Mapa

Tanie loty do Ćennaju

Chaotyczny, zatłoczony i po prostu nieznośnie indyjski – tak wygląda Ćennaj w oczach przeciętnego przybysza z Zachodu. Jednak oprócz typowego w tej części świata nieładu (tutaj odczuwalnego jeszcze bardziej niż w innych indyjskich metropoliach), Ćennaj ma do zaoferowania dobrze ukrytą mieszankę mistycyzmu i filozoficznego skupienia, które od wieków fascynują Europejczyków.

Tego nie można przegapić

Takie oblicze Ćennaju, choć dobrze ukryte, robi wrażenie. Przez ostatnie 400 lat, (odkąd Brytyjczycy założyli w tym miejscu osadę handlową Madras, której nazwę zmieniono w 1996 roku na tradycyjnie, indyjskie „Ćennaj”) miasto przyciągało rozmaitych mistyków i filozofów. Jest tu muzeum Swami Vivenkandy, najbardziej znanego na Zachodzie piewcy filozofii hinduistycznej oraz jogi. Na przełomie XIX i XX wieku prowadził tu swoją szkołę. W historię miasta wpisał się też sam Święty Tomasz. Apostoł wędrował przez południowo-wschodnie Indie i nawracał tubylców, aż został godzony włócznią na dzisiejszej Górze Świętego Tomasza, która leży w dzielnicy Ćennaju, Mylapore. W dokładnym miejscu, gdzie uważa się, że zginął Święty Tomasz, od starożytności stała kaplica. W XVI wieku Portugalczycy wnieśli tu Bazylikę, a pod koniec XIX wieku, Brytyjczycy rozbudowali ją w stylu neogotyckim. Dziś Bazylika Świętego Tomasza w Santhome jest jednym z trzech miejsc spoczynku apostoła na świecie (po Watykanie, gdzie spoczywa Święty Piotr i hiszpańskim Santiago de Compostela, miejscu pochówku świętego Jakuba). I choć szczątki świętego w większości wywieziono do Włoch w średniowieczu, w Bazylice do dziś znajduje się jego kość i włócznia, którą podobno go ugodzono.

Innym, ciekawym dla poszukujących duchowych doznań miejscem w Ćennaju jest siedziba Towarzystwa Teozoficznego. W murach otoczonego ogrodem kompleksu, mieści się założone w 1875 przez rosyjską spirytualistkę Helenę Pietrownę Bławacką stowarzyszenie szerzące jej filozoficzno-spirytualistyczne przekonania. Głoszone przez nią credo brzmiało „nie ma religii wyższej nad prawdą”. A swoją teorię opierała głównie na pojęciu równości wszystkich ludzi i religii oraz zgłębianiu niezbadanych sił drzemiących w człowieku. Nauki Baławackiej odbiły się sporym echem w Indiach, inspirując nauczycieli współczesnego buddyzmu i hinduizmu. Na miejscu wciąż odbywają się spotkania filozoficzne i działa księgarnia, gdzie można kupić jej książki.

Warto też zajrzeć, do hinduistycznej Świątyni Kapaleeswarar,  jednej z najstarszych i najbardziej znanych w Ćennaju. Jej początki sięgają podobno 8 wieku, a w swojej obecnej formie wzniesiona została w XVII wieku. Licząca 37 metrów wysokości brama obezwładnia bogatymi rzeźbieniami, przedstawiającymi najbardziej nieprawdopodobne ludzko-zwierzęce postacie, w najdziwniejszych pozach, jakie mogą przyjść człowiekowi do głowy.

Okiem mieszkańca

Duchowy wymiar miasta jest dobrze ukryty pod otoczką typowo indyjskiej (czy może karykaturalnie indyjskiej) atmosferze miasta. W przeciwieństwie do bardziej kosmopolitycznych metropolii „Azjatyckiego Tygrysa”, Ćennaj pozostaje miejscem dość konserwatywnym. Mieszkańcy noszą się dość tradycyjnie, miejscowa kuchnia należy do najostrzejszych w całych Indiach i w zasadzie opiera się wyłącznie na daniach wegetariańskich. I choć tutejsza, licząca 13 km Marina Beach jest w czołówce najdłuższych plaż miejskich na świecie, stroje kąpielowe są tu niemile widziane.

Czy wiesz, że?

* w ogrodach Towarzysta Teozoficznego rośnie figowiec bengalski uważany za największy na świecie. Liczy ponad 400 lat i podobno siaduje pod nim duch Heleny Bławackiej 

* Ćennaj jest najchętniej uczęszczanym przez turystów medycznych kierunkiem w Indiach

* Stan Tamil Nadu, którego Ćennaj jest stolicą, mieści najbardziej znany po Bollywoodzie ośrodek indyjskiej kinematografii – Kolluwood

* budynek sądu najwyższego w Ćennaj jest największym po londyńskim, budynkiem sądu na świecie

* 22. sierpnia okrzyknięto oficjalnym „Dniem Madrasu”. Tego dnia, w roku 1639 East India Company uzyskała od miejscowego króla prawo do wybudowania tu ośrodka handlowego

Lotnisko

Chennai International Airport (MAA), położone jest 7 km na południe od miasta.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Madras

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Madras: Madras.
Gulf Air, Oman Air, Singapore Airlines, Batik Air, KLM, SilkAir, Air New Zealand i Air Mauritius latają do: Madras bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Madras, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.