Mapa

Tanie loty do Kutaisi

Kutaisi to drugie co do wielkości miasto Gruzji. Opisywane już w mitologii greckiej, pełne jest symbolicznych miejsc, które pamiętamy ze szkoły. Jeszcze więcej tajemniczości dodają mu historie sekretnych jaskiń i poukrywanych wśród wzgórz świętych miejsc.

Tego nie można przegapić

Dwa miejsca, z których Kutaisi jest najbardziej dumne to wpisane listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Katedra Bagrata i Monastyr Gelati. Pierwsza budowla to XI-wieczna katedra zbudowana za czasów króla Bagrata III na szczycie wzgórza Uk’imerioni nad rzeką Rioni. Trwają spory o to, czy katedra powinna być odnawiana i rekonstruowana, czy oddana pod działanie czasu i tym samym zachowała w pełni swoją autentyczność. Monastyr Gelati był z kolei jednym z głównych ośrodków rozwoju kulturalnego i intelektualnego w średniowiecznej Gruzji. Został ufundowany przez Dawida IV Budowniczego, który miał pomagać w budowie monastyru własnymi rękoma. Wśród największych nazwisk działających w Gelati pojawiają się filozofowie gruzińscy Petritsi i Arsen Ikaltoeli.

Niezapomnianym przeżyciem podczas wizyty w Kutaisi jest odwiedzenie Jaskini Prometeusza. To tutaj dobroczyńca ludzkości miał zostać przyczepiony do skały łańcuchami i oddany na pastwę sępów, które zrobiły z nim wiadomo co. Poza mitem i otoczką kulturową, jaskinia jest jednym z największych cudów przyrodniczych w Gruzji. Podczas ponad kilometrowej wycieczki można odkrywać zapierające dech w piersiach stalagmity, stalaktyty i podziemne wodospady. Pod koniec trasy znajduje się też fragment rzeki, który można przepłynąć łódką. Wszystko odbywa się przy akompaniamencie nastrojowej muzyki i w świetle delikatnie kolorowych świateł.

Oczami mieszkańca

Jeśli chcesz poznać miasto z perspektywy mieszkańca, najlepszym do tego miejscem będzie Plac Dawida Agmaszenebelego. Możesz tam usiąść pod nawiązującą do mitologicznej świetności miasta fontanną, poobserwować przechodniów i życie miasta. Możesz też usiąść w jednej z lokalnych restauracji i rozsmakować się w chaczapuri – tradycyjnym placku z zapiekanym serem. Unikatowego spojrzenie na miasto dostarczy spacer wzdłuż rzeki Rioni. Stare klimatyczne domy wyglądają momentami jak półki skalne zawieszone nad rzeką.

Jeśli natomiast będziesz miał ochotę uciec na trochę od miasta, koniecznie wybierz okolice jaskini Sataplia. Nazwa jaskini i znajdujących się tam gór oznacza dosłownie „miodowe miejsce”. Wzięło się to od tradycji zbierania miodu na południowym zboczu. W miejscowym muzeum można obejrzeć autentyczne zachowane odciski stóp dinozaurów!

Czy wiesz, że...

* podczas wojny istniał tu obóz pracy, do którego zostali internowani między innymi żołnierze AK; pracowali przy budowie fabryki samochodów

* Kutaisi to starożytne miasto Ai w Kolchidzie, znanej z mitologii greckiej; to właśnie tutaj przybył Jazon i Argonauci po złote runo, czyli skóry barana, którą wykorzystywano do wydobywania drobin złota z rzeki

* w Kutaisi urodziła się brytyjska piosenkarka gruzińskiego pochodzenia Katie Melua; jej najbardziej znany utwór to „Nine Million Bicycles”

Lotniska

Lotnisko w Kutaisi nosi nazwę Międzynarodowe Lotnisko Dawida Budowniczego (KUT).

Znajdź tanie loty do Kutaisi z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Kutaisi. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Kutaisi? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Kutaisi

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.