Mapa

Tanie loty do Larnaki

Widok kolorowych flamingów zajadających w zimę słodkowodne krewetki nie należy do częstych. Nie w Larnace, która słynie ze słonych jezior. W okresie letnim, gdy woda odparowuje naszym oczom ukazuje się biała słona pustynia. Podobno jej obecność zawdzięczać można św. Łazarzowi, jednak naukowe argumenty wskazują raczej na porowatą skałę, przez którą woda z morza dostaje się do jeziora. Czym jeszcze zaskoczy nas Larnaka?

Czego nie można przegapić

Oczywiście nie można przegapić Słonego Jeziora. Pomimo tego, że dom znajduje tu aż 80 gatunków ptaków, to z pewnością w pamięć najbardziej zapadają różowe flamingi. Tuż obok niego znajduje się położona pięknie wśród palm Hala Sultan Takesi, zbudowana ku czci ciotki proroka Mahometa i będąca jednym z najświętszych muzułmańskich miejsc.

Najsłynniejszym zabytkiem miasta jest kościół Ajos Lazaros, powstały w IX wieku. Wzniesiono go na miejscu grobu Łazarza, który już po wskrzeszeniu przez Chrystusa przybył na wyspę i założył tu miejscową gminę chrześcijańską. W roku 1570 budynek zamieniono w meczet, a już po 19 latach – dzięki staraniom wspólnoty prawosławnej oraz 3 tysiącom srebrnych monet – uzyskał funkcję cerkwi. Podobno przez kilkadziesiąt lat dwa razy w roku obiekt udostępniano katolikom. Do dziś dnia podziwiać tu można piękny drewniany ikonostas.

Trudno odmówić Larnace chrześcijańskich powiązań. Klasztor Stawrowouni umiejscowiony jest na górze o tej samej nazwie. Legenda głosi, ze jego założycielką była cesarzowa Helena, której udało się odnaleźć relikwie 3 krzyży – jednego, na którym zmarł Jezus oraz dwóch, na których zmarli skazani razem z nim łotrzy. Co ciekawe dziś obowiązuje tu zakaz wstępu kobiet.

W południowej części wyspy możemy odwiedzić Chirokitię, gdzie zachowały się pozostałości osady z VI wieku p.n.e. W 1998 roku zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Zobaczymy tutaj pozostałości brukowanych ulic, domostw czy murów obronnych.

Oczami mieszkańca

Cypryjczycy żywo gestykulują i często nawet już na początku konwersacji mówią podniesionym głosem. Warto o tym pamiętać i nie denerwować się, bo jest to naród niezwykle miły, serdeczny i gościnny.

Warto wiedzieć, że…

* Pierwotną i oryginalną nazwą Larnaki było Kition, stąd pochodził słynny Zenon z Kition, stoik, jeden z najznamienitszych filozofów z czasów starożytnej Grecji. Obecna nazwa miasta pochodzi od greckiego „larnaks”, oznaczającego sarkofag, w którym przechowywane są szczątki zmarłych.

* Większość Cypryjczyków posługuje się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym, choć językiem urzędowym jest język grecki oraz turecki.

* Jeśli jako formę transportu wybierzesz taksówkę, jeszcze przed rozpoczęciem kursu ustal z kierowcą stawkę za przejazd. Inaczej może to być najdroższa przejażdżka w Twoim życiu.

* W Larnace respektuje się Zielony Poniedziałek, czyli pierwszy dzień Wielkiego Postu.

Lotniska

Larnaka posiada jedno międzynarodowe lotnisko – Port Lotniczy Larnaka.

Znajdź tanie loty do Larnaki z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Larnaki. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Larnace? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi.  

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Larnaka

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Larnaka: Larnaka.
Delta, Gulf Air, SkyUp Airlines, Olympic Air, KLM, transavia, Air Moldova i Norwegian latają do: Larnaka bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Larnaka, to Luty.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.