Mapa

Tanie loty do Tbilisi

Tbilisi zwane jest perłą Kaukazu. Na to miano zapracowało jednak nie tylko dzięki urokliwemu położeniu czy interesującym zabytkom. Gruzja to przede wszystkim niezwykle otwarci i gościnni ludzie, dzięki którym każdy gość czuje się tu jak w domu.

Czego nie można przegapić

Gruzja i samo Tbilisi to prawdziwy tygiel kulturowy i etniczny. Z biegiem lat zdarzało się nawet, że Gruzini stawali się mniejszością, ustępując liczebnie miejsca Ormianom. Z drugiej strony tak spokojny i tolerancyjny naród zmienia oblicze, gdy przychodzi do ruchu ulicznego i prowadzenia auta. To nie jest kraj dla kierowców o słabych nerwach. Wyprzedzanie, nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego i rozbrzmiewające klaksony szybko nauczą nas ostrożności za kółkiem i asertywności zarazem.

Szczęśliwie szybko znajdźmy się więc w pożądanym miejscu i z przyjemnością poznajmy skarby tutejszej architektury i kultury. Pierwszym przystankiem niech będzie katedra Sioni, siedziba zwierzchnika kościoła gruzińskiego. Tutaj przechowywana jest najcenniejsza gruzińska relikwia - krzyż św. Nino, dzięki której Gruzja przyjęła chrześcijaństwo jako drugi kraj na świecie. Krzyż świętej, z którym ewangelizowała ona te ziemie, złożony był z dwóch niewielkich gałązek splecionych puklem włosów.

Dalej zachwyci nas urokliwy kościół Metechi, ulokowany pięknie na skale położonej tuż nad rzeką Mtkwari, niezwykle często widoczny na widokówkach z Gruzji. Pierwotnie w tym miejscu wybudowano pałac, który następnie wielokrotnie niszczono. Z biegiem lat znalazło się tu nawet więzienie, w którym przetrzymywano między innymi dramaturga Maksyma Gorki. Później powstał tu teatr, a po wielu latach budynek znów stał się obiektem religijnym.

Najstarszą częścią miasta jest Dzielnica Łaźni – Abanotubani, której wiek datuje się na 1500 lat. Dawniej łaźnie stanowiły miejsce spotkań, podczas których kwitło życie towarzyskie miasta. Upodobali je sobie nawet Puszkin oraz Aleksander Dumas! Po wizycie w nich warto zebrać jeszcze trochę sił, by zobaczyć twierdzę Narikala. W jej murach znalazło się obecnie miejsce dla kościoła św. Mikołaja, a wiele lat wcześniej znajdował się tutaj rosyjski skład amunicji, którego wybuch doprowadził do znacznego zniszczenia twierdzy.

Oczami mieszkańca

Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym i społecznym w życiu miasta jest festiwal Tbilisoba, który odbywa się zazwyczaj w ostatnią niedzielę października. Mieszkańcy radują się, tańczą i świętują –

cieszą się życiem, dziękując za obfite zbiory. Na scenie występują lokalni muzycy, a na licznych stoiskach kwitnie handel świeżymi płodami rolnymi. Skosztować tu można pysznego wina, a także gruzińskich przysmaków.

Warto wiedzieć, że…

* Jeśli chcesz uniknąć tłumów oraz skorzystać z niskich cen, do Gruzji wybierz się wiosną lub wczesną jesienią. Temperatura będzie wtedy idealna!

* „Sakartwelo” w języku gruzińskim oznacza... Gruzję. Drugim przydatnym zwrotem jest „gaumardżos” czyli „na zdrowie”.

* Jeśli chciałbyś spróbować ekstremalnej podróży autobusowej, zdecyduj się na marszrutkę, lokalny autobus. Szybko docenisz bezpieczeństwo i kulturę obecne na polskich drogach.

Lotniska

Stolica Gruzji posiada jedno lotnisko, oddalony od jej centrum o około 20 kilometrów międzynarodowy port lotniczy Tbilisi.

Znajdź tanie loty do Tbilisi z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund.

Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Tbilisi. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Tbilisi? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.  

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Tbilisi

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.