Mapa

Tanie loty do Pafos

Położone między południowo-zachodnim wybrzeżem Cypru a Górami Troodos, miasto Pafos jest miejscem, gdzie sacrum spotyka się z profanum. Jego współczesna część tętni życiem, jest wypełniona neonami i głośną muzyką. Druga, to w dużej mierze stanowiska archeologiczne, wśród których można nawiązać niemal mistyczny kontakt z przeszłością.

Tego nie można przegapić

Pafos jest w mitologii greckiej znane przede wszystkim z tego, że u jej wybrzeży z piany morskiej narodziła się bogini miłości i piękności, Afrodyta. W istniejącym od XIV wieku p.n.e. mieście prawdopodobnie od samego początku istniał kult tej bogini. Poświęcona jej świątynia znajduje się we wiosce Kouklia, około 14 kilometrów na wschód od Pafos. Głównym obiektem zainteresowania są także Królewskie Grobowce. Jest to doskonale zachowane podziemne mauzoleum z czasów hellenistycznych i rzymskich. Ale wbrew nazwie grobowce wcale nie były używane przez królów, a swój przydomek zyskały ze względu na swoją imponującą aparycję.

Nieco późniejszą historię Cypru można odkrywać w muzeum znajdującym się na głównym Placu Ktimy – starej części Pafos. Ma ono pod swoją opieką średniowieczne ikony, między innymi Agia Marina, prawdopodobnie najstarsze na wyspie tego typu dzieło, nietypową, dwustronną ikonę, wazy i dokumenty.

Pafos to także idealne miejsce na rodzinny wypoczynek. Dzieci będą zachwycone wycieczką do lokalnego zoo, w którym poza okazami egzotycznych ptaków mieszkają między innymi żyrafy, antylopy, gazele, gigantyczne żółwie i miniaturowe kózki.

Oczami mieszkańca

Mieszkańcy Pafos, którzy antyczne ruiny znajdujące się w okolicach miasta znają już na pamięć, chętniej korzystają z dobrodziejstw natury, a w szczególności wody. Kryją one fascynujacy świat podwodnych roślin i zwierząt żyjących pośród wraków statków. Można je z łatwością podglądać w roli nurka lub z rurką do snorkelingu, dzięki dużej przejrzystości wody. Obok nurkowania, jednym z ulubionych zajęć Cypryjczyków z Pafos jest łowienie ryb. To relaksujące zajęcie, które sprawdza się tutaj przez cały rok. Żeby zasmakować lokalnego życia warto też wybrać się do okolicznych wiosek, usiąść z mieszkańcami w tawernie, skosztować lokalnych mezedes i napić się wina.

Czy wiesz, że...

* w czasach starożytnych Pafos składało się z dwóch osad: Starego i Nowego Pafos; dziś zamieszkana jest tylko bardziej współczesna część

* w historii odkryć archeologicznych w Pafos, ważny rozdział napisali Polacy; w latach 60-tych polska misja archeologiczna Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem profesora Kazimierza Michałowskiego rozpoczęła tu prace wykopaliskowe. Wkrótce odkryto bezcenne skarby: rzeźby Asklepiosa i Artemidy czy antyczne srebrne monety. Kolejne misje archeologiczne z Polski były również zakończone spektakularnymi sukcesami.

Lotniska

Międzynarodowe Lotnisko Pafos (PFO) znajduje się około 16 kilometrów od centrum miasta.

Znajdź tanie loty do Pafos z bezpłatną wyszukiwarką lotów Skyscanner. Porównaj ceny biletów setek linii lotniczych i biur podróży w kilka sekund. Skyscanner jest nie tylko bezpłatny, ale również szybki i prosty w obsłudze. Po wybraniu najlepszej dla siebie oferty, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie linii lotniczej lub biura podróży. Skyscanner nie pobiera żadnych dodatkowych opłat.

Jeśli daty Twojej podróży są elastyczne, wyszukiwarka Skyscanner pokaże Ci najtańsze dni w danym miesiącu na loty do Pafos. Wystarczy, że wybierzesz cały miesiąc w miejscu daty podróży, a nasze wykresy zilustrują, w którym dniu bilety lotnicze są najtańsze.

Jeśli szukasz inspiracji dla swojej podróży, zamiast konkretnego kierunku wybierz „Wszędzie” w polu wyszukiwania, a Skyscanner pokaże najtańsze oferty na bilety lotnicze na całym świecie.

Szukasz hotelu w Pafos? Skyscanner pomoże Ci także znaleźć najlepsze okazje na noclegi. 

Możesz polecieć w inne miejsce? Sprawdź pobliskie lotniska, aby więcej zaoszczędzić.

Lotniska w pobliżu: Pafos

Często zadawane pytania

Jest jedno lotnisko w mieście Pafos: Pafos.
Israir, edelweiss air, Sun d Or International Airlines, Olympic Air, transavia, SmartLynx, easyJet i S7 Airlines latają do: Pafos bezpośrednio.
Najtańszy miesiąc, aby polecieć do: Pafos, to Marzec.

Ceny na tej stronie to tylko najniższe, orientacyjne ceny, znalezione w ciągu ostatnich 45 dni.