Mapa

Tanie loty do Gruzja

Według gruzińskiego powiedzenia „gość jest zesłany przez Boga” a motto kraju – wpisane w jego herb – mówi, że „siła tkwi w jedności”. I właśnie te wartości: gościna oraz niezależność i braterstwo to klucz do zrozumienia tego kraju i jego mieszkańców. Gruzja, wciśnięta między Europę a Azję, witająca przyjezdnych z otwartymi ramionami i dzbanami doskonałego wina, przeżywa dzisiaj turystyczny renesans. Każdy, kto ją odwiedzi, szybko zrozumie dlaczego.

Tego nie można przegapić

O podejściu Gruzinów do życia, narodu i ludzi wiele można wyczytać z jednego ze szczytów górujących nad Tbilisi. Nieopodal starożytnej twierdzy Narikala, do której od strony Abanotubani (dzielnicy łaźni) ciągną tysiące turystów, na miasto spogląda Matka Gruzji, czyli Kartlis Deda. Ten 20-metrowy majestatyczny posąg to jeden z najważniejszych symboli kraju. W lewym ręku kobieta trzyma puchar wina, przeznaczony dla przyjaciół. W prawej dłoni ściska zaś nagi miecz – dla wrogów. Atrybuty matki wszystkich Gruzinów mówią wiele o nich samych – o oddaniu, lojalności, gościnie, ale i waleczności, niepokorności i dążeniu do niezależności.

Na turyście przybywającym do stolicy Gruzji duże wrażenie zrobić może stare miasto, zwłaszcza jego nieodnowiona część, o której niewiele informacji wyczyta się z dostępnych przewodników. W okolicy znajdują się ważne budowle sakralne: wybudowany na początku tego stulecia Sobór Trójcy Świętej (największa świątynia na Kaukazie), Katedra Sioni (uznawana za najcenniejszą dla gruzińskiego kościoła prawosławnego), najstarsza świątynia stolicy – Bazylika Anczischati czy Cerkiew Matki Bożej Metechskiej.

Zaledwie 15 km od Tbilisi leży miasto-muzeum i pierwsza stolica Gruzji – Mccheta. Wciśnięta między pasma Wielkiego i Małego Kaukazu stanowiła przez osiem wieków centrum regionu. Uwagę turystów przyciągają tu przede wszystkim katedra Sweti Cchoweli oraz monastyr Dżwari. Mccheta należy do elitarnego grona miast, które w całości zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miastem, zasługującym na uwagę jest też na pewno Kutaisi.

Szukający nadmorskiego ukojenia znajdą je w Batumi, najpopularniejszym kurorcie Gruzji. Na liście tych, którzy przyjeżdżają tu złaknieni niepowtarzalnych widoków, na pewno znajdzie się gruzińskie skalne miasto, czyli Vardzia. Można tam przejść otwartymi galeriami i korytarzami wewnątrz góry oraz podziwiać wnętrza ukrytego w skałach kościoła.

Gruzja ma też swoją Toskanię. Tak nazywane są często okolice małego miasteczka Sighnaghi, położonego na wzgórzu nad doliną Alazani. Rozpościera się stąd piękny widok na Kaukaz, którego ośnieżone szczyty kontrastują z porastającymi miasto cyprysami i palmami. Sighnaghi to miejsce bardzo malownicze, a dzięki dużym nakładom poczynionym w ostatnich latach by przywrócić mu dawny blask, ściąga do siebie coraz więcej przyjezdnych.

Oczami mieszkańca

Być w Gruzji i nie spróbować tamtejszego wina, nie odwiedzić gospody, nie wyjść na ulicę w czasie jednego z licznych świąt, które jednoczą w zabawie Gruzinów, to tak naprawdę nie być w tym kraju. W ostatnich latach coraz popularniejsze – także wśród mieszkańców – stają się podróże winnymi szlakami. Inwestycje w winiarskie dziedzictwo to dzisiaj priorytet dla tamtejszych władz. Wyczuły one bowiem olbrzymi turystyczny potencjał swoich winnic. Prowadzone są tu nawet badania pod kuratelą Narodowej Agencji Wina, których głównym celem jest udowodnienie, że gruzińskie wino jest tym najstarszym na świecie.

Właściciele winnic też nie próżnują: skrzykują się w coraz większe grupy, tworząc „winne ścieżki” dla wszystkich chętnych. Oprócz degustacji i sprzedaży trunku, czy warsztatów winiarskich, oferują noclegi i transport między kolejnymi punktami. Gruzja to też jeden z najpiękniejszych zakątków świata dla miłośników wyjazdów trekkingowych, na które także stawiają władze. Najpopularniejsza trasa wiedzie przez Tuszetię na przełęcz Atsunta, aż do Chewsuretii.

Czy wiesz, że...

* w Gruzji znajduje się trzeci pod względem wysokości szczyt Kaukazu – Szchara; wznosi się na 5201 m.n.p.m i przewyższa Mont Blanc o prawie 400 metrów

* Dionizos i Grecja? Nie, to Gruzja uznawana jest przez większość badaczy za kraj narodzin wina; najstarsze ślady jego produkcji (m.in. dzbany), jakie tu odkryto, pochodzą sprzed prawie ośmiu tysięcy lat

* w 1976 r. amerykańska agencja kosmiczna NASA wysłała w przestrzeń kosmiczną gruzińską piosenkę „Chakrulo” jako przykład muzycznych umiejętności człowieka

* w Gruzji nadal żywa jest tradycja „kradzieży narzeczonej” – za zgodą przyszłej panny młodej; kiedy chłopak dokonuje takiej kradzieży jest to znak, że żaden inny mężczyzna nie może się już o nią starać.

Lotniska

Trzy największe międzynarodowe lotniska Gruzji to port lotniczy w Tbilisi (TBI), Batumi (BUS) i lotnisko Kopitnari w Kutaisi (KUT).

Znajdź tanie loty do Gruzji na Skyscanner. Porównaj miliony ofert linii lotniczych i biur podróży i znajdź tanie bilety lotnicze.

Wyszukiwarka lotów Skyscanner jest szybka i prosta w obsłudze a ponadto zupełnie bezpłatna. Po znalezieniu najlepszej oferty, przekierujemy Cię bezpośrednio na stronę linii lotniczej lub biura podróży, gdzie możesz sfinalizować transakcję i zarezerwować bilet. Skyscanner nie pobiera prowizji ani żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli nie masz dokładnie sprecyzowanej daty wyjazdu, wyszukiwarka Skyscanner pomoże Ci znaleźć najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Gruzji. By skorzystać z tej funkcji, wybierz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w jakich dniach ceny lotów są najniższe.

Jeśli nie jesteś zdecydowany, gdzie chcesz polecieć i szukasz okazyjnych ofert, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Gruzji? Skyscanner znajdzie dla Ciebie najlepsze hotele i atrakcyjne oferty noclegów. 

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.