Mapa

Tanie loty do Ercan

Niedaleko od stolicy Cypru, Nikozji, leży Ercan. Swoją popularność zawdzięcza największemu portowi lotniczemu, który jest położony na tureckiej części wyspy. Ercan to idealna baza wypadowa na wycieczki po zabytkach, położonych na północnym obszarze Cypru.

Tego nie można przegapić

Gdzie powinien udać się przykładny turysta? W północnej części Nikozji warto odwiedzić miejsca związane z tradycją muzułmańską m.in. Meczet Arabahmeta z XVII wieku oraz zbudowany w XIII wieku jako świątynia katolicka Hagia Sophia (katedra Św. Zofii) i przemieniony pod panowaniem tureckim na Meczet Selimiye, a także imponujący zbiór manuskryptów w bibliotece Sułtana Mahmuta.Ercan jest częścią bogatego dziedzictwa śródziemnomorskiego, jednym z przyczółków cywilizacji Zachodu – szczególnie słynie z wyrobów ceramicznych. Turyści mogą tu poznać dawne tradycje wyrobów glinianych.

Podróżni powinni koniecznie zapakować ze sobą olejek do opalania, ponieważ grzechem byłoby nie odwiedzić słonecznych, cypryjskich plaż. Tamtejszy piasek raz zachwyca swoją delikatnością, a raz subtelnie masuje skórę. Najczęściej odwiedzane miejsca to Ayia Napa, Paralimni, Kyrenia, Famagusta, Lefke, Limassol czy Larnaka.

Oczami mieszkańca

W Ercan panuje klimat, charakterystyczny dla strefy śródziemnomorskiej z bardzo ciepłym okresem letnim i łagodnymi zimami. Sezon turystyczny trwa niemal cały rok od maja do listopada. Ruch turystyczny w Ercan ze względu na bliskość stolicy Cypru, Nikozji, jest bardzo duży.

Ze względu na mieszanie się wpływów greckich i tureckich lokalna kuchnia stanowi dumę mieszkańców i prawdziwą gratkę dla smakosza w podróży. Regionalną specjalnością (znaną też w okolicznych państwach) jest hellim (określenie tureckie) znane też jako halloumi lub challúmi. czyli rodzaj aromatycznego, półtwardego sera– często podawany na ciepło.Za jeden ze znaków rozpoznawczych uchodzą pomarańcze, dlatego warto uraczyć się również lokalnym sokiem z tych owoców.

Mimo, że formalnie cała wyspa należy do Unii Europejskiej, w tureckiej części nie obowiązują prawa wspólnotowe. Mieszkańcy greckiej części nie stosują nazewnictwa Cypr Północny, o czym warto pamiętać, aby uniknąć niezręczności w rozmowach.

Czy wiesz, że…

•  miejsce ma także ciekawa historię archeologiczną: ślady pierwszych osadników na Cyprze datuje się jedenaście tysięcy lat p.n.e., a w niektórych miejscach wyspy znaleziono pozostałości dawno wymarłych gatunków zwierząt (słoń karłowaty i karłowaty hipopotam)

•  Cypr nazywany jest czasem królestwem kotów; według przekazów ludowych koty przybyły tu w IV wieku z rozkazu matki cesarza Konstantyna Wielkiego, świętej Heleny, która chciała za ich pomocą zwalczyć plagę jadowitych węży

•  na całym Cyprze, także w północnej części wyspy, panuje lewostronny ruch uliczny; taka organizacja komunikacji drogowej stanowi pozostałość po brytyjskich kolonizatorach

Lotnisko

Międzynarodowy port lotniczy Ercan (ECN) jest głównym lotniskiem w północnej części wyspy.

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Ercan

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.