Mapa

Tanie loty do Amritsaru

Amritsar jest dla sikhów tym, czym Mekka dla Muzułmanów czy Jerozolima dla Chrześcijan. Odkryj najważniejsze miasto dla wyznawców piątej pod względem liczby wyznawców z największych religii świata – miasto, którego nazwa w języku pendżabskim oznacza Sadzawka Nektaru Nieśmiertelności. Kto nie chciałby się w niej zanurzyć?

 

Tego nie można przegapić

 

Amritsar położony jest w północnoindyjskim stanie Pendżab, nieopodal granicy z Pakistanem. Życie miasta skupia się wokół kompleksu Złotej Świątyni, w której można spędzić cały dzień (i noc – każdy może tu bezpłatnie przenocować). To właśnie w niej przechowywany jest oryginał świętej księgi Sikhów, która jest nieprzerwanie odczytywana przez zmieniających się co dwie godziny kapłanów. Chętni do obejrzenia tego wyjątkowego pod względem architektonicznym budynku powinni pamiętać o zdjęciu butów i zakryciu głowy – dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zwiedzanie rozpoczyna się od przekroczenia głównych drzwi, tzw. Ghanta Ghar i obmycia stóp.  Recytowania można posłuchać w głównej części świątyni, Harmandir Sahib, a w Amrit Sarovar, stawie, w którym odbija się świątynia można schłodzić nogi.

 

Złota Świątynia to idealne miejsce, aby więcej dowiedzieć się na temat wierzeń i rytuałów sikhijskich. Warto zwiedzić wystawy Centralnego Muzeum Sikhów i odwiedzić tutejszą bibliotekę, w której można za grosze kupić książki o sikhizmie. Można też bez obaw zainicjować rozmowę z sikhijskimi pielgrzymami, którzy są bardzo przyjaźni i chętnie opowiadają o swojej religii. W Złotej Świątyni znajduje się też jadalnia, przy wejściu do której każdy dostaje talerz i łyżkę, potem częstuje się dalem z ryżem i ciapati, znajduje sobie miejsce w tłumie na podłodze, a potem po sobie zmywa. To także świetna okazja do nawiązania znajomości z Sikhami.

 

Dwadzieścia siedem kilometrów od Amritsaru znajduje się granica z Pakistanem, Wagah, jedyne przejście między obydwoma krajami otwarte dla przyjezdnych. Codziennie z wielką pompą żołnierze wciągają i ściągają tu flagę w obecności kilkuset gapiów. Ceremonii towarzyszą pokazy tradycyjnego tańca, parady, a wszystko co dzieje się po stronie indyjskiej ma swoje odbicie po stronie pakistańskiej.

 

Oczami mieszkańca

W Amritsarze organizowane są dla turystów, tak zwane Village Tours, podczas których można w sposób zorganizowany odwiedzić lokalne wioski, podpatrzeć życie mieszkańców czy spróbować swoich sił w pracach domowych, takich jak dojenie krów.

 

Można też odkrywać lokalną stronę Pendżabu na własną rękę. Dobrym do tego miejscem są lokalne bazarki. Najsłynniejszym jest Hall Bazaar, na którym można zaopatrzyć się w aromatyczne przyprawy, a w sklepikach w jego otoczeniu w popularne w tej części Indii buty juttis. Warto zapolować też na phulkaari, czyli tradycyjne, bogato zdobione tkaniny – najlepszym do tego miejscem jest z kolei bazar Kapra. Z Amritsaru wstyd też wyjeżdżać bez sikhijskich dewocjonaliów i gadżetów związanych z sikhijskim Guru Nanakiem.

Czy wiesz, że…

 

* atrybuty Sikhów określa się jako „Pięć K”; są to kesz (nieobcięte włosy), kangha (grzebień), kara (stalowa bransoleta), kirpan (rodzaj krótkiego miecza), kacz (spodnie przed kolano) i kangha; mają one znaczenie symboliczne, ale i praktyczne

 

* na całym świecie mieszka około dwudziestu sześciu milionów Sikhów, z czego trzy czwarte żyje w Pendżabie; w 2007 roku także w Polsce zarejestrowano Związek wyznaniowy Singh Saba Gurudwara w Rzeczpospolitej Polskiej

 

* w jadalni Złotej Świątyni codziennie jest częstowanych jedzeniem około trzydziestu pięciu tysięcy osób; wszyscy siedzą na podłodze, co symbolizuje centralną doktrynę sikhizmu – równość wszystkich ludzi

 

Lotnisko

 

Międzynarodowy Port lotniczy Amritsar (ATQ) jest położony jedenaście kilometrów od centrum miasta.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Amritsar

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Amritsar: Amritsar.
SpiceJet, Uzbekistan Airways, Qatar Airways, IndiGo, AirAsia X, Alliance Air, Vistara i Malindo Air latają do: Amritsar bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Amritsar, to Sierpień.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.