Mapa

Tanie loty do Southampton

Wielki port, klub piłkarski z ponad stuletnia tradycją, Benny Hill, Jane Austen i Top Gear – choć Southampton nie należy do zabytkowych angielskich miasteczek z czerwonej cegły, odegrało ważną rolę w historii Anglii, a jego ulice pełne są brytyjskich legend i pamiątek.

 

Tego nie można przegapić

 

Wizytówką Southampton jest oczywiście jego ogromny port. Niemal codziennie zawijają do niego potężne liniowce. Trzydzieści razy do roku wypływa stąd w swój ośmiodniowy rejs do Nowego Jorku Queen Mary II, jeden z największych statków pasażerskich zbudowanych w drugiej połowie XX wieku. Może on przewozić 2,5 tys. podróżnych i ponad 1,3 tys. załogi. Mieści się w nim sala kinowa na tysiąc osób, teatr i największa na świecie pływająca biblioteka. I choć rozmiary i ekskluzywność Queen Mary II robią wrażenie, port w Southampton gościł większe legendy: 10 kwietnia 1912 wypłynął stąd w swój tragiczny rejs R.M.S. Titanic.

 

Większość zwiedzających miasto turystów pierwsze kroki kieruje do przepięknego budynku w stylu Art Deco, ze strzelistą wieżą przywodzącą na myśl latarnię morską. To Muzeum Morskie, gdzie pełno jest pamiątek po „najpotężniejszym liniowcu świata”. Jest tu słynna zastawa z okrętowej restauracji, klucze do kajut, mundury stewardów i wiele innych pamiątek. Reszta wystawy poświęcona jest historii portu i brytyjskiej floty. Można przyjrzeć się z bliska wystawionej na ekspozycji maszynie parowej. A jeśli kogoś zainteresuje, jak dokładnie działa, może wybrać się w rejs zabytkowym, zbudowanym w 1954 roku SS Shieldhall, największym wciąż działającym parowcem w Europie. Wystawiany jest regularnie na Southampton Maritime Festival, dorocznej imprezie poświęconej tematyce marynistycznej.

 

Choć miasto bardzo ucierpiało w czasie bombardowań II Wojny Światowej, a jego architektura jest raczej nowoczesna, nie brakuje tu cennych zabytków.  Na odcinku liczącym ponad półtora kilometra, ciągnie się jeden z najdłuższych, zachowanych, średniowiecznych murów miejskich w Anglii, zamknięty od północy warowną bramą Bargate. Jest tu też najstarsze muzeum w Wielkiej Brytanii. W liczącym ponad 800 lat Tudor House mieści się szczegółowa wystawa opisująca życie kolejnych jego właścicieli. Śledząc ich losy, poznajemy historię miasta i całej Anglii.

 

Pasjonaci piłki nożnej z kolei, mają okazję poczuć się jak prawdziwi piłkarze klubu FC Southampton. W czasie wycieczki po stadionie klubu można wejść na boisko wejściem dla zawodników, obejrzeć szatnie, sale treningowe i tablicę używaną przez trenerów do wykładania taktyki.

 

Okiem mieszkańca

 

Southampton regularnie wskazywane jest jako najlepsze miejsce do życia w Wielkiej Brytanii. Oddalone 75 km od Londynu miasto, ma wszystkie zalety stolicy i nie podziela ani jednej z jej wad. Położone na zamożnym południu, cieszy się łagodnym klimatem i bliskością nadmorskich kurortów. Bezrobocie jest tu niskie, ale pracuje się znacznie mniej niż w

Londynie. Płace są niewiele skromniejsze, w przeciwieństwie do kosztów życia, które nie mogą nawet równać się ze stolicą. Badania dowodzą, że mieszkańcy Southampton są zdrowsi, szczęśliwsi i bardziej zrelaksowani niż mieszkańcy większych aglomeracji i mają na wyciągnięcie ręki wszystkie wielkomiejskie atrakcje. 

 

Czy wiesz, że?

 

* 8 km od Southampton w miejscowości Baulieu, oprócz zabytkowej katedry zwiedzać można pokaźną ekspozycję samochodów i rekwizytów używanych w najsłynniejszym programie motoryzacyjnym Top Gear

 

* Urodzona nieopodal Southampton słynna, brytyjska pisarka Jane Austen przeniosła się tu wraz z rodziną w latach 1807-1809. Do dziś w mieście stoi hotel Dolphin, gdzie starszy brat Frank zabrał ją na tańce z okazji osiemnastych urodzin

 

* 21 stycznia 1924 roku w Southampton urodził się słynny brytyjski komik Benny Hill. Całkowicie oddany pracy, nie przywiązujący wagi do dóbr materialnych aktor, zmarł samotnie w wynajmowanym mieszkaniu pozostawiając po sobie fortunę opiewającą na 10 mln funtów

 

* mieszkańcy miasta mieli decydujący wpływ na smak jadanych do dziś na całym świecie paluszków rybnych. Amerykański wynalazca mrożonego jedzenia Clarence Birdseye testował na mieszkańcach Southampton wprowadzane wówczas na rynek „pałeczki rybne”. Werdykt brzmiał, że dorsz nadaje się do nich znacznie lepiej niż śledź

 

Lotnisko

 

Położone 6,5 km na północny-wschód od miasta lotnisko Southampton (SOU) obsługuje około 1,5 mln podróżnych rocznie i jest osiemnaste wśród najbardziej uczęszczanych lotnisk w Wielkiej Brytanii.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Southampton

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Southampton: Southampton.
Aurigny, Singapore Airlines, easyJet, Air France, Cathay Pacific, Eastern Airways, Alitalia i Flybe latają do: Southampton bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Southampton, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.