Mapa

Tanie loty do Hajdarabadu

Mówi się, że w Hajdarabadzie spotykają się Północne i Południowe Indie. To także styk wpływów muzułmańskich i hinduistycznych. A gdyby tych dychotomii było mało, w Hajdarabadzie jak nigdzie można podróżować w czasie – pomiędzy tradycyjnym i konserwatywnym Starym Miastem, a nowoczesnym, biznesowym centrum.

 

Tego nie można przegapić

 

Hajdarabad to gigantyczna metropolia i żeby się w niej nie zgubić najlepiej zacząć od zlokalizowania dwóch głównych akwenów: rzeki Musi i jeziora Hussain Sagar. Główne dzielnice to Stare Miasto, Secunderabad na północny-wschód od jeziora, Nowe Miasto i region od Punjagutta do Gachibowli.

 

Najważniejszym miejscem na hajdarabackiej starówce jest szesnastowieczny meczet Ćar Minar. Budowla z charakterystycznymi czterema minaretami o wysokości pięćdziesięciu trzech i szerokości trzydziestu metrów powstała jako dziękczynienie za zakończenie epidemii dżumy w miejscu, w którym modlił się o to sułtan. Formalnie do Starego Miasta zalicza się też położony na granitowym wzgórzu jedenaście kilometrów od centrum fort Golkonda. Jego nazwa oznacza „Wzgórze Pastuszka”, ponieważ miasto, które powstało tutaj w XII wieku wzięło swój początek od spotkania młodego pasterza z bóstwem.

 

Dzielnica Secunderabad to miejsce, do którego można choć trochę uciec od zgiełku i zrelaksować się w znajdującym się tu parku i licznych restauracjach. Nowe Miasto to część, którą najczęściej widują podróżujący do Hajdarabadu biznesmeni – mieszą się tu instytucje państwowe i siedziby firm. Z kolei na zakupy można się wybrać między Punjagutta a Gachibowli. To dzielnica, która prężnie rozwija się w ostatnich latach, ma dwa gigantyczne centra handlowe Punjagutta i Ameerpet, a w Banjara Hills można pójść do parku i na smaczną kolację.

 

Oczami mieszkańca

 

Hajdarab może się pochwalić unikatową kuchnią, którą określa się jako mieszankę smaków mogolskich, specjałów nizamskich i super ostrej tradycji kulinarnej Południowych Indii. Specjalnością Hajderabadu jest doskonałe biryani, przez co zyskało nawet przydomek Miasta Biryani. Zapytaj przypadkowego mieszkańca, jaka jest jego ulubiona potrawa, a na pewno wymieni właśnie tę mieszankę mocno przyprawionego ryżu, mięsa i bakalii. Jest to potrawa popularna w wielu państwach Azji, ale tu ryż dodatkowo zapieka się z dodatkami, co tworzy wyjątkowe Hyderabadi dum biryani. Inne lokalne specjały to oparta na jagnięcinie potrawa Gosht, Hyderabadi Haleem dostępne wyłącznie podczas Ramadanu, czy deser Double Ka Meetha z chleba, mleka i suszonych owoców.

 

Jeśli masz ochotę podpatrzeć lokalne życie Hajdarabadu zajrzyj do jednego z miejscowych Chai shops. Niewiele mają one wspólnego ze spokojnymi, cichymi kawiarenkami, ale można się tam napić doskonałej Irani Chai. W Hajdarabadzie istnieje tez bogate życie nocne z klubami, koncertami i barami. Warto jednak wiedzieć, że alkohol jest tu sprzedawany wyłącznie do godziny jedenastej w nocy.  

 

Czy wiesz, że…

 

* miasto zostało nazwane na cześć żony założyciela miasta sułtana Mohammada Kuli Kutbśaha z dynastii Kutbśahi, Hajder Mahal; zostało zaplanowane wokół Charminaru jako siatka prostopadle położonych ulic

 

* Hajdarabad konkuruje z Bangalore i Chennai o miano stolicy branży IT; swoje siedziby mają tu Microsoft i Google, a nowy przydomek miasta to Cyberabad

 

* w Hajdarabadzie znajduje się kino IMAX z drugim co do wielkości największym ekranem na świecie po tym w Sydney; ekran w Multipleksie Prasad's jest wysoki na dwadzieścia dwa  metry i szeroki na dwadzieścia dziewięć metrów

 

Lotnisko

 

Nowy port lotniczy Hajdarabad (HYD), znane też jako Międzynarodowe Lotnisko im. Rajiv Gandhi, zastąpiło dotychczasowe lotnisko w Begumpet.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Hyderabad

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.