Mapa

Tanie loty do Carcassonne

Mógłbym umrzeć szczęśliwy patrząc na Carcassonne – śpiewał w XIX wieku francuski pieśniarz Gustave Nadaud. Warowne mury największej średniowiecznej fortecy na świecie inspirowały ówczesnych poetów swoją wyniosłą tajemniczością. Dziś Carcassonne nie przestaje zachwycać pozostając jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Europie i drugą po Wieży Eiffla najpopularniejszą atrakcją Francji.

Tego nie można przegapić

Co roku miasto-twierdzę na szczycie wzgórza odwiedzają 3 mln turystów. To trzy razy więcej niż krakowski Wawel. Od czerwca do września 50 tys. stałych mieszkańców gubi się w tłumie przyjezdnych, a wszechobecne stragany z pamiątkami i zatłoczone knajpki skutecznie psują tajemniczą atmosferę Wieków Średnich. Taka popularność Carcassonne jest jednak całkowicie zrozumiała. Warowne miasto, nazywane przez miejscowych „Cité”, to najbardziej znany średniowieczny zabytek w Europie. Nie ma drugiej tak wielkiej i dobrze zachowanej warownej twierdzy.

Choć pierwsze osady na skalistym wzgórzu Cité mają swoje początki 2 tys. lat temu, Wizygoci zaczęli budować tu obronne miasto w VI wieku naszej ery. W tym okresie powstał zewnętrza część murów. Później, Carcassonne przechodziło z rąk do rąk i okresowo znajdowało się pod władaniem Arabów, Franków i Katarów. Było wielokrotnie przebudowywanie, a ostateczny kształt nadano mu w XIII wieku. Wtedy też powstał najprawdopodobniej czworoboczny zamek i imponująca, gotycka bazylika, które zamknięte są w środku twierdzy.

Gdy Carcassonne znalazło się w końcu w bezpiecznych granicach Francji, a sytuacja ustabilizowała się na tyle, że warownia straciła swoje zastosowanie, popadła całkowite zapomnienie. W 1820 roku ostatecznie usunięto ją z listy francuskich twierdz i zaczęła niszczeć. Miejscowi upatrzyli w niej wygodny kamieniołom, stopniowo rozbierając zewnętrzne mury. Trzydzieści lat później, Cité było w tak złym stanie, że przeznaczono ją do rozbiórki. W wyniku głośnych protestów miejscowych intelektualistów decyzję cofnięto i rozpoczęła się jego odbudowa. Zajął się nią znany konserwator zabytków  Eugène Viollet-le-Duc. Zgodnie z XIX wieczną praktyką, podobieństwo do oryginału nie było dla niego priorytetem, więc mury zewnętrzne, umocnienia i wieże po raz kolejny zmieniły wygląd. Na wieżach umieszczono wtedy charakterystyczne zadaszenia nazywane potocznie „kapeluszami baby Jagi”.

Okiem mieszkańca

U stóp monumentalnej fortecy toczy się codzienne życie Carcassonne, które jest całkiem podobne do innych średniej wielkości francuskich miasteczek. Ville Basse (Dolne Miasto) również powstało w średniowieczu i do dziś urzeka historyczną zabudową ukrytą w gąszczu brukowanych uliczek. Życie toczy się tu spokojnym trybem, typowym dla południowych regionów Francji. Ważnym elementem tutejszej tradycji jest dobra kuchnia i świetne wina. To właśnie z tego regionu pochodzą najlepsze trufle i foie gras.

Czy wiesz, że?

•  fortyfikacje Carcassonne liczą 3 km długości i mają 52 wieże

•  turystyczna popularność Carcassonne rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku. W 1905 roku fortecę odwiedziło 8 366 turystów, a w 1913 było ich już 50 000

•  Carcassonne było inspiracją do stworzenia jednej z najpopularniejszych gier planszowych na świecie, noszącej tę samą nazwę

•  Eugène Viollet-le-Duczajmował się konserwacją także innych, słynnych francuskich zabytków takich jak paryska Notre Dame i katedra w Rouen

•  Cité posłużyło jako sceneria do kręcenia wielu filmów. Najbardziej znanym z nich jest „Robin Hood i Książę Złodziei”

Lotnisko

Podróżni zwiedzający miasto mogą korzystać z oddalonego 3 km na zachód lotniskaCarcassonne-Salvaza (CCF).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Carcassonne

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.