Mapa

Tanie loty do Indie

Często mówi się, że nie ma jednych Indii. Jest to kraj tak ogromny i zróżnicowany, że trudno szukać podobieństw między wioską w Himalajach, a portem w Kerali. W całym państwie uznane za oficjalne są aż dwadzieścia trzy języki, ale mówi się w ponad czterystu! Podobnie jest z tradycjami, bogami i kuchnią. Odkrycie Indii to zatem nie lada wyzwanie. Ale warto.

Tego nie można przegapić

Jadąc do Indii, warto skupić się na jednym regionie albo zwiedzać je według wybranego klucza. Pewną podpowiedzią może być wynik sondażu gazety Times of India, na podstawie którego wyłoniono siedem cudów Indii. Jej czytelnicy najbardziej dumni są z 17-metrowego pomnika Bahubali (Gomateśwary), zbudowanego ponad tysiąc lat temu i stojącego na wzgórzu w mieście Shravanabelagola (stan Karnataka). Kolejne miejsca zajmują Złota Świątynia – główne sanktuarium sikhów, słynne mauzoleum Tadź Mahal w Agrze, ruiny świątyń Hampi, Świątynia Słońca Konark, starożytny uniwersytet Nalanda w Biharze i kompleks świątyń w Kadźuraho, czyli Mieście Palm Daktylowych (stan Madhja Pradeś).

Poza tymi wybranymi skarbami dziedzictwa, w nieskończoność można by wymieniać miasta i regiony warte odwiedzenia podczas pobytu w Indiach. Jednym z ulubionych kierunków jest dawna kolonia portugalska, a dziś mekka hippisów, czyli nadmorskie Goa. Co do stolicy państwa – Delhi – zdania są podzielone, jedni ją kochają, inni nienawidzą. Niewątpliwie jest to miasto o wielu twarzach – warto je przetestować na własnej skórze. Podobnie szalona wydaje się być stolica przemysłu filmowego – Mumbaj. Cień i spokój znajdziemy natomiast w buddyjskich klasztorach wykutych w skałach w wiosce Ajanta.

Oczami mieszkańca

Indie to różnorodność grup etnicznych, obchodzonych świąt czy tradycji kulinarnych. W całym kraju wyznawanych jest tyle różnych bóstw, że praktycznie codziennie gdzieś jest obchodzone jakieś święto lub organizowany festiwal. Uroczystością obchodzoną niemal w całym kraju jest radosne powitanie wiosny, czyli Holi. Podczas obchodów uczestnicy biesiadują, bawią się i posypują kolorowym proszkiem. Zupełnie inna atmosfera panuje podczas Diwali – Święta Świateł. To czas zadumy, ale i tu nie brakuje fajerwerków i pokazów świetlnych. W malowniczej Kerali na przełomie sierpnia i września obchodzone są natomiast nasze dożynki, czyli święto Onam. Poza tym, w każdym ze stanów, miast i wiosek organizowane są święta na cześć lokalnych bogów.

Z kolei kuchnia indyjska znana jest chyba na całym świecie i trudno byłoby znaleźć państwo bez choć jednej hinduskiej restauracji. Rozpowszechniają ją grupy imigrantów, ale sama jest tak smaczna, że miejscowym różnych państw nie trudno się do niej przekonać. Podobnie jak ze wszystkim w Indiach, jej kuchnia również jest zróżnicowana regionalnie. Jednak prawie wszędzie potrawy bazują na podobnych składnikach, takich jak ćapati atta, czyli mące na zastępujące chleb indyjskie placuszki, klarowanym maśle ghi, wodzie tamaryndowej czy mleku kokosowym. Do tego aromatyczne przyprawy – kardamon, kurkuma, garam masala, chili, kolendra, gałka muszkatołowa czy suszone mango.

Czy wiesz, że…

* lasy północno-wschodnich Indii są jedynym miejscem występowania na wolności rzadkiego białego tygrysa; okazy o idealnie białym futrze bez widocznych pasów są osobliwościami nazywanymi przez zoologów „Królowe Śniegu”

* najwyższe góry świata, Himalaje, rozciągają się na terytoriach Indii, Nepalu, Pakistanu, Chin, Bhutanu i Myanmaru; aż dziesięć z czternastu ośmiotysięczników świata znajduje się właśnie w tym pasmie

* Bollywood produkuje około tysiąca filmów rocznie; pochodzący z połączenia słów Bombaj (inaczej: Mumbaj - największy ośrodek produkcji filmowej w Indiach) i Hollywood termin często odnosi się do całej kinematografii pochodzącej z tego kraju; podobno sami mieszkańcy Indii nie przepadają za tym określeniem i wolą o swoim kinie mówić „kino hindustani”

Lotnisko

Największe lotniska w Indiach to Chhatrapati Shivaji w Mumbaju (BOM), Port lotniczy Indira Gandhi (DEL), Kolkata (CCU), Ćennaj (MAA), Hyderbad-Begumpet (HYD) czy Koczin (COK).

Znajdź tanie loty do Indii na Skyscanner. Porównaj miliony ofert linii lotniczych i biur podróży i znajdź tanie bilety lotnicze.

Wyszukiwarka lotów Skyscanner jest szybka i prosta w obsłudze a ponadto zupełnie bezpłatna. Po znalezieniu najlepszej oferty, przekierujemy Cię bezpośrednio na stronę linii lotniczej lub biura podróży, gdzie możesz sfinalizować transakcję i zarezerwować bilet. Skyscanner nie pobiera prowizji ani żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli nie masz dokładnie sprecyzowanej daty wyjazdu, wyszukiwarka Skyscanner pomoże Ci znaleźć najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Indii. By skorzystać z tej funkcji, wybierz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w jakich dniach ceny lotów są najniższe.

Jeśli nie jesteś zdecydowany, gdzie chcesz polecieć i szukasz okazyjnych ofert, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Indiach? Skyscanner znajdzie dla Ciebie najlepsze hotele i atrakcyjne oferty noclegów. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.