Mapa

Tanie loty do Rodez

Dwa tysiące lat historii Rodez pozostawiło tu liczne pamiątki i zadziwiające zabytki. Ale to nie wszystko. Brukowane uliczki i średniowieczne kamienice to także sceneria, w której wychował się jeden z najważniejszych Francuskich malarzy abstrakcji: Pierre Soulages.

Tego nie można przegapić

Jak w wielu francuskich miastach, punktem orientacyjnym i wizytówką Rodez jest katedra Notre Dame. Tylko, że ta jest zupełnie wyjątkowa. Uważa się ją za jedną z najpiękniejszych katedr gotyckich na południu Francji. Jej budowa rozpoczęła się w 1277 roku i trwała 300 lat. Najciekawszym elementem katedry jest jednak jej dzwonnica. Wzniesiona w XVI wieku liczy 87 metrów wysokości.

Katedra stoi w samym sercu zabytkowej dzielnicy miasta, nazywanej Cité, która administrowana była przez miejskich biskupów. Ich siedziba, zabytkowy, ceglany pałac do dziś stoi u stóp kościoła. Biskupi z zazdrością patrzyli na sąsiednie, dynamicznie rozwijające się, świeckie miasto Bourg, zaciekle rywalizując z nim w handlu i zbrojeniach. Niesnaski pomiędzy Cité i Bourg zakończyły się dopiero w okresie Wojny Stuletniej, kiedy miasta musiały połączyć siły i wspólnie bronić się przed najazdem Anglików. W tym okresie otoczono je wspólnym murem warownym, którego pozostałości do dziś stanowią atrakcję zabytkowego centrum Rodez.

Jeszcze starsze pamiątki, kryje niezwykłe Muzeum Fenaille, gdzie prześledzić można historię tego obszaru od 300 tys. lat wstecz, aż do epoki Renesansu. Motywem przewodnim liczącej 1 100 eksponatów wystawy, jest rzeźba. Pokazywane tu ludzkie posągi sięgają nawet 3 tys. lat przed naszą erą i są najstarszymi tego typu rzeźbami w Europie Zachodniej. Jest tu też największa we Francji kolekcja menhirów.

Zwiedzając Rodez miłośnicy sztuki współczesnej, również nie będą zawiedzeni. Jest to rodzinne miasto jednego z najlepszych francuskich abstrakcjonistów: Pierre’a Soulages. Artysta najbardziej znany jest z niepokojących, monochromatycznych, zdominowanych przez czerń belkokształtnych form. W 2014 roku otwarto tu jego muzeum. Kolekcja składa się z 500 eksponatów podarowanych miastu przez samego artystę i jego żonę Colette. Zawiera ona 21 obrazów na płótnie, 100 rysunków, grawerunki litografie i materiały wykorzystane przy tworzeniu witraży.

Okiem mieszkańca

Departament Aveyron, w którym leży Rodez wytworzył przekazywaną z pokolenia na pokolenie własną tradycję rzemieślniczą. W położonym nieopodal miasteczku Laguiole produkuje się znane na całym świecie noże i scyzoryki. Ceny ekskluzywnych lub rzadkich modeli sięgają nawet kilku tysięcy euro. Choć najczęściej noże opatrzone są symbolem muchy, dawna miejscowa tradycja mówi, że w prezencie ślubnym należy podarować młodej parze zestaw noży z Laguile z symbolem czterolistnej kończyny.

Czy wiesz, że?

•  zachodnia fasada katedry Notre Dame nie ma żadnych okien, ponieważ stanowi fragment średniowiecznych murów obronnych miasta

•  z Rodez pochodzi znany na całym świecie francuski ser „roquefort”

•  co 11 mieszkaniec miasta zatrudniony jest przez niemiecką firmę Bosch, która ma tu potężny oddział

Lotnisko

Do miasta można dostać się samolotem korzystając z oddalonego o 10 km lotniska Rodez-Marcillac (RDZ).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Rodez

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.