Mapa

Tanie loty do Antalyi

Antalyę założył w roku 150 p.n.e. król Attalos Drugi. Trafił na obszar dzisiejszego serca Tureckiej Riwiery podczas wyprawy w poszukiwaniu „Nieba na ziemi”. Gdy zobaczył to miejsce uznał, że cel misji został osiągnięty.

Tego nie można przegapić

W sezonie, życie turystyczne Antalyi toczy się w nadbrzeżnych resortach i na kąpieliskach. Rodziny z dziećmi będą zachwycone kompleksem parków wodnych i plaż Aqualand w zachodniej części miasta. Absolutnym hitem tej dzielnicy jest też jedno z największych na świecie akwariów. W długim na 131 metrów tunelu można podziwiać gatunki ryb, podwodnych ssaków i barwne koralowce. Popularną rodzinną atrakcją są też rejsy wycieczkowe. Łodzie przewożące turystów są zacumowane w tak zwanym Porcie Rzymskim. Można stamtąd wypłynąć w rejsy do Kemer, Olympos, Demre, czy Kaş. Można zdecydować się na rejsy dłuższe lub krótsze, a najlepszą porą na taką przygodę są poranki.

Miłym przerywnikiem od plażowania będzie spacer po klimatycznej i spokojnej starówce. Jej punktem centralnym jest plac zwany Kale Kapısı, łatwy do zlokalizowania, dzięki ottomańskiej wieży z zegarem saat kalesi. Nieopodal znajduje się bazar İki Kapılar Hanı, na którym od XV wieku kwitnie życie handlowe miasta. Jeśli jednak szukasz spokoju, kieruj się ku dzielnicy Kilinçarslan. Dostaniesz się do niej przez Bramę Hadriana – imponujący rzymski łuk triumfalny pochodzący z II wieku. Symbolem Antalyi jest 38-metrowy Yivli Minare, mieszczący dziś Galerię Sztuk Pięknych. Nieopodal znajduje się XIII-wieczny Klasztor Wirujących Derwiszów.

Oczami mieszkańca

Mieszkańców Antalyi najłatwiej spotkać relaksujących się popołudniami i wieczorami w kawiarenkach w okolicach portu. Będą sączyli tradycyjną herbatę, kawę, albo zajadali się donerem, adaną, czy tavuk germec. Inni będą wypoczywać w tradycyjnym tureckim hammamie - Balık Pazarı Hamamı. Ma on ponad 700 lat, a kąpiele, peelingi i masaże dla kobiet i mężczyzn odbywają się w osobnych pomieszczeniach. Pięknym widokiem portu i błyszczącego oceanu można cieszyć oczy z perspektywy parku Karaalioglu. Jest on fantastycznie utrzymany, a pochowane w cieniu ławki przyniosą ulgę i odpoczynek od upału.

Około półtorej godziny drogi na południe od Antalyi, u zbocza góry znajduje się Olimpus. Można powiedzieć, że jest to coś w rodzaju hippisowskiej wioski położonej wśród ruin starożytnego miasta. To artystyczna enklawa dla Turków, backpackersów i ekspatów, w której można znaleźć coś dla ciała i coś dla ducha. To ulubione miejsce do spływów kajakowych i nurkowania.

Artystów z całej Europy przyciąga do Antalyi Festiwal filmowy Złota Pomarańcza. Odbywający się regularnie od pół wieku, jest największym tego typu wydarzeniem w całej Turcji. Festiwal rozpoczyna się uroczystą paradą, a gala otwarcia organizowana jest w historycznym amfiteatrze Konyaaltı. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat sztuki filmowej w Turcji, celujcie z przyjazdem do Antalyi na przełom września i października.

Czy wiesz, że...

* bohater narodowy Turcji Mustafa Kemal Atatürk miał w Antalyi swój dom, w którym zatrzymywał się podczas wizyt; dom stoi do dziś i jest otwarty dla zwiedzających

* samych mieszkańców Antalyi jest około miliona, ale co roku miasto odwiedza tylu turystów, że w praktyce jego populacja dwukrotnie wzrasta

* w 2013 roku Antalya była trzecim najczęściej odwiedzanym miastem świata (zaraz po Paryżu i Londynie); stolice Francji i Wielkiej Brytanii mogą się pochwalić wspaniałymi zabytkami, muzeami i klimatem, ale Antalya notuje aż trzysta słonecznych dni w roku

Lotniska

Port lotniczy Antalya (AYT) to jedno z największych lotnisk w Turcji.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Antalya

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.