Mapa

Tanie loty do Kenia

„Wiesz, że naprawdę żyjesz, kiedy żyjesz pośród lwów” - napisała w „Pożegnaniu z Afryką” Karen Blixen. Prowadząca przez dziesięć lat plantację kawy w Kenii pisarka musiała wiedzieć, co mówi. Warto pójść jej tropem i choć przez chwilę zaznać życia pośród lwów (no, może nie dosłownie) w kraju, który jego mieszkańcy uważają za ideał.

 

Tego nie można przegapić

 

Największe miasto Kenii jest często nazywane stolicą safari. Otoczone przez sawanny i lasy tworzy Park Narodowy Nairobi, w którym można spotkać hipopotamy, gepardy, nosorożce, lwy, zebry czy żyrafy. W pobliżu parku znajduje się też sierociniec Sheldrick dla słoni i nosorożców, można tam spędzić cały dzień obserwując zabawę pełnych gracji „malców”. Zupełnie inny klimat odnajdziemy w okolicach drugiego ważnego miasta Kenii, Mombasie. Uchodzi ona za ulubiony kierunek turystów, dzięki bliskości przytulnych plaż, wielości knajpek z międzynarodową kuchnią i niezwykłą architekturą. Warto przespacerować się po starej części miasta aż do Fortu Jesus. Twierdzy mającej chronić przed piratami.

 

Poza safari w Nairobi i plażami w Mombasie, są w Kenii jeszcze dwa miejsca, których nie można odpuścić. W sierpniu i wrześniu ma miejsce coroczna wędrówka zwierząt z Masai Mara w kierunku równiny Serengeti. Półtora miliona antylop gnu, kilkaset gazeli, dwieście tysięcy zebr przemierza trzy tysiące kilometrów szlakiem świeżych pastwisk powstałych w miejscu sezonowych opadów. Zwierzęta można obserwować na przykład z perspektywy balonu. Drugim takim hipnotycznym miejscem w Kenii jest jezioro Nakaru, w którym nogi moczą setki różowych flamingów. W Parku Narodowym obejmującym to jezioro znajduje się też las wielkich wilczomleczy, wyglądających jak kaktusy i wodospad Makalu.

 

Oczami mieszkańca

Mimo zróżnicowaniu etnicznemu i kulturowemu, najbardziej rozpoznawalnymi mieszkańcami Kenii są Masajowie. Aby podejrzeć, jak wygląda ich życie codzienne, można odwiedzić jedną z tradycyjnych wiosek. Wielu podróżnych decyduje się także na pracę w roli wolontariusza, pomagającego lokalnym społecznościom. Taka forma podróży na pewno pozwoli najpełniej zrozumieć, jak dziś funkcjonują Masajowie.

Charakterystyczny dla Masajów jest wysoki wzrost, czerwone bawełniane stroje i bogate ozdoby. Popularne jest też rozciąganie małżowin usznych i przekłuwanie ich licznym i kolczykami. Z kolei jedną z najbardziej widowiskowych tradycji jest eunoto, czyli obrzęd wejścia w wiek wojownika. Przez kilka dni towarzyszą mu tańce i śpiewy, w tym adumu, określany czasem przez osoby z zewnątrz jako „skaczący taniec”. Masajscy mężczyźni lubią rywalizować w skakaniu. Osoba podejmująca wyzwanie stara się jak najdłużej skakać wewnątrz kręgu utworzonego przez towarzyszy, utrzymując proste plecy i nie dotykając ziemi całymi stopami.

 

Czy wiesz, że…

* w 2008 roku, we wrześniu w Kenii zaobserwowano zjawisko pogodowe dość nietypowe w

tej części świata; w miejscowości Busara spadł śnieg, na wzgórzach utrzymujący się przez kilkanaście godzin, mimo słońca

 

* pochodząca z Kenii działaczka na rzecz ochrony środowiska i praw kobiet Wangari Muta Maathai była pierwszą czarnoskórą kobietą z Afryki, która otrzymała Nagrodę Nobla; przyznano ją w 2004 roku za pracę na rzecz pokoju

 

* będąc w Kenii, księżniczka Elżbieta została królową; stało się to, gdy przebywając w 1952 roku w pobliżu Nyeri dowiedziała się o śmierci ojca, króla Grzegorza VI

 

Lotnisko

Głównym lotniskiem międzynarodowym w Kenii jest Port lotniczy Jomo Kenyatta (NBO) położony piętnaście kilometrów od Nairobi. Pozostałe lotniska obsługujące połączenia międzynarodowe to Mombasa-Moi (MBA) i Kisumu (KIS).

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.