Mapa

Tanie loty do Perpignan

Pomiędzy ośnieżonymi szczytami Pirenejów i położonym kilkanaście kilometrów dalej Morzem Śródziemnym rozciąga się Perpignan, najważniejsze miasto Francuskiej Katalonii. To miejsce, gdzie historyczne, hiszpańskie wpływy mieszają się z elegancją i urokiem południowej Francji.

Tego nie można przegapić

Przyjezdnych do Perpignan witają tablice z dwujęzycznymi nazwami podanymi po francusku i katalońsku. I choć przeważająca większość mieszkańców posługuje się dziś wyłącznie francuskim (lub też arabskim, bo sporą ich część stanowią imigranci z północnej Afryki, głównie z Algierii), hiszpańskie wpływy widoczne są w ich stylu życia i architekturze miasta.

Warowne mury z czerwonej cegły i pastelowe fasady zabytkowych kamieniczek bardziej przywodzą na myśl katalońskie miasteczka niż Nîmes czy Montepellier. Nad miastem góruje też wkomponowany w część zabytkowych fortyfikacji Pałac Królów Majorki. W 1276 roku hiszpańscy władcy podbili te tereny sięgając na północ aż do Montepellier i władali nimi do połowy XIV wieku. W tym okresie wznieśli tu okazały pałac, który służył im jako siedziba w kontynentalnej części królestwa. W XIV wieku, znany średniowieczny architekt Vauban otoczył pałac sześciokątnym murem z warownymi wieżami. Główny z trzech dziedzińców ozdobiony jest tradycyjnie hiszpańskimi arkadami i zanim Vauban wzniósł swoje fortyfikacje (z których rozciąga wspaniały widok na miasto), zdobiły go typowo-hiszpańskie, figowe i oliwne gaje. Od północnej strony natomiast, zachowano fragment miejskich murów, ze wspaniałą bramą, Le Castillet. Dziś mieści się tu muzeum katalońskiego rękodzieła Casa Païral, gdzie oglądać można tradycyjnie wyrabiane koronki i czepki.

Będąc w Perpignan nie można przeoczyć gotyckiej katedry pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela. Mieszkańcy Katalonii otaczają tego świętego szczególnym kultem. W noc świętojańską na położonym koło miasta szczycie Canigou zapala się ogień, który miejscowi roznoszą pochodniami po okolicy zapalając od niego własne ogniska. Szacuje się, że tej nocy w całym regionie płonie ich ponad 30 tys.

Okiem mieszkańca

300 słonecznych dni w roku, różnorodność nachylenia i miejscowych gleb stwarzają doskonałe warunki do produkcji win. Tradycje winiarskie sięgają tu starożytności. Jedni widzą ich początki w czasach Cesarstwa Rzymskiego, inni jeszcze w antycznej Grecji. Tak czy inaczej, przywiązanie tutejszych mieszkańców do wina jest nie do przecenienia. Do dziś stosuje się tu tradycyjne techniki hodowli i irygacji. Maszyny rolnicze i nowoczesne rozwiązania wprowadza się bardzo ostrożnie, bo hodowcy wierzą w siłę tradycji i wyjątkowość swoich produktów.

Region Roussillon od zawsze słynął z produkcji win słodkich (takich jak słyne Maury) i popularnych, pijanych we Francji win stołowych. Z czasem jednak rynek krajowy się zmienił. Francuzi zaczęli pić mniej, za to lepsze gatunki. Od lat 70-tych hodowcy z Rousillon stopniowo zaczęli przestawiać się na produkcję win wytrawnych i bardziej wykwintnych. Nie trzeba było długo czekać na efekt. I choć ich produkty wciąż pozostają w cieniu sąsiedniej Langwedocji, w praktyce wina z Roussillon niczym im nie ustępują.

Czy wiesz,  ze?

•  Salwador Dali uważał że na dworcu w Perpignan mieści się centrum wszechświata. Podobno najlepsze pomysły przychodziły mu do głowy właśnie w dworcowej poczekalni. Na jednym z peronów mieści się wielki napis , „Perpignan centre du monde” (Perpignan centrum świata), a obok stacji stoi pomnik artysty

•  Strzelnice Casillet skierowane są do wewnątrz miejskich murów. Zrobili je francuscy okupanci, którzy nie ufali kochającym wolność mieszkańcom miasta

•  Perpignan to po hiszpańskiej Barcelonie i Lleidzie trzecie co do wielkości miasto w Katalonii

•  Symboliczne barwy Katalonii to czerwień i żółć symbolizujące krew na złotym puklerzu księcia Wifreda Kudłatego, który odbił księstwo Barcelony z rąk władców Roussillon. W Perpignan często zobaczyć można wymalowane w tych barwach przez lokalnych patriotów flagi i symbole

Lotnisko

Miasto ma swoje lotnisko Perpignan–Rivesaltes (PGF).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Perpignan

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.