Mapa

Tanie loty do Nairobi

Zielone Miasto w Słońcu – tak miejscowi zwykli określać Nairobi. Nie trzeba chyba opisywać niezwykłości miejsca, które zainspirowało autorkę „Pożegnania z Afryką” do napisania swojej najbardziej znanej powieści – ona zrobiła to najlepiej. To porywające, kosmopolityczne miasto otoczone jest jednym z najpiękniejszych krajobrazów na afrykańskim kontynencie.

Tego nie można przegapić

Kenijskie Muzeum Narodowe należy do ścisłej czołówki najciekawszych muzeów w Afryce. Doskonale przygotowana i bardzo ciekawa wystawa pozwala zapoznać się z różnymi aspektami miejscowej kultury i gatunkami zamieszkujących kraj zwierząt. Największą atrakcją jest bez wątpienia, naturalnych rozmiarów podobizna prawdziwego, kenijskiego celebryty, słonia Ahmeda z Marsabit. W latach 60-tych XX wieku, Ahmed był niezwykle lubianą atrakcją tego rezerwatu. Dające się łatwo fotografować, wyjątkowo łagodne i przyjazne zwierzę, znane było z niebywale długich, sięgających do samej ziemi kłów. Jego imię obiegło cały świat, gdy w czasie krzewiącego się w Afryce kłusownictwa, prezydent Kenyatta nakazał zatrudnić dwóch strażników do całodobowej ochrony mieszkającego w rezerwacie słonia. W końcu, 1974 roku zwierzę-VIP padło naturalną śmiercią, a Kenijczycy zapragnęli umieścić jego podobiznę w muzeum.  

Drugą światowej sławy postacią związaną z miastem jest autorka słynnej powieści „pożegnanie z Afryką”, Karen Blixen. Do dziś w Nairobi stoi jej dom, w którym spędziła siedemnaście najważniejszych lat życia. To właśnie tutaj zapałała miłością do „Czarnego Lądu”, co stało się dla niej inspiracją, by napisać swoją największą w życiu powieść. Przepiękny, kolonialny dom stoi w otoczeniu wspaniałego ogrodu i świetnie komponuje się z bujną, kenijską przyrodą. W środku jest muzeum pełne pamiątek po autorce, która w 1931, po krachu na rynku kawy, opuściła Nairobi i wróciła do rodzinnej Danii.

Aby w pełni doświadczyć uroków tego regionu, warto opuścić na chwilę nowoczesne, tętniące życiem miasto i udać się do Parku Narodowego Nairobi, nazywanego przez miejscowych „Kifaru Ark” (park nosorożców). Jest tu największe zagęszczenie czarnych nosorożców na świecie (obecnie żyje ich tam około 50). Zalewie 8 km od centrum 3-milionowego miasta, można na zobaczyć spokojnie przechadzające się żyrafy, lwy, gazele, bawoły i wiele innych gatunków. Nieco rzadziej turystom udaje się spotkać na swojej drodze lamparty i gepardy. Jest tu też nieprawdopodobne bogactwo ptaków. W liczącym 118 km kwadratowych powierzchni rezerwacie, żyje ich aż 400 gatunków, z czego 300 mieszka tu przez cały rok.

Okiem mieszkańca

Właśnie to niezwykłe położenie w bezpośrednim sąsiedztwie wielkiej metropolii uchroniło zwierzęta przed szalejącymi w latach 70 i 80 XX wieku kłusownikami, którzy przyczynili się do wyniszczenia całych populacji w innych, afrykańskich rezerwatach. Okalająca miasto, niesamowita przyroda to z całą pewnością wielki atut Nairobi. I choć przechadzające się po parku zwierzęta zdaja się nic sobie nie robić z widniejących na horyzoncie drapaczy chmur i kołujących samolotów, dynamiczny rozwój Nairobi sprawia, że tak bliskie sąsiedztwo staje się coraz bardziej dokuczliwe dla obu stron. Rosnące zaludnienie i zanieczyszczenie w mieście coraz częściej dosięga gleb i wód gruntowych. Zaburzony w ten sposób ekosystem zmusza żyjące w rezerwacie drapieżniki do coraz częstszych polowań w okolicach miasta. Takie migracje mogą stać się w przyszłości, obok problemów z islamskim terroryzmem, poważnym niebezpieczeństwem dla jego mieszkańców.

Czy wiesz, że?

·         założony w 1946 roku Park Narodowy Nairobi, jest najstarszym parkiem w Kenii

·         ekranizacja powieści „Pożegnania z Afryką” nie była kręcona w oryginalnym domu Blixen, stąd widoczne w filmie różnice

·         Park Narodowy Nairobi, to jedyny park narodowy na świecie, którego granice przylegają do granic stolicy państwa

·         na należących do parku mokradłach żyje prawie 400 gatunków ptaków, to niewiele mniej niż na terenie Polski (450) i więcej niż w całej Wielkiej Brytanii

Lotnisko

Bezpośrednio do Nairobi można dostać się samolotem, korzystając z lotniska Nairobi-Wilson (WIL).

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Nairobi

Często zadawane pytania

Są 2 lotniska w mieście Nairobi: Nairobi Jomo Kenyatta i Nairobi Wilson.
Delta, Gulf Air, Oman Air, KLM, Singapore Airlines, Air Namibia, Kenya Airways i Daallo Airlines latają do: Nairobi bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Nairobi, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.