Mapa

Tanie loty do Izmiru

Największy grecki piewca antycznej Smyrny, Arystyd zachwycał się odczuwalną w mieście orzeźwiającą bryzą pisząc „Wiatr ten wieje przez wszystkie części miasta stąd powietrze jest tak świeże jak w alei zasadzonej drzewami”. I choć trwająca ponad 5 tys. lat burzliwa historia miasta obfitowała w katastrofy i zniszczenia, a niespełna 100 lat temu miasto zmieniło swą antyczną nazwę na turecki Izmir, ten sam przyjemny zachodni wiatr wciąż daje ukojenie spacerującym po nadmorskich bulwarach mieszkańcom i turystom.

Tego nie można przegapić

Wciąż można tu oglądać starożytne zabytki i to całkiem niedaleko centrum, na wzgórzu Pagos, z którego roztacza się wspaniały widok na zatokę Izmirską. Najbardziej znane są świetnie zachowane ruiny murów obronnych i Aksamitnego Zamku (Kadifekale) pochodzące z czasów panowania Aleksandra Wielkiego.  Nieopodal mieści się pochodzący z tego samego okresu Akropol, który po zniszczeniach trzęsienia ziemi odbudowano z polecenia Marka Aureliusza. Dalej zwiedzać można starożytne cysterny, będące częścią rzymskiego akweduktu, który służył mieszkańcom miasta aż do czasów Imperium osmańskiego . Wiele starożytnych pamiątek przechowywanych jest obecnie w Muzeum Archeologicznym. Najbardziej znane z nich są posągi Posejdona, Artemidy i Demeter.

I choć pod stopami mieszkańców Izmiru kryje się więcej starożytnych pozostałości, zgłębianie ich jest na razie zajęciem dla archeologów. Po obejrzeniu wzgórza Pagos, większość turystów kieruje się na Bazar Kameralti nazywany też tętniącym sercem Izmiru. Tutaj można poczuć, że po tysiącleciach wojen i najazdów miasto bezsprzecznie stało się częścią Turcji. W powietrzu unosi się ciężka woń kawy, przypraw i grillowanej baraniny, a drobni handlarze zapraszają do przymierzania ubrań, oglądania dywanów i skórzanej galanterii. Można tu kupić wszystko od plastikowej tandety po unikatowe, tradycyjne pamiątki. Handlarze z Izmirskiej dzielnicy bazarów są bardziej przyjaźni i mniej natarczywi niż ci, w bardziej turystycznych częściach kraju. Niemniej chętnie się targują a przyjęcie pierwszej ceny mogą odebrać jako przejaw wyniosłości lub wręcz arogancji. Robią to jednak z charakterystyczną celebrą i szacunkiem dla klienta. Zdarza się, że aby dobić targu zapraszają częstują kawą i wdając się przy tym w uprzejmą pogawędkę. Miejscowy savoir vivre nakazuje jednak by nie targować się o towary drobne, tanie lub opatrzone konkretną ceną.

Okiem mieszkańca

Choć to trzecie do co wielkości po Stambule i Ankarze miasto w kraju, Izmir bardzo różni się od pozostałych, tureckich metropolii. Zniszczone w tragicznym pożarze z 1922 chrześcijańskie dzielnice zajmują teraz szklane biurowce i eleganckie bulwary, bardziej przywodzące na myśl miasta Europy południowej, a nie Azji Mniejszej.  I choć dominującą religią jest tu oczywiście Islam, chrześcijańskie, ormiańskie i żydowskie wpływy zakorzeniły wśród mieszkańców dużą tolerancję i otwartość na inne kultury. Życie toczy się tu wolniej i przyjemniej niż w Stambule czy Ankarze.  Co sprawia że osiedla się

tu sporo cudzoziemców.  Większość przyjezdnych traktuje jednak Izmir jako punkt przesiadkowy w drodze do bardziej uczęszczanych miejsc Turcji. Obecność turystów odczuwalna jest jedynie w okolicy portu, gdzie regularnie zawijają ekskluzywne jachty i wycieczkowce.

Czy wiesz, że?

* po przegranej Greków w 1922 roku Smyrna przyjęła turecką nazwę Izmir

* w 1922 znaczną część miasta strawił jeden z największych pożarów czasów nowożytnych. Jego wybuch zakończył wojnę grecko-turecką , potwierdzając przynależność Smyrny do Turcji

* wielu naukowców uważa Smyrnę za miejsce urodzin Homera. Wskazuje na to przypisywane mu imię Melesigenes, pochodzące od nazwy płynącej nieopodal miasta rzeki Meles

* drugi z siedmiu listów biblijnej księgi Apokalipsy skierowany jest do kościoła w Smyrnie

Lotnisko 

Lotnisko Adnan Menderes (ADB) mieści się w dzielnicy Gaziemir, 18 kilometrów na południowy zachód od centrum Izmiru.  Kilkanaście kilometrów od miasta, bardzo nowoczesne, węzeł komunikacyjny dla ważnego turystycznie regionu. Rocznie korzysta z niego ponad 6 mln pasażerów. Wyposażone jest w dwa pasy startowe. To ważny węzeł komunikacyjny, obsługujący uczęszczany przez turystów region kraju. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: İzmir

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Izmir: İzmir.
Qatar Airways, Olympic Air, Singapore Airlines, Iran Aseman Airlines, eurowings, Alitalia, Malaysia Airlines i TUI latają do: İzmir bezpośrednio.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.