Mapa

Tanie loty do Ankary

Cała Turcja pełna jest pomników oraz uliczek poświęconych swojemu słynnemu władcy Atatürkowi. Jednak to Ankara zawdzięcza mu najwięcej. Po przeniesieniu stolicy ze Stambułu do Ankary właśnie, miasto ożyło, i z niewielkiego prowincjonalnego miasteczka urosło do rangi metropolii o międzynarodowym charakterze i niezwykłych zabytkach.

Czego nie można przegapić

Mauzoleum oraz Muzeum Atatürka to symbol miasta i miejsce, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem przyjezdnych. Zajmuje ono całe wzgórze, a wielkość samego budynku zapiera dech. Do jego budowy użyto marmuru sprowadzonego specjalnie ze wszystkich części Turcji, co symbolizować ma uwielbienie, którym władcę obdarzył turecki naród. Boczne skrzydła kompleksu prezentują liczne wystawy poświęcone Ojcu Turków, a w samym centrum, otoczony kolumnami swoją wielkością przytłacza sarkofag wykonany z bloku marmuru o wadze 40 ton! Anıtkabir – bo tak nazywa się mauzoleum, tworzą cztery sekcje – Hala Honoru, pod którą znajduje się grobowiec, Miejsce Ceremonii, Aleja Lwów oraz Park Pokoju, który okala kompleks.

Drugie niezwykle ważne miejsce w Ankarze to Muzeum Cywilizacji Anatolijskich. Kto go nie odwiedzi, nie może z czystym sumieniem przyznać, że był w Ankarze! W kolekcji znajdziemy eksponaty z okresu pierwszych lat istnienia Anatolii. Przygotowano tu również ekspozycję z okolic Konyi, czyli najstarszego miasta w historii ludzkości!

Przez wieki miastem władali m.in. Grecy, Rzymianie, Osmanie czy Persowie, stąd pełno w nim zabytków o zróżnicowanym charakterze. W dzielnicy Ulus, nieopodal grobowca, znajduje się Wzgórze Zamkowe (Hisar), o charakterze wybitnie tureckim. Na jego szczyt doprowadzą nas (i zmęczą) kręte uliczki. Stąd, z baszty, rozciąga się niezwykły widok na całą okolicę. Dostrzeżemy między innymi Kolumnę Juliana oraz Meczet Kocatepe, w podziemiach którego znajdują się… sklepy. Co za praktycznie podejście do życia!

Oczami mieszkańca

Mieszkańcy Ankary uwielbiają parki, które można tu spotkać na każdym kroku. Szczególnie upodobali sobie oni Harikalar Diyarı, jeden z największych w Europie. Szacuje się, że jego powierzchnia wynosi około 1,2 miliona metrów kwadratowych! W skład parku – poza terenami zielonymi i wielkimi połaciami trawy – wchodzą restauracje, kawiarnie, kina, amfiteatr, a nawet obiekty sportowe i

konferencyjne.

Warto wiedzieć, że…

* Jeśli planujesz spędzić w Turcji kilka dni, poświęć jeden z nich na wyprawę na Nemrut – cenne stanowisko archeologiczne oraz jeden z najwyższych szczytów w kraju. Zobaczyć tu można hierotezjon, czyli zespół świątynny. W jego skład wchodzą m.in. tarasy, każdy zdobiony ośmiometrowymi rzeźbami króla i jego rodziny.

* Pamiętaj, że przy zwiedzaniu meczetu będziesz musiał ściągnąć buty.

* Przed rozpoczęciem zwiedzania, zapytaj się o możliwość kupienia Karty Muzealnej lub innej formy Karty Turysty, która pozwoli obniżyć koszty zwiedzania.

Lotniska

Ankara posiada jedno lotnisko, Port Lotniczy Ankara Esenboga, oddalony od centrum miasta o około 30 kilometrów.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Ankara Esenboğa

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Ankara: Ankara Esenboğa.
Qatar Airways, Singapore Airlines, Air New Zealand, IranAir, Alitalia, Malaysia Airlines, Mahan Air i Azerbaijan Airlines latają do: Ankara Esenboğa bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Ankara Esenboğa, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.