Mapa

Tanie loty do Newquay

Jeśli ktoś ma ochotę na kalifornijskie wakacje bez przekraczania Atlantyku, powinien wybrać się do Newquay. Wysokie fale, piaszczyste plaże, modne kluby i puby zyskały położonemu na północnym wybrzeżu Kornwalii miastu miano „brytyjskiej stolicy surfingu”. W sezonie to najważniejszy kierunek dla brytyjskich amatorów alternatywnego plażowania.

Tego nie można przegapić

Położone pomiędzy dwiema zatokami Newquay i Watergate miasto, ma kilkanaście kilometrów szerokich, piaszczystych plaż i wyjątkowo sprzyjające warunki do korzystania z atlantyckich fal. Część plaż rozciąga się u stóp malowniczych klifów, z których świetnie ogląda się zachody słońca. Wieczorami natomiast, Newquay ma do zaoferowania wiele doskonałych klubów i pubów, a w sezonie, grają tu najbardziej znani DJ’e z całego świata.

Ulubioną przez surferów plażą jest Fistral, która leży po zachodniej stronie półwyspu Towan Head, kilka minut spacerem z centrum Newquay. Co roku, odbywa się tu słynny festiwal Boradmasters. Po wschodniej stronie półwyspu, natomiast rozciągają się równie lubiane Tolcarne czy Lusty Glaze.

Oprócz surfingu, Newquay ma do zaoferowania inne formy aktywnego wypoczynku. Malownicze klify i przybrzeżne skały tworzą doskonałe warunki do pieszych wycieczek i lubianego przez Brytyjczyków, obserwowania ptaków. Kilka kilometrów na północ leży najbardziej znany punkt widokowy w okolicy. Na piaszczystej plaży rozciągającej się u podnóża klifu można oglądać malownicze, granitowe stożki Bedruthan. W czasie przypływu, plażę zalewa woda i stożki wystają wprost z morza.

Okiem mieszkańca

Jedni mogą podziwiać granitowe głazy na plaży, inni szczęśliwcy mogą na nich mieszkać. Większość przyjezdnych do Newquay zachwyca się najbardziej znanym domem w mieście. Na czubku sterczącej z plaży, potężnej skały stoi „Dom Na Morzu”. Do posiadłości prowadzi z klifu zawieszony wysoko na ziemią, strzelisty most. W przeszłości, rezydencję wybrała sobie para brytyjskich arystokratów, aby spędzić w niej przyjemną emeryturę. Niestety, szybko przekonali się, że plaże Newquay nie są wymarzonym miejscem na jesień życia. Zgodnie z panującym tu zwyczajem, po zamknięciu pubów, nad brzeg morza ściągają grupy młodzieży, aby kontynuować zabawę i kąpać się w morzu.

Czy wiesz, że?

•  w sezonie surfingowym liczba mieszkańców Newquay wzrasta z 22 tys. do 100 tys.

•  najstarsza, używana w Kornwalii tradycyjna łódź wioślarska typu „pilot gig” nosi nazwę Newquay i powstała w 1812 roku

•  Wiliam Golding, autor słynnej powieści „Władca Much” przyszedł tu na świat 19 września 1911 roku

•  w przeszłości, „Dom Na Morzu” gościł wielu słynnych lokatorów. Mieszkał w nim Alexander Lodge, wynalazca świecy zapłonowej. Jego ojciec, Olivier Joseph Lodge, wynalazca, jeden z prekursorów radia i słynny spirytualista, był serdecznym przyjacielem Arthura Conan Doyle’a

Lotnisko

Do Newquay można dostać się samolotem. Newquay Cornwall Airport (NQY) leży niecałe 8 km od miasta.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Newquay

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.