można też z powodzeniem realizować wakacje pod kątem plażowania i kąpieli. Antalya to dziś jeden z najpopularniejszych w Europie kurortów nadmorskich. Ale rajskie plaże można znaleźć w całym kraju. Za jedne z najładniejszych uznawane są między innymi Iztuzu, znajdująca się nieopodal ujścia rzeki Dalyan, spokojna Ovabuku czy Kaputas na trasie z Kalkas do Kas.

Oczami mieszkańca

Turcy lubią celebrować swoją bogatą i różnorodną kulturę. Co roku odbywa się tu ponad tysiąc różnych festiwali, większość z nich w Stambule, Ankarze, Izmirze i Antalyi. Są to między innymi święta kina, takie jak festiwal filmowy Złota Pomarańcza w Antalyi czy międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Ankarze. W Stambule odbywa się Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, a w Izmirze można podziwiać regionalne tańce podczas İzmir Fair International Folk Dances Festival. Ciekawym doświadczeniem może być też obserwowanie, w jaki sposób w różnych miejscach w Turcji świętowane są święta muzułmańskie, takie jak Ramadan czy Eid.

Czy wiesz, że…

* z Turcji pochodził Święty Mikołaj; prototyp dzisiejszego dziadka z brodą przynoszącego prezenty gwiazdkowe był biskup Miry, miasta położonego na terenie dzisiejszej Turcji

* jednym z fenomenów Turcji są gecekondu; są to liche domy stawiane po partyzancku w jedną noc; całe osiedla takich ubogich chat można spotkać na przykład w Ankarze

* jedną z zagadek historii, szczególnie z punktu widzenia Amerykanów ze względu na wagę Święta Dziękczynienia jest to, dlaczego świąteczny ptak nazywa się tak samo jak państwo, o

którym tutaj mowa; kiedy Europejczycy przywieźli je do Ameryki błędnie rozpoznano je jako perlice nazywane także turkey fowl, ponieważ były importowane do Europy Centralnej właśnie przez Turcję

Lotnisko

Największe lotniska w Turcji to Stambuł-Atatürk (IST), Stambuł-Sabiha Gökçen (SAW), Antalya (AYT), Ankara (ESB) i Izmir (ADB).

Znajdź tanie loty do Turcji na Skyscanner. Porównaj miliony ofert linii lotniczych i biur podróży i znajdź tanie bilety lotnicze.

Wyszukiwarka lotów Skyscanner jest szybka i prosta w obsłudze a ponadto zupełnie bezpłatna. Po znalezieniu najlepszej oferty, przekierujemy Cię bezpośrednio na stronę linii lotniczej lub biura podróży, gdzie możesz sfinalizować transakcję i zarezerwować bilet. Skyscanner nie pobiera prowizji ani żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli nie masz dokładnie sprecyzowanej daty wyjazdu, wyszukiwarka Skyscanner pomoże Ci znaleźć najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Turcji. By skorzystać z tej funkcji, wybierz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w jakich dniach ceny lotów są najniższe.

Jeśli nie jesteś zdecydowany, gdzie chcesz polecieć i szukasz okazyjnych ofert, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Turcji? Skyscanner znajdzie dla Ciebie najlepsze hotele i atrakcyjne oferty noclegów. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.